News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

v.ghiorghica

#1665
Treaba cu claimul celor de la Astaldi e in felul urmator: in fiecare an, Mrex, ca orice societate de stat, primeste bani pentru: salarii, investitii, reparatii, etc.
Ceea ce jurnalistii de 2 bani din ziua de azi nu spun, e urmatoarea chestiune: Din cauza faptului ca Bucurestiul nu are harta a utilitatilor (multumim primarilor si primaresei din 90 in prezent), Astaldi a intampinat dificultati la sapaturi, pe vreamea guvernului Ponta.
Facturile cu costurile suplimentare au ajuns la Mrex, pentru ca era  (si e si in prezent), beneficiar. Eh, ei nu aveau voie sa achite acei bani pt ca nu aveau efectiv de unde. La "investitii", banii se aloca pe lucrari foarte bine definite. Ceea ce din nou, jurnalistii de 2 parale din ziua de azi nu spun. Pentru plata acelor bani, Mrex trebuia sa ii ceara de la guvern. Bani care au venit din parti. Asta pt ca guvernul ales de populime avea alte prioritati pe atunci. Campanii electorale, catedrale, etc...psd stuff. Si nu au primit acea marire. Asa ca s-au trezit obligati de instanta sa plateasca.
Daca ar fi fost de vina Mrex, de ce credeti ca nu a cazut niciun "cap" pentru gaura aia, in timp ce pt un burlan cazut, l-au dat jos pe Aldea..unul din fostii directori?!?
Think about it.
Nici in clipa de fata Metrorex nu este proprietar pe santierul M5  :)

subway

#1666
Treaba e ca deobicei mai incurcata de atat!...dar ai oarece dreptate, asa vazut din elicopter. Astaldi e acum cam ca invingatorul sovietic, <davai ceas> ori confiscam <tezaurul> de rame???
Deocamdata doar promisiuni si amanari sine-die de rezolvare...dar ma gandesc ca nu ar fi exclusa si o astfel de rezolvare <in forta>, sa le rechizitioneze cele zece Bombardiere ce trec pe M5 si sa le ceara plata <chiriei> pana la stingerea datoriei...
Ar fi probabil primul si singurul <parteneriat public-privat> de succes!!!
;)
P.S.
In legatura cu circulatia la AM:
Ce rost ar avea sa enumeri toate cele <n> variante si subvariante (de subliniat ca toate raman posibile si fezabile) de la <sa revenim la cum a fost>, trecand prin <sa ramana cum e acum> si pana la solutiile complet noi si <revolutionare> inclusiv cele cu alta trama stradala ori cu toate cele trei pasaje rutiere subterane!!!
In acest moment e nevoie insa de o decizie.

subway

@Ionut
Cu cele doua substatii de 110kV cum mai stam, progresam? Are UTI unde sa-si infiga cablaraia sau in decembrie mimam <probe la rece>?

Ionut

Nu am intrebat nimic de substatii. Imi adusesem aminte la un moment dat sa intreb, dar am uitat. :) Data viitoare. Sau facem o intalnire de birou cu mai multe intrebari. Sau pe 544 o cerere...

CataOT

La statia Romancierilor, a spus ghidul ceva despre refacerile de la suprafata ? Dupa ploile acestea probabil vor aparea specii noi de arbusti in zona statiei.

Ionut

Nu am vorbit despre lucrarile la suprafata din zona Romancierilor.

tom_sawyer

INFORMAŢIE DE PRESĂ privind proiectele de acte normative aprobate sau de care guvernul a luat act în ședința Guvernului României din 3 iunie 2019

5. HOTĂRÂRE pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai obiectivului de investiţii "Magistrala 5 Drumul Taberei – Pantelimon

gov.ro

subway

Si ne lasi asa cu ochii in soare fara sa ne spui ce au modificat/actualizat/suplimentat???

Ionut


subway

Fara o analiza <pe text> orice e posibil...

tom_sawyer

Vedem in cateva zile cand se publica HG-ul in Monitorul Oficial, Guvernul nu a publicat anexa HG-ului pe siteul propriu.


Ionut

Am uitat sa va pun pozitia API dupa vizita de sambata. Doar un pasaj:

Oficialii Metrorex insistă că la jumătatea lunii decembrie 2019 vom merge cu metroul de la Eroilor la Râul Doamnei. Noi suntem extrem de rezervați: momentan, estimarea noastră realistă este că inaugurarea va avea loc cel mai devreme în primul trimestru al anului viitor.




Metrorex insista...

Dumitru Şodolescu, director general al Metrorex promite: Metroul din Drumul Taberei va fi gata în luna decembrie

,,Magistrala 5 de metrou, cu secţiunea Drumul Taberei - Eroilor, va fi gata în luna decembrie", a spus Dumitru Şodolescu.

ZF

Ionut

- Magistrala 5, continuarea de la Eroilor la Iancului - a fost lansată licitația pentru proiectare și asistență tehnică.

Declaratii Sodolescu preluate de Hotnews




Nu stiu cum anume "a fost lansata" daca nu apare nimic prin SICAP. Apare? Sau facem ca la CNAIR, "spre SICAP"? >:(

v.ghiorghica

Tinand cont ca NU vor fi cumparate trenuri dedicate pentru M5, nici nu mai conteaza ca va fi sau nu automatizarea gata...ca nu ai echipament imbarcat Alstom.
Daca finisajele si constructia in sine vor fi gata, se va merge la cale libera.
Cu mentiunea ca macazul de la Romancierilor va fi eclisat. Fie spre Valea Ialomitei, fie spre Raul Doamnei.