News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cristi5

Luni la ora pranzului as avea nevoie de un restaurant pe DN1, la nord de OTP dar nu foarte departe... Are cineva o recomandare? Alternativa e sa mancam in "cantina" din aeroport inainte de a pleca spre Brasov. Sunt cu copiii, deci chestii simple gen pizza sau snitzel e ok. Multumesc!

Io

#736
Te sfatuiesc calduros sa nu le faci copiilor asa ceva. Afara de fast fooduri deghizate nu gasesti pe tot DN1 un loc unde poti sa maninci cum se cade, romaneste, italieneste-turceste-oricumeste.

Daca n-ai incotro la nivel "cantina" gasesti in Saftica Salon du Mariage. Imediat dupa dar face parte din acelasi complex e un loc unde puteti minca. Mincarea nu e rea, localul e curatel, cam bodega sateasca. Aici.

http://saftica.ro/contact

Nu opri la cel de la pasarela din padure, cea dinainte de intrarea in Romanesti!!! Adica aici.

Daca poti si neaparat pizza intra in Ploiesti in zona Carrefour si la 1km pe stinga ai Da Vinci. Intoarce la Kaufland. Restaurantul nu e rau deloc. Le poti da un telefon cu 20' inainte sa ajungeti si pizza va va astepta. Aici.

http://www.restaurantdavinci.ro/

PS- nu sint in nici un fel legat de vreun local, afacere de gen, nu stiu si nu ma intereseaza cine sint actionarii/patronii. Sint uneori client, atita tot.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.


ddfab

^^^ multumesc si eu baieti, de sfaturi.

Cristi N

Mai e o varianta, putin mai la sud de OTP daca nu te deranjeaza sa faci un mic ocol.

Un restaurant ok este cel de la Ikea si mancarea e chiar buna.  :D

Ionut

Am facut thread dedicat, aici:
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=518.0

Veniti cu recomandari. Poate chiar se ocupa cineva sa faca o harta. :D

slartibartfast

Am și eu un set de întrebări.

Am peste 2 săptămâni drum Buzău-Budapesta. Îl voi întreba și pe Waze, dar poate are cineva o experiență mai umană cu drumurile astea.
Pentru început, Buzău-Brașov: mă voi orienta pe moment dacă să merg pe DN10 sau pe la Ploiești și valea Prahovei. Dacă aleg ruta DN10-Sibiu, e mai bine să ocolesc Brașovul pe centura de nord sau prin Bod-Dumbrăvița-Vlădeni? Dacă aleg ruta pe valea Prahovei, să merg prin Brașov sau pe Pârâul Rece-Râșnov-Cristian-Ghimbav?
A doua întrebare, Deva-Szeged: pe valea Mureșului sau pe la Lugoj?

O altă variantă largă este Brașov - Sighișoara - A3 - Oradea, dar nu cred că o voi lua în calcul decât dacă pot merge pe DN10, sau eventual la întoarcere. Dusul e miercuri, întoarcerea duminică.

Vreo sugestie de restaurante și benzinării pe drum?

Vă mulțumesc anticipat.

dumbravaandrei

#742
Buzau-Mizil-Ploiesti-Sinaia-Predeal- aici ai doua optiuni:DN 73A prin Paraul Rece Rasnov-Vulcan-Codlea sau DN1-VO Brasov - Sibiu (A1)-Deva-Lugoj(A1)-Nadlac (A1)-Szeged-Budapesta. Eu fac des drumul asta cu plecare din Brasov.
Popas iti recomand pentru tine la Bradu la Fantanita Haiducului, inainte de Sibiu. La Arad si Timisoara ai deasemeni suficiente optiuni dar trebuie sa intri in oras. Nadlac-Budapesta nu recomand popas.
Daca ai nevoie de HUF, cel bun schimb e cel facut de visa direct la ATM sau vezi cursul la OTP Bank.
Sincer, nu iti recomand Waze-ul pana la nadlac. Tot felul de idioti in ultima vreme care pun tot felul de alerte false...

pasadia

Mai adaug ca Dumbravita - Vladeni nu e asfaltat. Si nici varianta cu Bod - Halchiu - Codlea nu merita luata in calcul - e un DJ decent, bine asfaltat si cat de cat marcat, dar ingust si nerecomandat. E mult mai util sa folosesti centura Brasov, chit ca e incurcata acum cu acel sens giratoriu de la Sanpetru.

Dar da, si eu as merge pe traseul indicat de andreiȘ Buzau - Mizil - Ploiesti (pe centrua) - Predeal - Rasnov - Codlea (prin Cristian - Ghimbav) - Deva - A1 (Timisoara - Nadlac) - Budapesta. Nu pe valea Muresului, nu pe DN10.

Hercule

#744
Budapesta - Buzau prin Oradea - Sighisoara nu merita decat daca nu te grabesti si vrei sa vezi altceva. Eu din Targu Mures spre Ungaria (Budapesta) folosesc doar A3 + E60 (Gilau - Oradea - Bors - Berretyoujfalu - Szolnok - Albertirsa) si apoi pe M5.

PS. Popas la Route 60 intre Ciucea si Negreni, pe dreapta. :p
Deșteaptă-te române!

dumbravaandrei

^^
Pasadia, DJ112A de la intersectia cu DN73A si pana in giratoriu la Lidl in Codlea e ca in palma, am fost si saptamana trecuta pe acolo :). Am dat asta ca varianta pentru a nu mai fi necesara trecerea caii ferate intre Cristian si Rasnov unde pe timp de zi e coada ca la Parascheva

slartibartfast

Mulțumesc tuturor, @dumbravaandrei, @pasadia și @Hercule. Înțeleg că, cu toate că e puțin mai lung și tinde uneori să se aglomereze în coloane de tiruri, traseul prin Lugoj compensează în raport cu valea Mureșului prin cantitatea mai mare de autostradă și prin faptul că nu intră în Arad (care pe DN7 nu prea poate fi ocolit eficient).

Într-adevăr, de regulă eu tind să mă întorc pe altă rută decât pe cea pe care am plecat, deci voi ține Oradea ca variantă poate pentru întoarcere (când oricum pot face în așa fel încât să ajung la Oradea din seara dinainte) - acum va depinde și de vreme. Waze îl folosesc pentru că dă estimări de timp aproape realiste (deși subestimează timpii la drum întins) și pot face comparații în funcție de trafic. Am citit și eu între timp că abia acum începe un proiect de reabilitare a drumului Dumbrăvița-Vlădeni, deci varianta de ocolire ar fi de fapt pe la Codlea, și, într-adevăr, dacă e să o luăm asa, centura Brașov e mai ok.

DN10 este și el o preferință personală a mea, este un drum frumos (mai ales toamna) și liber, pe care îl cunosc bine, chiar dacă e posibil să-mi adauge vreo 20 de minute la timp față de DN1B-DN1, câștigul este că mă obosește mai puțin și mă relaxează psihic, mai ales la începutul unei călătorii mai lungi. Deci voi tinde să o iau pe acolo dacă nu este întrerupt de alunecări de teren sau afectat de căderi de pietre.

pasadia

Din cate stiu nu mai sunt caderi de pietre pe DN10, ve merge destul de bine (dar frunzele au cam cazut, nu mai e atat de colorat peisajul). In cazul asta singura grija o vei avea pe centura Brasov la sensul giratoriu improvizat de la intersectia cu DJ112. Practic acolo va trebui putina atentie ca sa nimeresti calea spre Sibiu. In rest drum intins si nu iti fa griji pentru zona Lugoj - Deva (Faget). Nu e nici pe departe atat de aglomerata pe cat ar lasa unii sa se inteleaga (acum, in perioada asta, in august era altceva).

rotnic

#748
Quote from: dumbravaandrei on November 02, 2016, 07:18:48 AM
Buzau-Mizil-Ploiesti-Sinaia-Predeal- aici ai doua optiuni:DN 73A prin Paraul Rece Rasnov-Vulcan-Codlea sau DN1-VO Brasov - Sibiu (A1)-Deva-Lugoj(A1)-Nadlac (A1)-Szeged-Budapesta. Eu fac des drumul asta cu plecare din Brasov.
Popas iti recomand pentru tine la Bradu la Fantanita Haiducului, inainte de Sibiu. La Arad si Timisoara ai deasemeni suficiente optiuni dar trebuie sa intri in oras. Nadlac-Budapesta nu recomand popas.
Daca ai nevoie de HUF, cel bun schimb e cel facut de visa direct la ATM sau vezi cursul la OTP Bank.
Sincer, nu iti recomand Waze-ul pana la nadlac. Tot felul de idioti in ultima vreme care pun tot felul de alerte false...

Exista langa Szeged sau langa Kecskemet trebuie doar sa cobori de pe autostrada. Superbe ambele. Am sa le pun si pe topicul dedicat.
PUM addicted

dariu.catana

Peste cateva saptamani am de facut un drum Deva - Oradea. Dintre cei care stiti, ce traseu recomandati? Stiu ca cel putin portiunea Deva - Brad este in lucru si sunt multe restrictii de drum. Care ar fi cea mai buna alternativa? Multumesc  :)