Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

captiva

^^

De la http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/ci_nonue.php:

Lista statelor care permit intrarea pe teritoriile lor pe baza cartii de identitate

Macedonia - FYROM (90 zile)
Muntenegru (30 zile)
Serbia (90 zile)

yetiman

#316
@TibiV - Imi pare rau, dar gresesti. Si in Serbia si in Muntenegru se poate merge cu CI. Si asta de mai multi ani. (am fost eu personal, deci nu din povesti)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Mea culpa... :(
Imi spusese cineva de la "örgane" ca fara pasaport sa nu ma misc in afara UE ca nu se poate... Am luat-o de buna.

E bine ca am aflat cu ocazia asta, si daca trec pe acolo o sa am grija sa nu depasesc 30/90 de zile...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

iuli

#318
@TibiV

Gresit!!!!!

Se intra doar cu CI. Pe baza unei conventii intertari facuta intre Romania si fosta republica Serbia si Muntenegru s-a stabilit ca cetatenii romani nu au nevoie de pasaport si viza (da, a fost aproximativ un an nevoie de viza pentru a intra in Serbia). Dupa despartirea Muntenegrului de Serbia tratatul a ramas in vigoare.

Deci... da, se poate circula in Serbia, Muntenegru sau Macedonia, de exemplu, doar cu CI de catre cetatenii romani!

LE: Scuze, nu am vazut ca au raspuns colegii.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Lvs_tm

Am fost la Budva acum vreo 2 ani daca tin minte, pe DN-urile din Serbia, respectiv Muntenegru. Destul de greu si obositor drumul, cu limitele de viteza respectate la sange (se merge in coloana). In mare traseul a fost, Timisoara - Moravita - Belgrad - Podgorita  - Budva.
Insa, nu tin minte sa fi platit vreo taxa si nici cu politia n-au fost probleme.
Am dat o fuga si pana in Croatia, la Dubronik (merita din plin), la fel fara probleme.

Vacanta placuta si drum bun!

marius_ar

Multumesc tuturor pentru sfaturi, daca nu intervine altceva am sa folosesc traseul sugerat de panda80.

mircea

#321
Nu știu cum e în Muntenegru și Turcia, da-n Serbia n-am mai folosit pașaportul din 2010 parcă.

igorashu

MAE e cea mai de încredere sursă în privința asta. Nu vă mai luați după auzite.

TEO73H11

Salutari,saptamana asta vin din Italia in Romania ,mai exact la Suceava.In mare parte traseul il am definitivat,unicul dubiu il am pe traseul Satu -Mare -Dej  unde sunt trei variante de parcurs,unul mai lung prin Livada,unul mediu prin Odoreu si cel mai scurt prin Ardusat .Pentru cunoscatori ,as dori sa intreb ce traseu imi recomandati ? Multumesc anticipat !

FRS

De cate ori ies din tara merg pe la Satu Mare (sunt tot din Suceava) merg pe acel drum judetean prin Ardusat. Nu este cel mai bun drum care l-am vazut vreodata dar mi se pare ok. In plus nu trec prin foarte multe localitati si nici politie nu prea e. Fara opriri din vama la Petea pana la Suceava fac cam 5 ore si jumatate. Poti sa dai un ochi pe Google Stret View sa-ti faci o idee cum e drumul.

adigsm

#325
@FRS

Drumul prin Livada este la stadiu de foarte bun, lat si fara probleme. Apar insa destul de des radarele prin localitati.
Drumul prin Odoreu este si el la stadiu de foarte bun, dar nu e marcat corespunzator, si nici latimea drumului nu este ca si a drumului prin Livada. Recomdandat pentru cei care au mai tranzitat drumul. Noaptea este periculor ca nu ai semne de circulatie care sa te atentioneze de curbe.
Drumul prin Ardusat este drum judetean si are anumite zone cu denivelari. Nu sunt gropi care sa te faca sa iti lasi masina acolo dar sunt denivelari. Este acceptabil si chiar nu are politie pe el, chiar daca mergi destul de mult prin localitati (Satu Mare, Paulesti, Ammbud, Petin, Apateu, Corod, Culciu Mic, Culciu Mare, Caraseu - 17 km de sat fara intrerupere).
Eu recomand varianta 3 - prin Ardusat.

Dani_el

#326
@TEO73H11

Salut ! Pot spune ca de vreo doi ani incoace si eu vin pe la Satu Mare ( la inceput veneam pe la Oradea->Cluj->Dej->Vatra Dornei->Tg. Neamt). De fiecare data am ales acelasi traseu .. cel prin Ardusat, doar o data am fost prin Livada. Pot spune ca prin Livada este foarte lat drumul si proaspat asfaltat. Prin Ardusat, drumul este mai ingust si pe unele zone mai dai si de denivelari sau gropi, dar pot spune ca ultima oara asfaltau drumul intre Pomi si Ardusat. Intre Satu Mare si Ardusat nu o sa dai de radare sau filtre de Politie ! Drumuri Bune !

trifuhoria

Salutare. Ce rute recomandati pentru Ghimbav - Dej? Mentionez ca drumul trebuie sa il fac intr-o duminica dimineata.
Multumesc anticipat;)

pasadia

Hai ca asta e simplu: ce ruta doresti tu, caci se pot imagina multe variante si mai toate sunt decente (sau ar trebui sa fie duminica dimineata). De exemplu:

Ghimbav - DN1 - Sibiu - A1 - Sebes - DN1 - Turda - Feleac - Centura Cluj - Apahida - DN1C  - Dej (cica 361 km si 4h52' conform Gmaps) - asfaltul cred ca iti e cunoscut cam pe tot traseul asta, ar trebui sa fie cel putin ok

sau:

Ghimbav - centura Brasov - DN13 - Sighisoara - Acatari - DJ151D - Ungheni  - DN15 - Campia Turzii - A3 -  Turda - si apoi ruta de mai sus (328km si 4h 47') - exceptand DJ151 D asfaltul ar trebui sa fie cel putin la acelasi nivel ca si mai sus).

sau:

traseul de mai sus pana la Acatari - DN13 - Targu Mures - DN15 - Reghin - DN15 A - Saratel  DN17 - Dej (doar 308 km dar 4h50') - la fel, asfalt bun peste tot, doar ca traversezi Targu Mures.

Cunosc fiecare dintre aceste trasee, chiar nu stiu pe care l-as alege. Probabil ca cel prin Ungheni, dar daca as avea chef de explorat sau cunostinte sigure despre DJ-urile dintre Targu Mures (Iernut) si Dej (Gherla) as incerca o varianta pe acolo caci e o zona pe care nu am parcus-o niciodata.


Hercule

Duminica dimineata nu e problema la a traversa Tirgu Mures. Eventual e mai aglomerat spre Reghin pina scapi de piata de masini de la Ernei.
Deșteaptă-te române!