News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

CataOT

Am inteles din ceva comentarii la o postare ca de ieri a disparut foreza Zublin de pe amplasament. Poate un coleg forumist sa confirme ?

TS30

Foreza a disparut. Poza de mai jos este facuta astazi.



Horațiu 87

raspuns primit de "Initiativa Prelungirea Ghencea"




sm33

Astăzi, am văzut o miniehipa de la Straco pe șantier. 4-5 muncitori. Din câte am observat, se notau cotele pe pilonii forați( am observat ca executasera excanatie în jurul acestora) . Era și un excavator prin zona, și un încărcător frontal. Știu, este puțin, dar  mișcă ceva!

Ionut

Ieri, Domnesti. Vreme perfecta de lucru. Santier incremenit (ca sa nu zic parasit). 1% din lucrari autorizate. Observati ca si sambata dimineata (aproximativ ora 9) se fac cozi pe centura. Teribil de frustrant, mai ales pentru cei care nu au cum sa evite zona. Am incercat sa ma joc cu drona ca sa nu iasa cea mai plictisitoare filmare aeriana din univers.


carutasul

Văd că singura zonă în care se lucrează e cea din sfertul dinspre DN6 . Nu înțeleg de ce aparent nu au trecut de cealaltă parte a drumului, bănuiesc că și tehnologic i-ar avantaja dacă ar avea o jumătate de cerc gata pe care să mute traficul, le-ar ușura mult accesul, iar pentru trafic ar fi dar ceresc :)

AlexxC

Un semafor au incercat sa puna acolo?combinat cu modernizarea trecerii peste cf cred ca ar face situatia mai suportabila.

Claudiu T.

Într-adevar e frustrant sa nu ai pe unde ocolii zona si sa stai in coloana zeci de minute stiind ca se poate înjumătăți timpul pierdut cu puțină bunăvoință. In ritmul asta in 2025 inaugurează toata treaba.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

Ionut

API pe Facebook

Peisaj dezolant la Pasajul Domnești, noul nod rutier dintre DNCB și DJ602 din vestul Capitalei. Sâmbătă dimineață, pe o vreme perfectă, nu era niciun fel de mișcare în șantier.

Motivul? Avem autorizație de construire pentru doar aproximativ 1% din lucrări. Restul de 99%?! Doamna Firea a cerut modificări în proiectul tehnic (după ce se semnase contractul cu Straco) astfel încât să se includă o buclă de întoarcere a tramvaiului chiar la pasaj, așa că este nevoie de exproprierea unei suprafețe de teren în plus.

Executivul trebuie să adopte Hotărârea de Guvern aferentă acestor exproprieri suplimentare. Proiectul de HG este, în prezent, pe circuitul interministerial. Adică se plimbă prin birouri după semnături și aprobări. Abia apoi se poate emite autorizația de construire necesară.

Așa că deocamdată antreprenorul așteaptă ca autoritățile să-și facă treaba. Iar exasperarea șoferilor va continua cel puțin doi ani de zile, atât cât este termenul contractual de execuție (care curge din momentul rezolvării birocrației).

minisoferul

#310
Poze preluate de la grupul soferi de tir pe comunitate, facute astazi.






Dragosdimitrescu

Care e problema aici??? De ce nu se lucreaza???

Ionut


minisoferul

,,Deocamdată au terminat de forat coloanele, structura stâlpilor, şi în acest moment sunt în cele 28 de zile pentru testele de compresiune ale coloanelor. Conform normativelor, ele trebuie să stea 28 de zile să se întărescă betonul, apoi să facă testul, să vadă dacă rezistă sau dacă nu rezistă. Dar rezistă, vă daţi seama", a precizat, pentru MEDIAFAX, Alin Şerbănescu, purtătorul de cuvânt al Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere.

Pasajul ar trebui să fie gata în 2021, iar o bună parte din exproprieri au fost realizate. Proiectul a fost însă reconfigurat, la solicitarea Primăriei Capitalei.

,,În ceea ce priveşte exproprierile, s-au realizat aproape toate, pentru pasajul iniţial. Acum trebuie realizate exproprierile pentru restul de pasaj, pentru că a fost reconfigurat, după ce Primăria Capitalei a cerut montarea tramvaiului pe Prelungirea Ghencea. În curând se va rezolva şi problema exproprierilor de aici", mai explică Şerbănescu.

https://www.mediafax.ro/social/euprimar-centura-capitalei-drumul-suspinelor-care-duce-incet-dar-sigur-catre-lumea-a-treia-experimentul-realizat-de-mediafax-pe-cei-72-de-km-de-sosea-18236864

carutasul

Din păcate la Domnești ieri la patru fără ceva totul părea încremenit. Speram măcar acolo unde au spart capetele piloților ( sau piloni?) forați să se apuce de treabă, măcar să se vadă activitate, dar nu. Combinația de beneficiar dezinteresat cu furnizor impotent e mortală...