News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

SpaceX | Space Exploration Technologies Corporation

Started by l3x, March 27, 2012, 03:31:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

hvm

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

hvm

Dar a facut boom ceva mai tarziu. Zborul a fost un success, aici a fost doar o problema in parcare  :D

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alin_simeriaveche

Cine a zis că nu stă nimeni până la acea oră târzie?😂. Mulțumim băieți

mirceaeliade

return to launch in doar 8 min, record mondial :lol:

hvm

se pare ca m-am inselat. n-a fost problema la parcare. a fost o problema cand au incercat a doua lansare.... :lol: :lol: :lol:
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

cristi5

Stai asa. Deci lansezi, faci acrobatii, aterizezi, si dupa 8 minute lansezi iar?

Pai nu se-nvarte Werner von Braun in mormant?

dr4qul4

si-au fortat norocul. Era greu sa le iasa din prima o dubla lansare. Dar asa au progresat si pana acum: au fortat limitele.
Astia vor sa faca rachetele sa aterizeze si sa decoleze exact ca avioanele. O verificare minora in timpul realimentarii si "fasten your seatbelt" .
:gj:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

mirceaeliade

Musk a zis ca problema a fost ca engineul care a fost folosit la aterizare nu a dat chiar thrustul scontat si de asta s-a busit putin cu vreo 15km/h de pamant de a facut terci din cele 3 picioare deschise (restul 3 nu s-au deschis corect).  si ca pe viitor baga doua motoare la touchdown ca sa nu mai riste asta.  cred ca busilea cu pamantul le-a rupt niste fire si s-a facut foc sub rochia rachetei pana s-a incins o teava si s-a scurs de a luat-o din nou in sus

bogdymol

Bai cat de tare e ultima filmare cu racheta. In primele secunde (in special pe la secunda 5), eu am avut impresia ca e ceva renderizare pe calculator, dar vad ca e pe bune.

The future is here...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Earthchild

#264
Quote from: mirceaeliade on March 06, 2021, 11:06:51 PM
engineul care a fost folosit la aterizare nu a dat chiar thrustul scontat si de asta s-a busit putin cu vreo 15km/h de pamant

Mi se părea mie în prima filmare că stă înclinată după aterizare... În secunda 21 chiar vezi cum "țopăie" la contactul cu solul.

hvm

^
Da. Pentru ca 3 picioare nu s-au deschis, iar cele care s-au deschis oricum s-au rupt, iar pe partea unde nu s-au deschis s-a indoit peretele exterior din cate se pare si era oricum pe o parte. cele 3 picioare nu s-au deschis probabil datorita acelui incendiu care se vede pe toata durata zborului care probabil a parlit conexiunea de la CPU la picioare.

Incet incet o scot la capat. si merita mentionat si observat faptul ca acum au finante sa faca teste la fiecare 4-5 saptamani, nu mai e cum era cu primele falcon-uri cand la ultima decolare deznodamantul era clar in cazul in care face boom. Toti stiau ca in acel caz daca nu aterizeaza firma intra sa intre in faliment. si uite ca de acolo s-a ajuns unde suntem acum ca SpaceX e in stare sa faca un prototip nou la fiecare luna. Si cred ca o sa mai continue asa pentru acest an. Eu zic ca pana la finalul anului o sa aiba si al doilea zbor cu aceeasi racheta. Si ce e si mai tare e ca ii costa mai putin decat pe noi sa facem PISI sau CoBra.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alin_simeriaveche


alin_simeriaveche

#267
Oare ceva maine?

Gabriel1

#268
Nu, altidudinea este prea joasa. Din contra exista un TFR pentru 28/03 cu altidudinea: "From the surface up to Unlimited". Se regaseste pe site-ul asta: https://tfr.faa.gov/tfr2/list.jsp

Deci cel mai probabil, daca totul o sa mearga bine vom vedea duminica SN11 aterizand. :D

Cer iertare, exista un TFR mai recent pentru 26/03, 27/03 si 28/03, deci s-ar putea sa fie zilele astea, cel mai probabil fiind azi.

alin_simeriaveche

Se pare că în seara asta pentru noi, este posibil să asistăm la un zbor:
QuoteI have received an "Alert" notice and a road closure has been scheduled from 7 a.m. - 7:30 p.m. on Friday, March 26. According to the Cameron county the closure is for engine testing (static fire) and 10km flight. 🔥🚀🔥
@NASASpaceflight https://t.co/b6GYAkcOkg   
@BocaChicaGal