News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Hercule

O intrebare pentru cunoscatori sau localnici: pe unde e mai bine de ajuns la Onesti plecand din Targu Mures. Variantele care mi le da Google ar fi:

1. Targu Mures - Sovata - Odorhei - Miercurea Ciuc - Comanesti - Onesti
2. Targu Mures - Sighisoara - Brasov - Sfantu Gheorghe (sau varianta directa din Feldioara) - Onesti

In principiu nu ma deranjeaza o diferenta de 30-40 km, as prefera sa nu-mi rup masina. Multumesc anticipat pentru raspuns!

@Daniel_I: referitor la harti, vezi mesajul acesta.
Deșteaptă-te române!

pasadia

Nu stiu cum mai e DN12A intre Miercurea Ciuc si Comanesti, dar eu ti-as recomanda sa folosesti DN11B: (Tg. Mures - Sovata - Od. Secuiesc) - Miercurea Ciuc - Casinu Nou - Targu Secuiesc - Onesti.

Am parcurs tot drumul de mai sus, e cat se poate de ok pe toata portiunea.

vladb

#722
^^

NU merge pe Miercurea Ciuc - Comanesti! Galbenul de pe harta este o "mediere" si sunt zone (mai ales trecerile de cale ferata) in care e de ROSU. Saptamana trecuta am facut drumul : Tecuci - Tisita - Adjud - Onesti - Targu Ocna - Comanesti - Miercurea Ciuc. Mai mult, partea dinspre MC (pana in apropiere de Manastirea Fagetel - deci pe serpentine) este proaspat asfaltata dar NEMARCATA si e un adevarat chin noaptea). Varianta B este muuult mai buna!

Hercule

Vlad, la care varianta B te referi? Cea recomandata de Pasadia sau cea cu nr 2 din mesajul meu?
Deșteaptă-te române!

vladb

Nu stiu care e mai lunga dar daca zici ca un ocol de cateva zeci de km sunt ok, ia harta lui vancouver si compara culorile - ca si ultim criteriu. Ambele sunt ok, zic eu, chiar nu merita pe Ghimes (Miercurea Ciuc - Comanesti).

akacrys

Vreau sa plec de la Piatra-Neamt spre Sibiu, ce traseu mi-ati recomanda? Gmaps ma duce pe traseul asta: https://goo.gl/maps/xQWpoU2fzQ22
Stie careva cum este drumul de la Praid spre Sangeorgiu de Padure-Dumbraveni-Medias via DN13A si DJ142C?N-am gasit informatii decat pe harta lui Cristi5, dar sunt date din 2014. Merita sa ma complic sau sa folosesc traseul prin Sighisoara? Multumesc anticipat.

Marius

La Balauseri faci stanga catre Sighisoara. Nu te avanta pe 142/142C. De la Sighisoara ai drum foarte bun pana la Sibiu.
Praid-Balauseri e bun.

Hercule

Eu am auzit de la prieteni ca drumul prin Zagar - Dumbraveni de care pomenesti (DJ142 / DJ142C) e bun. Neavand informatii 100% verificate, e mai sigur pe la Sighisoara dupa cum zice Marius. In schimb drumul Sibiu - Sighisoara DN14 e plin de restrictii de viteza/politie si e aproape o linie continua. Garantat ajungi la Sibiu cu nervii prastie. Eventual sa te gandesti la varianta de a continua din Sighisoara pana la Hoghiz apoi faci dreapta spre Sercaia, de acolo drum drept si bun pana la Sibiu (cu exceptia orasului Fagaras). E drept ca e mai lung cu 90 km dar daca nu te grabesti si vrei sa mai vezi ceva poti sa consideri si aceasta varianta (te poti lauda ulterior ca ai trecut prin Venetia  :lol:)
Deșteaptă-te române!

mariansb

DJ142C a fost reabilitat , e ok. In schimb la Dumbraveni se lucra la podul peste Tarnava in urma cu o lună și era blocat pe acolo, astfel că am iețit în DN14 prin Hoghilag.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

alibaba

de ce sa iesi in Sighisoara Sibiu? In dumbraveni o poti face in dreapta, fara sa traversezi podul/Tarnava, si mai ai doua localitati Alma si darlos pana la Medias. 22 km, decenti.

ddfab

venind dinspre Ploiesti, spre Sibiu, cum e cel mai convenabil sa traversezi Brasovul? probabil vinerea spre seara.
merci.

Hercule

Eu traversez Brasovul de-a curmezisul, nu folosesc niciodata centura (pe relatia Ploiesti - Targu Mures). Deci prin oras daca ai treaba in Brasov, daca nu cred ca e mai bine sa ocolesti Brasovul prin Paraul Rece - Rasnov - Codlea.
Deșteaptă-te române!

pasadia

Depinde ce ruta ai de facut, de unde sosesti si incotro vrei sa mergi. Da mai multe detalii daca vrei raspunsul corect.

@Hercule: daca vor deschide lotul I anul asta cred ca (si) in cazul tau va fi mai usor pe centura.


dumbravaandrei

#733
@ddfab
Care vineri?
Iti recomand urmatoarea ruta (desi scrie 32 de minute o sa il faci cam in 20-25). Prin oras faci cel putin 35 de min timp real.



E cea mai rapida si nu trebuie sa-ti omori amortizoarele in cocoasele instalate prin oras. Nu-ti recomand sa mergi pe centura (Strada Timisul Sec) ca nu-mi place sa fiu injurat din cauza drumului ala... e crancen....

P.S: Dimineata am vazut ca incarcau astia pe platforma utilajele de pe capatul lotului I (Chirulli), breteaua dinspre Stabilus avea inclusiv marcaje, giratoria s-a terminat de asfaltat. Asa ca daca nu se intind astia prea mult la hartogaraie, atunci vei putea folosi pana vineri si lotul I, marcat cu rosu pe imagine... stiu, se termina mai jos de intersectia cu DJ103A. Cand se da drumul o sa anunt pe thread-ul corespunzator.

Io

#734
Ddfab, daca ai de mers vinerea seara Ploiesti Sibiu Waze te va ajuta in timp real in a alege DN1 (poate fi crincen) sau DN1A (Cheia).
Daca nu ai rosu mult la Breaza/Nistoresti eventual redirectionare PRIN Breaza (am prins eu vinerea trecuta) DN1-Rasnov-Codlea.
Daca ai atunci mergi pe DN1A Cheia, Sacele, Centura Brasovului cum ti-a spus Pasadia. Chiar nu vad vreun motiv sa intri in oras.

Dar daca nu e nevoie sa mergi pe la Brasov atunci o alternativa e Ploiesti, Targoviste, Pitesti, Sibiu. Cu un amendament: mare atentie seara/noaptea prin satele din Dambovita, nu stiu ce naiba e cu oamenii aia pe-acolo, te poti trezi ca ies masini din curti fara sa se asigure, fara sa semnalizeze, fara nimic, "e satul lor ce naiba!", carute nesemnalizate, sateni in varii stari etilice stind la taifas pe drum etc.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.