News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Mergem pe peron si facem multe poze. Setul 1 de poze. Va las pe voi sa comentati finisajele.


















Ionut


Ionut

Setul 3 de poze.





















Asta a fost statia Parc Drumul Taberei. Urmeaza statia Academia Militara cu peronul tot pe stanga. :) Dar mai intai o noua pauza.

Ionut

Statia Academia Militara.

Aici am discutat despre refacerea fluxului rutier la suprafata. Inca nu s-au decis cum ramane. Am dezbatut solutii dar nu are rost sa va zic pentru ca nu e nimic sigur. Nu s-au decis. Si nici nu se stie cand o vor face. Cert este ca multi doresc sa fie tot spatiul asta blocat (ocupat acum de organizare), adica sa nu se circula (aproximativ) ca inainte...

Incepem de la suprafata cu accesul C de pe Panduri. Mai incolo in fotoreportaj veti vedea accesul C din subteran. Voi preciza poza. Accesul acesta este cel care blocheaza o banda pe Panduri spre Monitorul Oficial. Dupa cum vedeti, o sa mai dureze restrictia... iar accesul de pe partea cealalta a Str. Panduri va intra bine de tot in 2020... deci restrictii...








Ionut

Academia Militara, nivelul de acces in statie. La fel, va las pe voi sa comentati despre finisaje. Aici se vede tema militara, army-green si pictograme sau cum s-or chema.




















Ionut

In poza asta se vede o platforma de lucru care se sprijina pe o padure de schele. Platforma asta de lucru este necesara pentru lucrari de finisare la plafonul/tavanul statiei.


Ionut

Coboram un nivel. Statia Academia Militara este una din cele care au 3 niveluri (superior, intermediar si inferior/peron). Pozele sunt de la nivelul median/intermediar.











^ In primele doua poze se observa padurea de schele care sustine platforma de lucru pentru finisajele/retusurile pe tavan/plafon.

Ionut

Accesul C - spre Panduri - cel pe care l-am pozat de la suprafata. Asa arata din subteran.





Tot accesul C, in spatele acelor stalpi de sustinere - se taie betonul:

Ionut

Ne continuam vizita la nivelul intermediar/median.










Ionut


Ionut

Ajungem la ultima noastra oprire de astazi: statia Eroilor 2. Nu intram in statia propriu-zisa, mergem si vizitam doar zona tunelului de acces/coridorul de transfer intre Eroilor 1 (statia veche) si 2 (cea noua, parte din M5).

Se pregatesc de turnare. Trebuiau sa toarne, dar s-au sucit (nu se stie ce probleme). Dar se va turna imediat, probabil in urmatoarele zile.




Ionut

Intram pe galeria/tunelul/coridorul de transfer/acces intre Eroilor 2 si 1. Practic mergem PE TAVANUL galeriei. :)

Mergem dinspre Spitalul Municipal (Eroilor 2) spre Opera (Eroilor 1).








Privire inapoi de unde am venit (spre Spitalul Municipal).

Ionut

Aici jos privim spre peronul Eroilor 1. :) Acum este delimitat acel spatiu de pe peronul Eroilor 1, dar va fi deschis, neingradit, dupa ce e gata.


Ionut

Suntem tot pe tavanul galeriei de acces.












Ionut

Am plecat si pozam locul unde tocmai am fost: