News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile in lume

Started by Ionut, October 08, 2016, 08:36:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecu26

Doar in Australia...e clar.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

interesantul

Quote from: interesantul on November 21, 2019, 10:41:45 AM
Cluj Oradea

Am avut ocazia sa circul cu masina printr-o tara de la marginea Europei, Georgia, cu aspiratii mari de aderare la UE si NATO
Primul lucru: Munti, văi, munți
Al doilea lucru: Se afla situata pe ~Drumul Mătăsii~. Din cele citite, am inteles ca una dintre marile dorintei ale Chinei, este revitalizarea acestei c[i te transport, rutier, feroviar si naval.
In Georgia, se obesrva un interes crescut pentru a face parte integranta din Drumul Mătăsii, aste deoarece lucreaza in draci la autostrazi (mă rog, una) care să lege Tbilisi de Batumi (important port la Marea Neagră) - Este și capăt Ferry - Constanta-Batumi (care nu stiu daca mai opereaza...
Au constriti apropape tot tronsonul de cca. 350 km, mai ramanand o zona muntoasa intre Gori (locul unde s-a născut Sytlin) si Khuthaisi (oras de unde se face accesu in Muntii Caucaz (cei de nord)
Pe cei 80 de km lipsa de autostrada se lucra la vrea 14 tuneluri simultan, si la nenumarate viaducte. Ceva firma locala era antreprenorul, si ceva nemti consultantii.
Am trecut pe traseul acela de 2 ori, dimineata devreme si seara tarziu. La aprope toate punctele de lucru era activitate...
Ghidul mi-a spus ca in 22 22 va fi gata! Ceea ce e posibil la ce forta de munca aveau acolo... 24h/zi
La noi mai e vorba de tuneluri?
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

marinul

pana in 2222 terminam si noi A3 cu Valea Prahovei cu tot :) . stiu ca ai vrut sa scri 2022, dar e amuzant oricum

TibiV

O noapte insomniaca...

Nu ne plac firmele chinezesti, dar daca te uiti la lucrarile din China te ia ameteala, mai ales daca ai rau de inaltime...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Foarte interesant ca pare ca au gasit o cale sa renunte la placa de suprabetonare.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).


Goldmund

Un drum "judetean", local din Japonia(se poate vedea din trafic, localitati pe care le uneste) si este impresionant numarul de tuneluri, servicii(benzinarii cu restaurante/ moteluri)


TibiV

Un comentariu "extins": WOW !!!

Daca nu s-ar fi circulat "pe invers" pe "drumul "judetean", as fi crezut ca au terminat A8 half-profile... Cu curbe cam stranse, dar na, l-as fi acceptat si asa...  8)

De remarcat insa statia de taxare de la inceput....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bogdymol

In timpul vizitei recente in Emiratele Arabe Unite am facut cateva poze la infrastructura rutiera impresionanta pe care o au:















Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Autostrada prin desert:



Pozele urmatoare le-am facut pe o autostrada aproape pustie ce trece prin desert. Nu lega nimic important, iar traficul era aproape inexistent. Viteza era limitata la 100 km/h si erau radare fixe:



Erau si niste camile langa autostrada care nu avea garduri de protectie. O camila era chiar in zona mediana. Daca aveau si ursi, ar fi tinut-o inchisa cateva luni, iar apoi cand ar fi deschis-o nu lasau sa se circule mai repede de 80 km/h  :lol:



Nu e o poza cu un drum, dar e o experienta de condus foarte tare. De incercat daca ajungeti pe acolo!



Erau si niste "drumuri" (defapt urme prin nisip lasate de alte masini) care duceau la niste tabere din desert:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Urmatoarele 3 poze sunt de pe drumul de pe Palm Jumeirah (insula palmier):





Tunelul ce leaga tulpina palmierului de insula ce il inconjoara. Erau ceva lucrari de mentenanta inauntru:



Autostrada E4, legatura principala intre Dubai si Abu Dhabi:



Limita de viteza este de 140 km/h:







Autostrada E12 pe insula Al Jubail:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Si cateva poze cu Dubai si zgarie norii sai:



















Asta a fost tot. La revedere Dubai.

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

kitsune

Se pare că australienii au copiat conceptul constănțean cu garduri la trecerea de pietoni care obligă pietonul să se întoarcă și să fie cu fața la trafic. Din păcate au uitat să îl facă în oglindă, așa că pietonul ajunge cu spatele la trafic  :lol: :lol: :lol:

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

bogdymol

Cateva poze ce le-am facut saptamana trecuta conducand in Maroc de la Fes la Marrakech:



In multe locuri erau pietoni pe autostrada:





Unele lucrari de reparatii necesitau inchiderea completa a unui sens de circulatie. Dievrsiunea pe partea cealalta era facuta cu curbe foarte stranse, cu viteze de max. 30 km/h:



Totusi au foarte multe poduri pietonale peste autostrazi:

.

Poza asta e la capatul vestic al autostrazii A2, langa Sidi Allal. Sunt foarte multe controale ale politiei in Maroc, aproape la fiecare statie de taxare de pe autostrada. Aici ne-au oprit ca am mers cu 32 km/h in zona statiei de taxare, unde era viteza maxima admisa de 20 km/h:



Mai departe pe drumul N6, la nici 10 km de la ultimul control, era inca unul:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Un pod impresionant pe centura Rabatt:









Semnalizare rutiera in alfabetul arabic si Berber:



Pietonii traversau si autostrazile cu 3 benzi pe sens:



Erau si multe vehicle supraincarcate:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele