Coridorul Feroviar Orient/Est-Mediteranean | Curtici-Craiova-Calafat

Started by NGC, January 20, 2016, 10:42:59 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vancouver

Da, cam asta e ce se studiaza sau o varianta usor mai la nord:


(propunere CornelM si Valentin Sava din 2014)

Observati insa declivitatea de 2,2%. Eu propun 1,2%.

La coborare pe 2,2% nu o sa lase trenurile de calatori cu mai mult de 100 la ora, iar pe cele de marfa probabil cu maxim 50. Pai frate, cu 50 se poate dupa un RK si pe traseul actual. Sigurul avantaj va fi pe urcare, unde probabil se va putea merge cu 120-130 la calatori si 70-80 la marfa.

Pe la Husnicioara chiar daca ar fi numai 2,5 km de tunel, dar zona de relief dificil e tot de vreo 7 km, deci cam la fel cu orice alta varinata, inclusiv cea prezentata de mine. Costurile unui viaduct lung sunt cam la fel ca si ale unui tunel feroviar, doar ca se poate lucra concomitent in mai multe puncte.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

Da, m-am uitat pe harta pe unde ar putea fi varianta Prunisor-Opranesti ca sa fie numai 2,5km de tunel. E fezabil. In orice caz mai bine decat 6,5 km de tunel in varianta desenata din postul anterior. Dar chiar si cu un viaduct inalt la maxim de 40-50m si lung de vreo 3 km tot nu are cum sa scada declivitatea sub 2,2%. Mai degraba se duce spre 2,5%.

De asemenea ca sa nu mai faci si alte mici tunele sunt necesare ceva curbe stranse, de 80-100. Chiar daca traseul este relativ drept (comparat cu ce e acum), totusi va fi limitat probabil la 100.

Ceea ce propun eu este alta lume. Este "Next Generation EU" nu doar "ceva mai bine, cu frica-n san, sa nu ne certe mama". In Germania incepand de la anul TOATE TRENURILE INTRE ORASELE MARI VOR CIRCULA CANDETAT LA 30 DE MINUTE. Toate legaturile si pe toata durata zilei. Oricand te duci la gara ai tren la max. 30 de minute catre orice alt oras mare! Numai asa ca sa ne dam seama unde suntem noi cu 3-4 trenuri pe zi intre orasele mari. Si cand punem totusi 10 trenuri de 150-160 pe zi intre Bucuresti si Constanta se blocheaza magistrala pentru marfare...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Feri

Un pic off-topic dar ai mare dreptate cu blocarea M800 Vancouver. Trebuie gandita o alternativa la transportul de marfa pentru port.

Eu as propune o solutie acolo de studiat, ca dupa darea in folosinta a podului de la Braila, Giurgeni-Vadu Oii sa fie transformat in pod de cale ferata si o line noua spre Medgidia/Constanta.

cristi5

Apropo de Balota, cum sunt celelalte declivitati in zona? Urcarea dinspre Strehaia? Apoi spre Caransebes (Domasnea parca)?

Si la Predeal, urcarea dinspre Campina are declivitati mari, si aducerea Predealului la 1,2 la mie ar "transfera" declivitatea maxima la alte sectoare. Ma intreb daca nu e ceva similar.

Sorinus

Ptr Constanta-Medgidia, nu se pot extinde HM-urile de pe traseu, sau chiar infiintarea unuia nou la Poarta Alba (loc este).

Cel putin la Valu lui Traian e fostul triaj, e loc garla de linii noi de garare. Mai merg 1-2 linii si la gara Basarab.

Ar mai creste din capacitate, nu? (scuze, am vazut ulterior ca e pe topicu-ul gresit)

vancouver

@cristi5:

La Strehaia calea ferata actuala este la cota 120. La Stejaru (jumate distanta pana la Motru) calea ferata actuala ajunge la cota 155-160. Intre cele 2 puncte sunt 17 km, calea ferata este relativ dreapta (curbe usoare) si urmeaza Valea Motrului. Curba de nivel de 140 se atinge la Comanda, la km 8, deci cam la mijloc, si alte curbe de nivel nu se intersecteaza, deci urcarea pe Valea Motrului este liniara.

Declivitatea medie pe acesti 17 km este asadar ridicola, de 0,23%.

De la Stejaru pana la Cocorova mai sunt 25km (de la km17 la km42) cu un profil asemanator, de campie. Se urca de la cota 160 pana la cota 220 in 25km, adica 0,23% in medie. Asemanator cu Valea Motrului. Curba de nivel 180 este atinsa la km29, iar curba de 200 la km 36 (declivitate intre km 36 si 42 = 0,33%).

Practic discutam de declivitati derizorii, cum am mai spus, de campie. De aceea nu am mai detaliat zona.

Nu exista nici o asemanare cu Predeal, unde trebuie ajuns la cota 900 si ceva, aici in propunerea mea varful este la cota 220.

--------------------

Toate celelalte variante cu trecere pe la Prunisor urca pana la cota 280. Si au apoi o distanta mai scurta pentru coborarea spre Valea Dunarii, care este la 70-80. In varianta prezentata de mine se urca doar pana la cota 220 si astfel este posibila declivitatea maxima de 1,2%.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

Si o schita:



Zona km0 - km42 este asa de plana incat nu mai trebuie nici o structura mare (pod etc) pana la km 42, singurele structuri necesare sunt pasajele pentru drumurile din zona, adica un pasaj rutier pe DN6, unul pe DN67 si unul pe DN67A. Ar mai fi 4 drumuri locale, care se pot lasa cu trecere la nivel.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

AndreiB

In afara de Balota, sectia Drobeta-Orsova va fi foarte greu/scump de dublat, care ar reduce capacitatea liniei.

vancouver

Nu este necesara dublarea. Dublarea are sens numai acolo unde relieful este asa de simplu ca nu trebuie structuri complexe.

La cat de simplu este relieful de la Craiova pana la Strehaia si mai departe pana la km42 al variantei de mai sus, ar fi gresit sa nu se dubleze. Asa marfarele lente se pot misca independent de trenurile de calatori si trebuie sa astepte numai in punctul in care linia devine simpla.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Vlad94

Mi se pare un traseu foarte bun. Nu ar fi prima dată când ai pe forum s-au găsit soluții mai bune decât în studiile lui pește prăjit.

dan tm


de la Malovat la Drobeta Turnu Severin propui folosirea liniei CF care exista deja pina la Romag?

vancouver

Da si nu.
Da in sensul ca pe langa (lipit de) aceasta trebuie facuta noua cale, deci se poate folosi un teren care deja este la CFR.
Nu neaparat, pentru ca undeva din dreptul garii Cerneti trebuie sa inceapa noua cale sa urce pe un viaduct.

Numai de la Cerneti spre Drobeta se pot folosi efectiv ca. 2 km din calea ferata existenta, adica pastrand exact aliniamentul actual. Dupa care trebuie facut un nou racord mai direct spre calea ferata de pe marginea Dunarii.

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dan tm

Statia Cerneti este de fapt Antestatia Industriala a Regiei Activitatilor Nucleare. De acolo mergea o linie la EM Husnicioara.

Oare cum este geologia locurilor, avind in vedere situatia de pe alte linii carbonifere? Seciuri, Alunu.

https://goo.gl/maps/8VMhrJpshoS8WEsw9

frunzaverde

Geologia in intreaga zona e absolut mizerabila, cu alunecari extrem de frecvente de teren. Si traseul existent e intr-o stare mizerabila din cauza geologiei - Balota se inchide extrem de frecvent pentru ca linia se surpa (practic terasamentul sta pe noroi), si orice efort de consolidare e pur temporar. E asa de cand a fost construita linia respectiva...

Varianta considerata de SF, din zvonuri, este, geografic, fix intre variantele lui @CornelM si @vancouver. Din ce-am inteles, pleaca de la est de Prunisor, urca pe valea Husnitei pana la sud de Husnicioara, apoi intra intr-un tunel relativ scurt (<3 km), dupa care iese pe Valea Copcii si coboara spre vest de Simian in linia existenta. Ar permite si declivitati reduse, si viteza mare, dar geologia este cea care este, trebuie vazut daca chiar e fezabil in teren (aceiasi problema cu toate variantele)...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dan tm

La Valea Copcii inseamna ca iasa aproape de linia existenta. Chiar acolo este EM Husnicioara care are cale ferata.

https://goo.gl/maps/a47nwNuRnEhCsPwf7