Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 21 Guests are viewing this topic.

carutasul

Am trecut azi pe lângă centura Caracal Am intrat pe cei aprox 100 m până la parapeții care o blochează. Pe aici nu se trece :)


cam așa aș veni în în viitor pe centură dinspre București și aș face stânga; centura continuă până la celălalt nod cu DN6, cel dinspre Craiova, pe unde nu am drum eu...


Nu prea înțeleg cu Caracalul e la 200m . Parcă se dădea distanța până în centru, nu până la limita orașului...


câteva imagini de la intersecția cu DJ









Powered by API/PUM imgur uploader

carutasul

La giratoriul dinspre Alexandria am fentat ușor, pentru că nu era blocată decât banda normală ( dreapta) așa că am intrat pe banda stângă și iată-mă pe centură


Am mers circa 1km, nu prea am avut curaj să merg mai departe să nu declanșez scutul de la Deveselu :)   Acum îmi pare rău, parcă merita un tur complet, fiind duminică poate nu era nimeni să mă întrebe de sănătate...


Indicator pregătit



Powered by API/PUM imgur uploader

tom_sawyer

CNAIR, Stadiul proiectelor:

Centura Caracal - 97.00%
Problema:
1. Necesitatea exproprierii unor suprafete de teren suplimentare, pentru executia lucrarilor de relocare a utilitatilor electrice

Masuri:
1. Urmare transmiterii de catre Antreprenor a documentatiei de expropriere suplimenatare,va fi inaintata Directiei Suport in vederea demararii procedurii de emitere HG. A fost intocmita o documentatie prin care se solicita avizul CTE CNADNR pentru derogari de unghiuri
si distante pentru amplasarea stalpilor LEA 20 kv in zona de siguranta a drumurilor. A fost obtinut Avizul CTE Siguranta Circulatiei in data de 31.01.2017. Acesta a fost inaintat Antreprenorului. Urmare transmiterii de catre Antreprenor a documentatiei pentru exproprierile suplimenatare, a fost demarata procedura de emitere HG de expropriere/transfer. HG-urile au fost inainate in MT. Simultan a fost obtinut acordul CEZ pentru executia relocarilor in zonel e in care nu sunt necesare expropieri suplimentare (pentru retelele de 20 kv). A fost obtinut acordul proprietarilor pentru uz si servitute pentru terenul aferent mutarii stalpilor retelei de 110kv. HG de expropriere suplimentare a fost emis .

Centura Tecuci - 53.00%

Nefinalizarea lucrarilor datorita neaprobarii proiectului de relocare/protejare a conductelor de transport gaze naturale in cadrul CTE Transgaz SA Medias, pe considerentul neprezentarii tuturor acordurilor proprietarilor. In vederea deblocarii proiectului CNAIR SA a intocmit documentatia pentru exproprierea suprafetelor de teren suplimentarea, pentru realizarea lucrarilor de specialitate. 

GrmmrNzi

Quote from: carutasul on March 11, 2018, 01:30:04 PMNu prea înțeleg cu Caracalul e la 200m . Parcă se dădea distanța până în centru, nu până la limita orașului...
Sunt 200 m până la ieșirea de pe șosea.

TibiV

#5299
Quote from: carutasul on March 11, 2018, 01:30:04 PM
Nu prea înțeleg cu Caracalul e la 200m . Parcă se dădea distanța până în centru, nu până la limita orașului...

La 200 de metri este intersectia spre Caracal, nu Caracalul... ;)

LE
Quote from: carutasul on March 11, 2018, 01:35:06 PM
Indicator pregătit


Interesant indicatorul asta cu strada Vasile Alecsandri....
Este strada care pleaca din giratoriul de la est de Caracal (cel unde incepe centura) si pleaca direct spre oras la nord de benzinaria Petrom...
https://goo.gl/maps/RFWnSvhyLGN2 
Strada traverseaza de doua ori calea ferata, prima data chiar in dreptul benzinariei, iar a doua oara chiar la intrarea in gara, adica aici.

Bun, iar daca intram in StreetView ce lucrarea parasita credeti ca vom gasi ?...
Ei bine, asta!
Carutasule, de cate decenii este abandonat pasajul ala ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

perfidus

^^ La centura Caracal stâlpii rețelei de 20KV au fost deja relocati, deci stadiul lucrărilor nu este actualizat.
Inteleg ca mai este o problema cu o alta linie de 110KV?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

dr4qul4

pe maps, pare ca avem asfalt peste tot. Nu pare a lipsi nimic in afara de marcaje....
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

Marcajele sunt și ele făcute . Acum chiar că îmi pare rău că n-am făcut o tură ( bine, probabil că era  blocată și la următoarea intersecție)
Cât despre pasajul abandonat TibiV, azi am mers prin oraș ( de obicei o iau pe ocolirea pentru camioane) și orașul tot arată abandonat.... Îmi pare rău, bunica a făcut acolo "Școala Normală" , la vremea lui era un oraș cochet....

carutasul

Pe google earth nu reușesc să văd nici o altă linie de înaltă tensiune iar la rondul de la DN6 m-am uitat bine, e totul rezolvat.
Deci cred că e totul gata, în afară eventual de vreo șpagă....

perfidus

#5304
Sa fie oare vorba de chestiunea discutata in acest articol?

QuoteÎntre timp, centura de ocolire a municipiului Caracal nu poate fi finalizată nici în acest an, după ce Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) trebuie să facă o nouă serie de exproprieri deoarece trebuie să mute stâlpii de iluminat, terasamentul suferind schimbări drastice, în toţi aceşti ani. Lucrarea a început în anul 2011.

Din cauza modificărilor prin care a trecut terenul din zona centurii de ocolire a municipiului Caracal, este nevoie ca stâlpii de iluminat să fie mutaţi, însă nu mai există teren. Astfel, CNAIR trebuie să treacă la o nouă procedură de expropriere, chiar dacă este vorba de aproximativ 20 de centimetri pentru fiecare stâlp.

Chiar se intampla "minuni" in Caracal... 7 ani pentru 10Km de drum.

LE. Am gasit pe site CNAIR (http://cnadnr.ro/ro/exproprieri/varianta-de-ocolire-municipiului-caracal) o anexa cu suprafete suplimentare datata 3 ianuarie. O sa radeti, dar sunt suprafete de ordinul a 9-10mp, chiar si 3mp, cu valori incepand de la 9 lei. Pentru asta se asteapta luni de zile pentru un HG? Ceva ar trebui sa se schimbe, avea dreptate Tudose cu cotetele.

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

carutasul

#5305
Păi și ăsta iar e motiv, că n-au becuri? Restul de DN6 e iluminat? :)
( nu prea înțeleg unde vor să pună becuri, în zona intersecțiilor?)
L.E: în zona rondului se vede clar că sunt și becurile puse...

perfidus

#5306
Da, se pare ca mai este de protejat/mutat o linie de 110KV. Posibil cea de la intersectia cu DJ542.



Sursa: Gazeta Oltului

LE. Sunt mai multe linii sigur. Am verificat pe GE si cu plansele de la Expropreri (site CNAIR). Sunt abateri de cativa metri dincolo de coridorul expropriat initial, pentru petice de pamant de 3/4m unde vor fi mutati stalpii.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

Dacă pe 9 ianuarie estimau luna martie, o sa fie gata în iunie. Poate.

carutasul

Cred că ai dreptate, în pozele mele ( eu pe Dj 542 vin) apare și o linie de înaltă în fundal, pe lângă cea de medie care pare să fie în regulă ...

perfidus



^Asta din poza se va muta pe stanga VO. Si se va transforma intr-un stalp din acela metalic mai inalt si cu izolatie intarita.
Ce-or fi pazit pana acum de nu s-au mutat, ca erau acolo de la inceputul proiectului, nu stiu.

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat