News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panzer

^ @TibiV: stanga ta (spre Domnesti) e asa de multa vreme. Ai observat vreo miscare pe dreapta ta (in Bragadiru)? Acolo este acum calcaiul lui Ahile. Nu am auzit de vreo expropriere, daramite demolare in Bragadiru.

Probabil ca vor incepe, cand vor incepe, cu pilonii spre Domnesti. N-a rasuflat nimic nici de PT care trebuia mai nou sa tina cont de tramvaiele ipotetice ale PMBului.

TibiV

Nu, nici o miscare pe partea opusa a caii ferate...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panzer

Nasol. Bragadiru a creat problema Prelungirea Ghencea prin Cartierul Latin si altele similare. Acum tot ei sunt cei care intarzie rezolvarea.

ionutb

ceva noutăți pe acest subiect ?
ce așteptăm acum ? vremea nu mai e un motiv....


CataOT

Subiectul apare si la stiri. '' Locuitorii din vestul Bucureştiului care aşteaptă de peste un deceniu Pasajul Domneşti mai au de îndurat aglomeraţia din zonă. Construcţia pasajului trebuia să înceapă pe 15 martie, dar pe şantier bate vântul. Nu sunt nici muncitori, nici utilaje. În documentele Companiei de Drumuri scrie, însă, altceva: "Pe șantier se lucrează!".



https://www.realitatea.net/pasajul-domnesti-nu-munceste-nimeni_2185362.html

CataOT

Revin cu noi informatii despre proiect, primite de vecinii de la Initiativa Prelungirea Ghencea:

"Am fost astazi la Primaria Capitalei sa aflam care este stadiul proiectului de largire a strazii.

Am lasat si o lista de intrebari de clarificat, intrebari la care am solicitat raspuns scris.

Au participat la discutie: Marius Coaja, consilierul pe infrastructura al primarului general, Directia Infrastructura din PMB, Comp. Mun. Dezvoltare Durabila, casa de avocatura care se ocupa de exproprieri, consilierul Ghe. Udriste.

Pe scurt, iata ce am aflat:
- proiectul de buget al mun. Bucuresti va fi postat azi pe siteul PMB in dezbatere publica pentru 15 zile; sunt prevazuti bani pentru toate exproprierile si pentru inceperea lucrarilor; dupa dezbaterea publica, va intra la vot in CGMB;
- sunt deja alocati in bugetul din 2018 cca. 19 mil. lei pentru o parte din exproprieri, care vor fi demarate primele (cca. 50 de imobile pe zona dintre str. Brasov si str. Raul Doamnei, pe partea stanga sensul de mers spre Centura); este posibil ca aceste prime exproprieri sa fie finalizate in 30 de zile;
- vor fi despagubiti doar proprietarii care au construit cu autorizatie de construire si au extras de Carte Funciara;
- casa de avocatura cu care lucreaza PMB ne va da un set de instructiuni pentru desfasurarea fara probleme a exproprierilor;
- autorizatia de construire pentru proiectul supralargirii este la semnat la primarul general;
- relocarea utilitatilor se va face de catre detinatori (Distrigaz, Enel, Apa Nova, Net City) partial sau integral, in cadrul proiectului si sub coordonarea PMB;
- PMB a facut tot ce era necesar, a dat catre CNAIR cu titlu gratuit Studiul de Fezabilitate, a solicitat si bucata de 800 ml dintre str. Maracineni si capatul bretelei Pasajului Domnesti, asteapta raspunsul CNAIR;
- cine va executa lucrarile de supralargire? daca nu se va putea cu Comp. Mun. Strazi Poduri Pasaje, vor lucra cu Comp. Mun. Trustul de Cladiri Metropolitane. "

v46is

Pe partea stanga venind spre Bucuresti de la Domnesti dupa statia electrica se reface podetul cu tuburi noi si mult mai lung.Sper ca vor face un giratoriu si asfalta si devia traficul pe strada din spate . In intersectia cu centura era agitatie , masini Straco , topometrist , excavatoare.  (GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

CataOT

Bine inteles colegu ca era agitatie, doar astazi a verificat stadiul lucrarii domnul Cuc in persoana. Unul dintre jurnalisti de fata cu ministru a intrebat reprezentantul constructorului de ce nu au inceput lucrul intr-un ritm mai serios pana acum iar raspunsul a fost " ne lipseste utilajul de forat".....

voicul

#264
Răzvan Cuc AMENINȚĂ constructorii. "Aud de urşi, veveriţe, lilieci"

Ministrul Cuc spune că măsura ar putea fi aplicată și la Pasajul Domnești (nota: rezilierea ca la Mihailesti), de pe Centura Capitalei dacă vor exista întârzieri.

Restul zice de rezilierea de la Mihailesti si ca e gata M5 anu asta:
https://www.money.ro/razvan-cuc-ameninta-constructorii-aud-de-ursi-veverite-lilieci/

Si continuarea.
Ce e mai important:
"Robert Sandu, constructor: Nu, nu am avut o problemă. Maşini de foraj se pot găsi, o să ne mobilizăm în curând. Am găsit-o, avem semnate, toate contractele pe masă."

Pasaj blocat de utilaje fantomă. Coșmarul șoferilor din sectorul 6 continuă - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/pasaj-blocat-de-utilaje-fantoma-1109074

rota

tronsonul dintre capatul actual al tramvaiului 41 si Lidl Primavara:


Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!


danutza


danutza


CataOT

#269
O veste buna intr.un final. In parte din dreapta pozei este si armatura pentru coloane cumva ?