[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Da, asa se pare. Se numesc "carcase" acele armaturi in forma de cilindru - armatura pentru pilotii forati.

v46is

Azi dimineata la 8 lucrau de zor. Firma de foraje din ce am vazut pe utilaje este Zublin (GPS)


Foraje pe partea dreapta cum vii dinspre Domnesti (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

CataOT

Se pare ca si pentru acest santier, sunt colegi care trec zilnic sau chiar de mai multe ori pe zi prin zone si ne pot tine la curent cu vesti si eventuale poze de acolo.


Ionut

Hm, interesant, s-ar putea sa-i vizitez si eu. :lol:

CataOT


CataOT

#276
Avem filmari aproape zilnic si pare un ritm bun pentru etapa aceasta. Dar depinde foarte mult de comenzile pentru materiale pe care le dau pentru perioda urmatoare.

https://ro-ro.facebook.com/danielxcristea/videos/10205663094772170/UzpfSTU1NTAxNzkzMTE5NTAyMjoyNTU2NzYwMDgxMDIwNzg3/

Ionut

In dimineata asta, pasajul Domnesti. Doar teaser, filmarea mai incolo. ZUBLIN la datorie cu o foreza. Era o mini-miscare pe santier in jurul forezei.


Earthchild

Ce vor face in final, vor rade casele din partea dreapta, inclusiv cea nou construita?

Ionut

Azi. Prima filmare API la Domnesti. Enjoy!


TibiV

Excelenta filmare!  :cheers:
Mediocra miscare in santier... :(

@Earthchild,
eu nu vad nici o casa nou construita pe partea dreapta...
La ce te referi?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

Foarte anemic se misca Straco acolo, super filmarea !
You're in Steelers Country

ion59

Este bine că a apărut în spațiul public această filmare. Este edificatoare în privința seriozității abordării acestei lucrări!

Ionut

API pe Facebook - sharing is caring!

În această dimineață am vizitat Pasajul Domnești, nodul rutier dintre Centura București (DNCB), DJ602 și Prelungirea Ghencea.

Șantierul este într-un stadiu incipient, iar deocamdată ritmul de lucru este anemic pentru că birocrația nu este rezolvată. Exproprierile nu sunt finalizate și doar aproximativ 1% din lucrări au autorizație de construire.

Vedem doar o foreză a celor de la Zublin (specializați în executarea piloților forați) plus câteva utilaje și materiale de construcții.

Contractul cu Straco a fost semnat acum doi ani, mai precis în 10.05.2017, iar ordinul de începere a venit în 05.01.2018. Pe hârtie, termenul este de 3 luni de proiectare și 24 de execuție.

Evident, se vor înregistra întârzieri semnificative din cauza tergiversărilor birocratice (avize, autorizații, dar și asigurarea finanțării), a modificărilor cerute de Primăria București (buclă întoarcere tramvai) după parafarea contractului și problemelor financiare ale constructorului care este în continuare în insolvență.

carutasul

mă gândeam eu că n-ai venit doar pentru A0 în zonă :)
Dacă ar face măcar semicercul dinspre Domnești și tot ar fi aproape rezolvată circulația în zonă ... Cred că oricum vor avea nevoie la un moment dat să foreze pe actuala șosea deci va trebui mutată circulația. La Bragadiru nu se face niciodată coadă pentru virat la stânga ( mă rog, cinci-șase mașini se mai întâmplă) deci probabil că semicercul ar rezolva destul de bine problema.