Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

dorum


elphax

Aoleu... 39 de ofertanți înseamnă că pot fi posibil 36 de contestații...

dr4qul4

Numărul mare de oferte demonstrează valoarea estimata foarte mare! Ma astept sa se castige la maxim 75%
Cat de bine este pregatita licitatia vom vedea din contestatii si din blocajele de la executie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

florin74

#6798
27 ar fi din Turcia... Vai de noi... UMB. PORR  nu a ofertat deloc.
In rest... Strabag , WeBuild, Pizzarotti doar pe 1 lot... Erbasu pe toate 3 Bogart pe 2...
Ceva bulgari pe toate.



dumbravaandrei

Ori mi-a murit mie simtul ironiei, ori s-au copt prunele prea devreme la Iasi...





of, puterea asta...

ciprebbe

Depinde cate sute de zile are saptamana in Moldova :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

Ciudat ca UMB nu a licitat pe lot 3, dar intradevar sunt plini.

In rest ... praf si mai vedem ce iese.
Poate Strabag si WeBuild au licitat pe loturi diferite si le si castiga.

Duta C

@carutasul,@TibiV....si la canalizari si decolmatari!

MihaiD

deci 30 km UMB pe Nădășelu Zimbor valoare estimată 1,4 miliarde pe dealurile alea cu probleme uriașe și 30 km aici 1,9 miliarde s-a dat undeva o explicație și am ratat-o eu? Dacă da, scuze.

Mie mi se pare că-s luat de prost, o bătaie de joc. Poate și sunt prost. Comisiile alea sunt plătite cumva pentru obiectivul de a atribui contractul, pentru semnarea contractului de execuție sau pentru numărul de luni în care deliberează, sucesc și răsucesc până la semnarea atribuirii execuției? Că, atunci, pot înțelege... hai să facem să avem de lucru, mai multe luni stăm pe oferte, mai mulți bani luăm. Vine unul, pleacă altul la minister, degeaba.

Am zis că UMB nu vine, mă bucur acum că nu și-au pierdut vremea oamenii lor de la birouri cu ăștia 60 km. Întrebarea e cât de aproape de Adjud, unde-și fac platforma pentru fabrica de grinzi, trebuie să fie lotul de unde ar începe să fie interesați...

adiarc

Baclavaua e prea dulce...dar de pizza mi-e scarba rau
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

#6805
^Exista niste explicatii:
Pe A7 ai 6 statii electrice care fac probabil doar ele vreo cateva sute de mii de euro.
Ai piste de biciclete. 
Ai copaci de plantat.  :)
Costurile din 2021 nu mai sunt chiar ca in 2019.
Si evident ... evidentul 63>30  :D Mai ales ca cei 30 de km sunt cam 26.27 km.

Am aruncat niste idei doar. Daca cauti in spate cam 2 - 3 luni o sa vezi niste discutii pe tema asta.

alecu26

Sa ne menținem speranțele jos. După cum spuneam, firmele serioase și cu experienta în România nu au prea participat, sau asa...de palmares.
Toți au avut probleme cu incadrarea în buget.
Ma aștept ca firmele care au mai lucrat în Ro și totuși au depus oferta sa fie în spate mult cu preturile, unde la 90....99% din buget.
Altfel spus, doar cu un noroc enorm nu vom avea doar turci pe cele 3 loturi.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

MihaiD

^^ depunerea ofertelor pe A3 a fost în iulie 2020, iar 63 km pe A7 = 5 miliarde, nu 1,9 (nu-mi dau seama dacă ai fost ironic). Dar, probabil, ai dreptate, e de la 6 stații electrice și copaci, o să caut discuțiile din urmă. Și iarbă, multă iarbă.  >:(

@alecu26, în cazul ăsta ar trebui să meargă mai repede, dacă firmele serioase au avut probleme cu încadrarea în buget. Dacă sunt prețuri neobișnuit de scăzute și nu pot fi justificate, descalificare și adio.

mirceaeliade

cum decizi ca au un pretz deosebit de scazut?  nu asta e EXACT scopul unei licitatii ca sa se decida pretul cel mai redus?

voicul

^Atunci m-am inselat eu.
Ma uitasem aici

mar, 07 mai 2019

"Mai departe, pe 22 mai, urmează să fie depuse ofertele pentru încă 30 de kilometri din Autostrada Transilvania, între Nădăşelu şi Zimbor. Proiectarea şi construirea acestui tronson are un cost estimat la 1,45 miliarde de lei."

https://www.economica.net/luna-de-foc-la-transporturi-in-mai-se-depun-oferte-la-licitatii-de-1-5-miliarde-euro-pentru-autostrada-sibiu-pitesti-a3-si-metroul-de-otopeni_168312.html?fbclid=IwAR0LsW5uxWtiAdn7ciUwpBD6fJb6eOue3WlMBAK4K9rGWOlLetRnMaXsIic

Poate au amanat intre timp ca in RO orice e posibil.

Dar ma gresit aia 26 de km. Sunt 29+ intradevar.