News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

SpaceX | Space Exploration Technologies Corporation

Started by l3x, March 27, 2012, 03:31:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

Da....pacat dar asta este! Dupa reusita partiala cu SN8 ma asteptam de aceasta data sa reuseasca aterizarea verticala. Este ceva nou, nimeni nu a mai facut  asa ceva. Eu il admir pe Elon pt tot aportul adus de pana acum, nu doar cu Space X.

Ionut

Nu e niciun păcat. Vreti sa faca asta cu oameni la bord? Acum sa crape! Multe! Si repede!

RIP SN9. Godspeed SN10!

alin_simeriaveche

#242
Da, exprimarea mea nu a fost una potrivită. Așa este, după cum ai spus, Ionuț. Important este că echipa space x nu zăbovesc.
Ca fapt divers, de pe situl Space X:

QuoteOn Tuesday, February 2, Starship serial number 9 (SN9) completed SpaceX's second high-altitude flight test of a Starship prototype from our site in Cameron County, Texas.

Similar to the high-altitude flight test of Starship serial number 8 (SN8), SN9 was powered through ascent by three Raptor engines, each shutting down in sequence prior to the vehicle reaching apogee – approximately 10 kilometers in altitude. SN9 successfully performed a propellant transition to the internal header tanks, which hold landing propellant, before reorienting itself for reentry and a controlled aerodynamic descent.

The Starship prototype descended under active aerodynamic control, accomplished by independent movement of two forward and two aft flaps on the vehicle. All four flaps are actuated by an onboard flight computer to control Starship's attitude during flight and enable precise landing at the intended location. During the landing flip maneuver, one of the Raptor engines did not relight and caused SN9 to land at high speed and experience a RUD.

These test flights are all about improving our understanding and development of a fully reusable transportation system designed to carry both crew and cargo on long-duration, interplanetary flights and help humanity return to the Moon, and travel to Mars and beyond.
https://www.spacex.com/vehicles/starship/

bogdymol

Un antreprenor american a inchiriat un zbor intreg (4 persoane) cu SpaceX pentru finalul acestui an. 3 dintre locuri sunt ocupate, dar al 4-lea e inca liber, iar persoana care il va ocupa se va alege printr-o loterie. Daca aveti resedinta in SUA, faceti o mica donatie aici si poate ajungeti in spatiu anul asta :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele


alin_simeriaveche

#245
Deci, astăzi vedem un zbor SN10? :)

alin_simeriaveche



alin_simeriaveche

Nu stim...vom afla. Sper sa reia testul mai tarziu!

Ionut

Este Raptor abort. Motoarele au dat abort automat cu o fracțiune de secundă înainte de decolare. Nu mai testează nimic azi. Poate mâine.

alin_simeriaveche

Acum spuneau pe Twitter si pe diferite canale de YT  ca este posibil in 2 ore sa reia testul dar dupa cum spunea si Ionut, mai mult ca sigur, nu se va intampla

Ionut

#251
Teoretic pot face recycle și încearcă din nou dar în 99% din cazurile astea renunta pentru ca trebuie să vadă datele și să înțeleagă de ce motoarele au dat abort. As fi tare surprins să încerce din nou acum.

Bine, SpaceX m-au surprins de multe ori...

Edit. Mda, se pare ca incearca din nou. :lol:

alin_simeriaveche

Musk pe Twitter
QuoteElon Musk@elonmusk
Launch abort on slightly conservative high thrust limit. Increasing thrust limit & recycling propellant for another flight attempt today.

Ionut

Aha. Ideea e ca aceste motoare generează o forță de propulsie FOARTE mare și în testele astea preliminare NU vor sa le forțeze la maxim din motive variate. În primul rând nu vor sa ii dea blană, cum ar veni, ca zboară pana la 10 km. În fine, deci nu trebuie să vadă date de la motoare, era doar o chestie de soft, de setare a unui parametru.

Problema e ca trebuie să mă culc. Iar nu vad live. :rant:

alin_simeriaveche

#254
Da, nici eu. O sa ma pun la nani.
Darrrr.....pana una alta, haideti sa visam si sa speram
Yusaku Maezaua vrea 8 persoane sa ii duca cu Starship, pe banii lui, intr-o excursie in jurul lunii. Vrei si tu? Inscrie-te. Eu am facut-o
https://www.youtube.com/watch?v=h_L3wLmrMuA&feature=youtu.be&ab_channel=YusakuMaezawa%E3%80%90MZ%E3%80%91

https://dearmoon.earth/pre-reg.html#en