News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile in lume

Started by Ionut, October 08, 2016, 08:36:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bogdymol



Autostrada spre Marrakech:



Relieful e deseori foarte plat, fara nici o localitate importanta:







Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Ne apropiem de Marrakech:



Intersectia intre autostrada A7 si bucata scurta de autostrada spre Marrakech. Iesirea e pe stanga:





Scurta bucata de autostrada spre Marrakech:



Dupa statia de taxare, control al politiei:



Cativa km mai incolo, politia cu radarul:



Inainte de intrarea in Marrakech, inca un control al politiei:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Pe autostrada A1 langa Rabat:





A1 intre A5 si N6:



Pe N6, inainte sa inceapa autostrada A2, mergand spre est:



Pe autostrada spre Fes sunt cateva locuri de oprire de urgenta pentru camioanele ce au probleme cu franele:



Autostrada A2 spre Fes:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul

Cum au ei si 7 benzi la intersectii.
Oricum eu pun articolul pentru cine are infrastructura si stie sa o foloseasca cu cap.

Dubai | Radarele pentru viteză, recalibrate pentru depistarea celor care încalcă restricțiile de circulație - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/externe/mapamond/dubai-radarele-pentru-viteza-recalibrate-pentru-depistarea-celor-care-incalca-restrictiile-de-circulatie-1282787

kitsune

Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge (HZMB) pe o vreme mizerabilă și pozat cu telefonul. Se vede o parte din pod și intrarea în tunel de fiecare parte:


Partea estică, spre Hong Kong

(GPS)


Partea vestică, spre Macao

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Liviu M

Adica e pod - tunel -pod ca sa va puteti da voi cu vaporul pe acolo?  :o
:lol: :lol:

LE Ce tari sunt, totusi.

kitsune

#156
Mai degrabă Viaduct - pod - viaduct - tunel - viaduct - pod - viaduct - pod - viaduct  :lol:

Da, în zona unde trec navele mari probabil costa prea mult să facă pod (nu că tunelul ar fi ieftin). Cred că știe goagăl detalii. E un șenal navigabil dragat (sincer, nu știu la ce adâncime), noi oricum eram debalastați la limita stabilității, pescaj de 7m. Dar mai în amonte s-a întâmplat să fie doar câte un metru sub chilă.
Speram o vreme mai bună, să pot și filma. Poate la plecare, dacă oi mai fi pe aici. Până atunci...



Nu luați în seamă ce spune nenea în video, nu traversează niciun ocean.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

bogdymol

S-a tot vorbit pe aici de drumuri din America sau Asia. Dar stiati ca exista drumuri si in Antarctica?

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

rota

Visualizing the Footprint of Highways in American Cities

The Interstate Highway System
The U.S. Interstate System was created on June 29, 1956, when Dwight Eisenhower signed the Federal-Aid Highway Act. It would eventually run 46,876 miles, cost $521 billion and take 36 years to complete.

Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

Mi se pare foarte interesanta intersectia asta , mai ales din puct de vedere al costurilor.
Daca ai nevoie sa faci stanga mergi 500 de m si intorci.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Io

+1 "Galloping Gertie" Tacoma Narrows e arhicunoscut. Uite inca unul la rusi:

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

kitsune

#162
Ieri, 05.05.2020, podul dintre Nansha și Humen, un pic mai la nord de mine:
LE: e același pod pus de @bogdymol mai sus, nu văzusem video. Eu am primit imaginile pe WeChat.




Powered by API/PUM imgur uploader

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Ionut

Ce asfalt o fi ala de suporta asa unde? Si nu numai asfaltul... sunt curios daca pe suspendatul nostru nou de la Brăila vom vedea ceva asemănător vreodată. Vânt este destul în Dobrogea.

bogdymol

Asfaltul e cea mai mica problema. Asfaltul e un strat rutier flexibil, care permite mici deplasari elastice. La fel si grinzile metalice, sunt elastice si permit deplasari intre niste limite.

Problema e unde ai beton, ala e rigid si o sa crape la asemenea deplasari.

Oricum, o asemenea miscare a podului, fie el din materiale elastice, e peste limita bunului simt.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele