News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

SpaceX | Space Exploration Technologies Corporation

Started by l3x, March 27, 2012, 03:31:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

hvm

Si uite asa s-a dus concurenta. :D

Cati bani au la dispozitie?

Sunt curion doar cate prototipuri mai pot distruge. :)
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

adiarc

cat de dubios arata "navetele" competitiei...no offence, dar nava SpaceX, arata a nava... :lol:...restul..ca niste geamantane aruncate aiurea  :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alin_simeriaveche

Un meme amuzant despre Blue Origin si situatia de fata :lol:

hvm

Eu ma referam la faptul ca NASA spunea ca investeste in concurenta (Adica sa existe mai multi competitori) si din motivul acesta a finantat pe Boeing cu vreo 4.2mld$. Cu toate astea Boeing inca n-a reusit sa rezolve problemele si sa zboare..... Cu 4.2mld$ sunt sigur ca SpaceX termina si Starship si SuperHeavy.... si face si un tur de forta pana pe luna si inapoi....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

mirceaeliade

in motivatia NASA a spus ca SpaceX pune la bataie o parte din bani. adica cele 2.9 miliarde sunt mai mult suma pentru diversiunea Starship HLS pt ca alti bani sunt necesari pe langa.  oricum sunt surprins ca NASA a ales o optiune care necesita SASE zboruri de realimentare pe langa lansarea de inceput.

dar cei de la NASA e posibil sa fi fost parsivi si sa fi dat castigator SpX ca sa ii faca pe senatorii "lobiisti" ai celorlalte doua optiuni sa bage mai multi bani in Artemis pentru "Option B" dupa Artemis 3.  cred ca astea 2.9 miliarde sunt doar pt 2 aselenizari, si cred ca include aterizarea "demo" fara femei is barbati de culoare la bord, probabil rover, aduca un Tesla Truck :D

alin_simeriaveche

Teoretic, astazi ar trebui sa vedem o lansare SN15. Prognoza meteo nu arata tocmai potrivita. Conform portalurilor meteo, intre 16-19 vremea va fi  frumoasa. Sa vedem!

hvm

nu cred ca se mai hazardeaza daca nu e vremea buna.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alin_simeriaveche

Sa speram ca luni seara/noaptea pt noi, vedem o lansare

alin_simeriaveche

S-a mutat termenul pentru lansare pe data de 04 mai.

Marius

Scrub again. Mai au maine o oportunitate de lansare, sa speram ca va fi cu succes.

Si cam asa arata anuntul pentru village evacuation:
https://twitter.com/BocaChicaGal/status/1389354107253805060/photo/1

hvm

Stati pe ciocan (cum se spune prin nordul Bucovinei). Adica in traducere libera: "stati linistiti". Elon Musk nu mai are interes sa arunce ~150-200m$ la gunoi (a se citi milioane) ci o sa aprobe zborurile doar atunci cand marja riscului este minima.

SpaceX e deja declarat castigator al licitatiei pentru primele doua misiuni pe luna (apropo - astia cred ca n-au auzit de contestatii.... ar trebui sa le spuna cineva de la noi la cei doi pierzatori ca au dreptul la contestatie - daca nu stiu cum sau cu ce motiv sa trimita pe cineva in bootcamp la Aktor, Pizza sau Straco.. si sigur o sa stie pe urma) din a treia pozitie (aia de cea mai ieftina dar nesigura alternativa - aveti idee de ce?) asa ca acum nu prea il mai intereseaza sa arunce profitul la gunoi.

Asa ca nu o sa mai vedem zboruri decat atunci cand e clara si sigura treaba cu risc minor .... Insa tot o sa aiba un randament si ritm de zbor/testare mult mai bun decat concurenta....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alin_simeriaveche

@Marius, am văzut dar nu am mai zis nimic, să nu par enervant.
@hmv, din păcate am văzut un comunicat NASA că datorită contestațiilor celorlalți candidați deocamdată rămâne în aer până se studiază "plângerile". Eu cred că lucrurile vor rămâne la fel.

hvm

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alin_simeriaveche

Felicitări Space X!
Pe mine focul acela m-a îngrijorat. Am zis că o să facă boom din nou. Sunt curios de datele colectate, dacă vor fi publicate. Poate mai face un "hoop" cu SN15

hvm

^
Eu zic ca o sa ii ajute mult faptul ca au si bucata intreaga sa o analizeze sa vada ce a cedat si ce trebuie refacut.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici