News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

SpaceX | Space Exploration Technologies Corporation

Started by l3x, March 27, 2012, 03:31:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alin_simeriaveche

Pana atunci, un clip de la RGV (cei care urmaresc "fenomenul" stiti cine este). A postat astazi un clip mai detaliat cu tot situl de lucru de la Space X Boca Chica


alin_simeriaveche

#271
Deci, se pare că astăzi este posibil să vedem un zbor.
I have been officially asked to evacuate Boca Chica by noon today. It's a Go for Starship SN11 flight attempt this afternoon. 🔥🚀🔥
@NASASpaceflight https://t.co/NZurR6kyIU

După ce astăzi a avut loc un Static Fire, pare că lucrurile stau bine.

alin_simeriaveche

Da, din pacate s-a anulat. Probabil luni. Din ce am vazut in alte dati, in weekend nu se testeaza, nu se lanseaza.

Gabriel1

Probabil, caci s-au anulat TFR-urile pentru maine si duminica dupa cum vad pe site-ul de la FAA.

alin_simeriaveche

Sper să avem parte astăzi de un zbor. Decomandat drumul este închis. Să vedem dacă permite și vremea.

Gabriel1

Din pacate si azi n-o sa vedem SN11, iar motivul este cam nasol. N-a putut sa ajunga inspectorul de la FAA la timp dupa cum a scris Elon pe twitter...

https://twitter.com/elonmusk

alin_simeriaveche

Da, am văzut și eu. Asta este! Mâine să sperăm.

Marius

Din pacate un nou crash la aterizare. Nu s-a vazut bine pe stream din cauza cetii. Asteptam nerabdatori detalii despre crash si SN12.

alin_simeriaveche

Da, to bad. SN 15 este următorul. Știu că sună ciudat dar așa este

Gabriel1

Nu chiar inteleg de ce au ales s-o faca asa devreme, si mai ales in ceata asta

alin_simeriaveche

E, aici sunt de acord cu tine. Dar cine suntem noi sa judecam. Elon se grabeste, vrea sa duca oameni in spatiu cu Starship.

hvm

Ardeau destul de puternic motoarele alea acolo sus printre tevi. clear era ceva care scapa gaz pe acolo... Probabil iar l-a dat cu virgula pe undeva la intoarcerea ca de la focul ala ceva a luat-o pe aratura. Dar nu imi fac griji. In ritmul in care fac ei cate un prototip nou sigur pana la finalul anului o sa zboare de doua ori cel putin cu unul....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Ionut

Zborul asta in ceata sigur e decizia lui Elon. O sa se uite la datele telemetrice legati la ochi. Stupid. Uneori Elon se impusca singur in picior.

mirceaeliade

SpaceX liciteaza pt Human Landing System la Artemis, si daca e sa asculti pe cei cinici, e aproape sigur ca nu vor fi alesi pt ca desi sunt la o jumate/treime din pretul competitorilur, e vazut ca fiind cu mult, mult mai riscant.  Toate testle astea ratate sunt aproape sigur cauzate de decizia NASA in privinta HLS care va fi anuntata in cam o luna.

alin_simeriaveche

#284

Iuhuuuu
QuoteNASA has selected Starship to land the first astronauts on the lunar surface since the Apollo program! We are humbled to help NASAArtemis usher in a new era of human space exploration