News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 47 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Quote from: user201 on November 18, 2012, 08:41:14 PM

La filmarea lui Sebba, între minutele 18:43 și 19:00 apare ceva ca o groapă în fundal, în dreapta autostrăzii. E doar iluzie optica, sau chiar poate fi ceva nasol?

Scuze de răspuns dar astăzi am fost în ceață pe lângă Cluj, la propriu.
DA intradevar ceata mare pe la Cluj... vreme numa buna de  :cheers:....asa ca pe viitor da semn :P
Acolo in filmare, daca bine tin minte, nu e nici o apa. La filmarea facuta de Bogdymol in sens invers parea a fi o zona de depozitare...poate stie el mai bine...da nu cred ca e bai acolo.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

udar


astazi pe la 13 se lucra atat pe Timisoara-Arad la treceri si parapete cat si pe Arad-Nedlac lot2 la terasamente si asfaltari..............

alin_simeriaveche

#4637
O stire mai veche dar merita vazuta, cel putin pt informare
http://www.youtube.com/v/suAV-ZSa-w4

panda05

#4638
Am ajuns si eu pe Giarmata - Izvin in drum spre Recas ... cunoscatorii stiu de ce !!! ... si tronsonul de 9 kilometri  mi-a placut , e peste Arad- Giarmata si vizual si calitativ. Good Job UMB!
Alpine pe lotul lor spre Pecica asterne strat dupa strat de asfalt, cred ca l-au pus si pe bretelele celebre cu centura aradului chiar pe ultimul - din masina asa se vede.
Pe Arad-Giarmata au terminat cu denivelaturile si lucrau maxim 10 oameni pe sensul Arad- Timisoara la mici retusuri.
Si vremea e in continuare buna de lucru in Vest.
IT Manager

alin_simeriaveche

Mersi Ionut
acum am inteles cuai facut...sunt nou in domeniul forumurilor...acum invat si eu :D


Ionut

#4641
Am ratat eu clipul asta?! Parca nu l-am vazut pus... Autostrada A1 Arad-Timisoara-Izvin.

http://www.youtube.com/v/L_I5v6A1wcc

Multumim, Marius! :cheers:
Hm, sau parca a mai fost pus. In fine, mai merita pus inca o data, mai ales ca stam prost cu stirile pe vreme rece. :)

marius_ar

A fost pus pus pe bucati, asta e varianta completa.
Nu am considerat ca e necesar sa il mai pun pe forum.

delacroix

Quote from: alin_simeriaveche on November 19, 2012, 03:41:42 PM
O stire
http://www.realitatea.net/afp-romania-a-ratat-sansa-fondurilor-europene_1055884.html
Ce are Brasovul cu A1 si coridorul IV?  Nimic.  Ce are A3 cu fondurile europene? 5%. Exact aici s-a ratat absorbtia fondurilor!

Pelbartus

Minune, dupa aproape un an se lucreaza la nodul Ortisoara.

Ionut

Inca o minune. Sau un paradox.

Romstrade (inca?!) lucreaza la drumul de legatura A1-Nadlac. Poza este de la sursa secreta... cam de acum o ora.



Comentarii? Stiri? Insiders?! :o

ciprebbe

Documentul ce a circulat legat de reziliere semnat doar de Pop  a dat un termen de 15 zile pt a preda lucrarea....insa am mai citit ca inca rezilierea nu e facuta , si ca acel document ar fi un ultimatum dat si nu o reziliere in adevaratul sens juridic, insa pot fi doar speculatii.
Dupa mine e bine ca se lucreaza, poate in ultimul ceas se trezesc si cu o intarziere de cateva luni + penalizarile aferente contractului  sa finalizeze lucrarea. Oricum in campanie electorala nu stiu cine se risca sa rezilieze pt ca sunt pareri si pro si contra + ca este un contract in derulare cu clauze si penalitati.
Ar fi fost interesant daca in contract se specifica si daca la un anumit termen trebuie atins un anumit procent al lucrarilor , altfel e destul de greu de reziliat, nu merge asa din pix.
Eu personal vreau sa continue lucrarile intr-un ritm cat mai sustinut si cu o intarziere de cateva luni sa se deschida traficului iar constructorul sa fie penalizat pt intarzieri.
Nu ma intereseaza ca e realizat de firma X sau firma Y sa il faca cat mai repede si sa fie utilizat de soferi , sa respecte standardele de calitate si sa ofere garantia din contract.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

savagedanyro

Sincer daca ROmstrade se apuca de lucru serios termina mai repede decat un alt constructor care are de trecut printr-o relicitare.

Dar e doar parerea mea.

Repet , cu conditia sa lucreze sustinut si sub supraveghere atenta !
TIMISOARA 2021 !

user201

Și eu aș spune că e o știre bună atâta timp cât nu e un simplu foc de paie. Dacă ar găta tronsonul lor până prin Iulie cred că ar fi ok și sincer dacă ar lucra în stilul celorlalte firme cred că e posibil chiar dacă fac podurile și podețele doar de prin Aprilie încolo.

BoGDaN

Stiam ca niste bihoreni au protestat pentru neplata salariilor din Iulie. Incredibil, mai ceva ca la Oltchim. Ca Nelu I. a luat banii si nu si-a platit subcontractorii. Sa vad ca se lucreaza e de bine. Mult mai bine sa termine Romstrade decat sa mai trecem prin toata birocratia romaneasca de la 0. Dar daca Comisia a spus ceva si statul trebuie sa se conformeze si sa rezilieze contractul cum mai putem spera la o continuare a lucrarilor?! Vedem, vedem....