Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Un prieten a ajuns in Poiana Pelegii cu un Sandero pe 14 august. Si nu s-a mai stricat de atunci incoace. ;)

Lyvyoo

Bun gasit,

Avand in vedere lucrarile de dupa Sibiu, e ok sa merg pe mana Google Maps (  https://goo.gl/maps/a1c2r6ap5322 ) pt un drum Bucuresti - Arieseni, duminica asta?

icristian

Da este ok drumul de pe google maps. Am fost pe acelasi traseu acum 2 ani. Daca nu te grabesti recomand sa te opresti in Alba Iulia la cetate.

Io

Ala-i drumul. Ai insa grija sa alimentezi cel tirziu la Alba Iulia. Benzinariile care sint mai sus nu fac parte din lanturi si poti avea surprize.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Dan74

#709
Daca ai posibilitatea ai putea din Alba Iulia sa mergi spre Aiud, apoi spre Cheile Valisoarei pe DJ107M. Sunt cu circa 50 km mai mult dar Cheille Valisoarei merita vazute chiar si in trecere. Ca timp prin Cheile Valisoarei faci cu circa 45 min mai mult iar drumul e ok, sunt ceva gropi doar pe DJ 107M in jud.Cluj (2-3 km).
Exact cum zicea si @Io e bine sa ajungi prin zona cu rezervorul plin.

Lyvyoo

Multumesc baieti pentru sfaturi!

mariansb

Daca ai o masina 4x4 și timp , poti sa mergi in continuare pe DN1 de la Alba iulia si să o iei inainte de Teius la stanga , pe DJ107 K și apo DJ107I  și sa iesi înainte de Abrud în DN74.
Zona e foarte faina, putin circulată , cu gospodarii traditionale. După Intregalde nu mai e asfalt. Recomand cazare sau cel putin masă la pensiunea Floare de colt , iar de acolo poti urca la Tecsesti, Cheile Rametului, Piatra Cetii .
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Io

Retezat: totusi, la Pietrile sau la Gentiana chiar nu mai merge nimeni?  O:-)
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Allex

Iasi - Budapesta pe la Petea e ok?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TEO73H11

#714
Da, pentru Iasi Budapesta varianta prin Petea este cea mai buna, Iasi -Motca-Falticeni-Gura Humorului drum acceptabil, apoi urmeaza Gura Humorului-Dej DN17,drum foarte bun, apoi DN1C Dej Baia Mare la fel foarte bun, apoi la Baia Mare sau in apropiere ai de ales variantele spre Satu Mare, iar la 50 km de Petea gasesti M3 spre Budapesta o autostrada cu putin trafic. In concluzie un drum lejer(exceptie august) si cu variante de ocolire la Bistrita, Dej si Baia Mare si cu suprafata carosabilului cu mult peste medie in Romania

dumbravaandrei

#715
Quote from: AlexAllex on August 28, 2016, 08:43:40 PM
Iasi - Budapesta pe la Petea e ok?

Cel mai recomandat traseu: Iasi-Tg Frumos-Pascani-Motca-Spataresti-Gura Humorului-Dej-Baia Mare-Satu Mare - Petea - Mateszalka(Papos) (acolo te sui pe autostrada) - Budapesta
In schimb nu stiu daca o sa poti sa il faci intr-o singura zi :) Eu opream peste noapte la Satu-Mare ca mergeam in Munchen in 80% din cazuri. Ca pont de cazare iti recomand pensiunea Casa Transilvania.

O varianta cu nu mult mai lunga (o ora-o ora 30 mai lunga) ar fi si Iasi - Brasov-Sibiu-A1-M43-M5 cu cazare in Brasov/Sibiu (din Brasov eu fac cam 6-7 ore pana la Budapesta)

Allex

Multumesc mult. Trebuie sa ajung in Germania, de la Budapesta stiu drumul. Nu sunt singurul sofer, dar trebuie sa plec din Iasi, nu din Bacau ;-)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dumbravaandrei

In cazul asta Satu-Mare, cu ramanere peste noapte la Satu-Mare. Nu va aruncati la arogante cu schimbatul soferilor ca o sa va luati teapa.
P.S: M1 e in reparatii asa ca... o sa faceti mai greu Budapesta-Viena.
Ca timpi de parcurgere, pentru Iasi-Munchen, detalii si in semnatura mea.

staude6

Quote from: TEO73H11 on August 28, 2016, 09:28:46 PM
Da, pentru Iasi Budapesta varianta prin Petea este cea mai buna, Iasi -Motca-Falticeni-Gura Humorului drum acceptabil, apoi urmeaza Gura Humorului-Dej DN17,drum foarte bun, apoi DN1C Dej Baia Mare la fel foarte bun, apoi la Baia Mare sau in apropiere ai de ales variantele spre Satu Mare, iar la 50 km de Petea gasesti M3 spre Budapesta o autostrada cu putin trafic. In concluzie un drum lejer(exceptie august) si cu variante de ocolire la Bistrita, Dej si Baia Mare si cu suprafata carosabilului cu mult peste medie in Romania

Atentie! Cu 15-20 km inainte de Baia Mare o sa ai un indicator mare cu Satu Mare la stanga pe DC67. Iti recomand sa nu mergi pe acolo (sunt sisteme de navigatie care te duc pe acolo) ci sa urmezi DN1C pana la primul sens giratoriu chiar inainte de Baia Mare si acolo faci stanga pe centura. Drumuri bune!

Daniel_I

#719
Salutare
Am ajuns în cele din urmă în Retezat, după sfaturile voastre :-D
Cu ajutorul aplicației Waze am ajuns la barajul Gura Apelor. Drumul a fost bun, mai putin ultimii 5 km până la Baraj. Aici daca nu ești atent și ai viteză poți să îți rupi mașina im două. Sunt niște cratere ascunse în asfalt și în drumul de beton. Mare atenție!
Păcat totuși, pentru că, cu niște costuri mici ar putea fi reparat ușor.
După baraj se intră in parcul național Retezat, unde la barieră se plătește o taxă de intrare. 15 lei de mașină, 10 Lei de persoană
Se urmeaza un drum forestier de 19 km care se face ușor in 50 minute, până în Poiana Pelegii.
Se face ușor și cu o mașină care nu e 4x4 (eu am mers cu in Golf 5, care nu are garda la sol deloc mare) dacă mergi încet și ești atent pe unele porțiuni grele. În rest e ok.
Tot așa aș vrea să precizez că ar putea fi reparat acele porțiuni dificile cu costuri mici și drumul forestier de piatra ar fi bun.
La capătul drumului forestier se ajunge într-o parcare care e plină în weekend. Aici se lasă mașina și se urcă 3 km in 2.5 ore, pana la lacul glaciar Bucura, unde se află și un refugiu salvamont.
Înainte de baraj cu 15 km și după baraj nu mai este semnal la telefon
Am folosit aplicația de gps Mapofromania cu hărți off-line

Recomand drumul pasionaților de drumeții montane.

Sent from my D6503 using Tapatalk
On The Road