Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Intre Ploiesti si Buzau drumul e bun dar e extrem de aglomerat intre Ploiesti si Mizil.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

spy_flo

@horatiu.cosma și @dr4qul4,mersi de info. Până la urmă rămâne varianta directă, DN 10.poze nu prea pot face pentru ca ajung pe la 1 noaptea pe centura Brașov.

pasadia

Iar eu as alege, fara nici o urma de indoiala, varianta prin Ploiesti. Dar ma rog, eu nu sunt pus in situatia de a alege decat de cateva ori (5-6) pe an, probabil ca ma insel eu.  :lol:

yetiman

Am si eu o intrebare: Urmeaza sa merg in august in Croatia. Prin Ungaria si pe autostrazi. Cum se plateste autostrada in Croatia? Se poate plati cu cardul? Sau trebuie bani cash in moneda lor nationala?

Multumesc
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

get

Quote
At the toll booths, toll charges may be paid by cash; credit cards visibly displayed at the points of sale as acceptable means of payment, as well as prepaid devices.

Toll charges may also be paid in foreign currency, according to valid exchange rates on the day of payment.
http://hac.hr/en/toll-rates

icristian

Salut, se poate plati si cu cardul sau cu cash fie in euro, fie in moneda lor nationala. Eu am platit cu euro, iar niste amici de ai mei au platit cu cardul.

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

marius_ar

Pentru o calatorie in Muntenegru (Arad-Ulcinj) ce traseu recomandati? Eu ma gandeam sa ies pe la Moravita, dar mai departe nu am nici o idee...
Si cum e cu taxele de drum in Serbia si Muntenegru?

panda80

#308
Probabil asta e drumul cel mai bun

Nu treci prin orase foarte mari (Kragujevac e cel mai mare oras de pe traseu) si folosesti autostrada in Serbia, precum si drumul 2x2 de la A1 la Kragujevac. Am folosit traseul asta in 2009 intre Kragujevac si Ulcinj si a fost in regula drumul. Cat despre taxe, in Serbia platesti la porti pe autostrada (probabil 2-3 euro pe distanta scurta pe care vei folosi A1) iar in Muntenegru nu exista taxa de drum. Exista o taxa ecologica de 10 euro insa am auzit ca s-a anulat.

yetiman

#309
Eu as recomanda:
Arad-Timisoara-Belgrad - E763 - Podgorica - Ulcinj
Cand am fost eu (e drept, cu ceva ani in urma) nu tin minte sa fi platit taxe de drum.
Am platit ceva taxa la intrarea in Muntenegru, dar nu mai stiu ce reprezenta.
Si atentie la militieni (mai ales in Serbia...)
Pe mine m-a oprit unul pentru depasirea vitezei.  :D. Cand l-am intrebat cum a masurat, mi-a raspuns ca are privirea formata.  :lol:

LE: Trebuie sa mai spun ca la dus m-am ghidat dupa navigatie si m-am trezit pe niste drumuri care nu aveau mai mult de 1,5 benzi (in total) si prin niste sate ca se uitau localnicii la noi ca la extraterestrii.
Si militianul care m-a oprit m-a si intors din drum, dupa ce am contribuit la cafeaua lui de dupa-masa, spunandu-mi ca merg inspre Albania si nu spre Muntenegru...
La intoarecere m-am bazat doar pe semnele de circulatie, directia Belgrad.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

iuli

#310
Acesta e traseul facut de mine din Timisoara spre Budva.

Am ocolit autostrada ca sa nu platesc taxele de autostrada in Serbia. Desi a fost o mica prostie pentru ca nu sunt scumpe, dar atunci nu stiam. Deci poti alege varianta cu autostrada prin Cacak. In Muntenegru nu poti intra pana nu platesti "taxa verde". Automat cand prezinti actele la vama te si incaseaza. Varianta aleasa de mine a fost mai pitoreasca chiar daca nu am mers cu viteza ca pe celalalt drum. Pasul de la Zlatibor e fantastic! Daca nu alegi varianta prin Budva spre Ulcinj atunci poti merge din Podgorica prin tunel spre destinatia ta. Din cate stiu e necesara o taxa de tunel in acea zona care sa plateste local. Eu cand am trecut la intoarcere pe acolo inca nu era implementata.

Si da, atentie mare la polita sarba si muntenegreana. Te opreste pentru motive variate chiar si fara sens doar pentru mita. Iti spun standard ca amenda pentru orice e 200 Euro, dar sa ai in un buzunar separat 20-40 de euro pentru mita.

Vacanta placuta!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

Salut.
Pentru Serbia si Muntenegru trebuie neaparat pasaport? sau se poate merge si cu Carte de Identitate (ca in UE) ?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


TibiV

Quote from: dr4qul4 on July 28, 2015, 04:47:39 PM
Salut.
Pentru Serbia si Muntenegru trebuie neaparat pasaport? sau se poate merge si cu Carte de Identitate (ca in UE) ?
Cu carte de identitate se poate merge doar in tarile UE, daca esti cetatean al unei tari UE. Unul dintre marile avantaje ale exitentei UE.
In Serbia, Muntenegru, Turcia iti trebuie pasaport, ca de altfel in orice tara non-UE.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

#314
Pai pe mae scrie si CI....

De asta am si intrebat aici. Poate a fost cineva si stie.

Eu am pasaport si nu folosesc ci nici in ue (e electronic si evit cozile) dar e posibil sa plec cu cineva care nu are...si parca nu as vrea sa o dau jos la vama.... cel putin nu la dus:)))

LE. Ms pt info.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024