News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dan74

Si eu sunt de acord cu @dr4qul4 cu varianta optima.
Varianta prin Gheorghieni ai portiunea de la Bicaz Chei pana la Praid pe munte iar intre Balauseri si Tarnaveni drumul nu permite sa mergi cu viteza prea mare (am mers pe acest traseu pana la Teius), pe Brasov-Campulung ai pasul Oituz si zona dintre Bran si Rucar unde nu poti merge cu viteza iar de la Campulung trebuie sa mergi pe Pitesti-Ramnicu Valcea (anul trecut am mers pe acest trasu in sens invers).

filippasteur

Quote from: vladb on August 01, 2016, 12:13:54 PM
Desi ar parea naiva intrebarea mea [avand in vedere toate informatiile de pe forum], as dori totusi sa imi recomandati, un treseu Cluj (Floresti) - Eforie Sud care sa respecte urmatoarele cerinte:


Am parcurs la inceputul acestei saptamani traseul Mangalia - Constanta - Baia (TL) - Braila (trecere cu bacul)- Buzau - Brasov-Sibiu. Deoarce era zi caniculara am preferat sa merg prin Braila (chiar daca drumul mai rapid era probabil prin Harsova-Urziceni-Ploiesti-Brasov) pentru a ajunge cat mai repede dupa traversarea Dunarii in zona montana.
Plusuri:
Calitatea drumurilor a fost buna.
Trecerea cu bacul la Braila a durat foarte putin.
Niciun dop, blocaj etc de la Constanta la Sibiu.
Baia - Constanta e foarte bun, drept si cu putine localitati.
Minusuri:
Buzau - Brasov este un drum pe care nu se poate merge prea repede deoarece are foarte multe viraje si trece prin numeroase localitati.
Dop in Eforie Nord.


filippasteur

Buna ziua tuturor,

Va rog sa imi recomandati o ruta pentru Sibiu  - Padis.
Este vreun drum asfaltat dinspre Cluj la Padis?

Multumesc,

cristi5

Nu exista drum direct, lipsesc utlimii 10 km, vezi acest mesaj si cele pe care le citeaza. Cand am urcat eu acum cateva saptamani era uscat, acum cu ploile o fi mai rau. Poate la anul il termina (ar fi minunat pt ca in rest multe drumuri clujene in zona montana sunt foarte bune si pitoresti, de exemplu Izvoru Crisului-Belis-Rachitele-Ic Ponor (sau de la Belis spre sud pe langa baraj).

Daca vrei asfalt, numai prin Bihor (excelent DJ763 Sudrigiu-Padis). Daca vrei sa eviti lucrarile de pe DN76 si ai vreme sa mergi pe DN1 via Cluj-Huedin-Bucea, drumul Borod-Beius e bun si foarte bun. Dar avand autostrada pana-n Deva, probabil pe DN76 Deva-Sudrigiu e cel mai bine.

Poate e interesant: exista un drum forestier de buna calitate care paraseste DJ763 spre sud aici, ajungand la cabana Cetatile Ponorului, trecand prin poiana Glavoi. De acolo (si in general de pe acel drum) multe din atractiile Padisului sunt mai aproape.

prom

Salut,

Trebuie sa fac urm drum Ramnicu Sarat - Turda.
Am ales traseul asta https://goo.gl/maps/B5bvKKWVYHR2
Intrebare: Ar trebui sa evit vreo zona din traseu? Pleacarea o sa fie peste 2 saptamani, Luni
Mersi

dumbravaandrei

#695
Daca vrei sa-l faci mai repede si in special daca mergi cu familia, pentru comfortul tutror ti-as recomanda ca pana la Brasov sa vii prin Ploiesti apoi pe DN1. Buzau-Brasov sunt prea multe serpentine iar ca timp poti sa scoti si un avantaj de pana la 30 de minute prin Ploiesti daca nu prinzi coada prin Busteni/Azuga

O alta varianta fezabila ar mai fi Focsani - Bolotesti - Lepsa - Gresu - Tinoasa - Brasov. Drumul e ca in palma si nu sunt atat de multe serpentine. Brasov-Buzau pe DN10 il faci cam in 2 ore, 2 ore si daca mai prinzi restrictii la siriu.

C0ndu


rcata20

sa ma ajute si pe mine cineva sa imi spuna care este cel mai bun drum de la constanta la iasi.

slartibartfast

Constanţa- Hârșova - Brăila - Galaţi - Tecuci - Bârlad - Vaslui - Podeni - Iași.

Ionut


Daniel_I

Salutare
Doresc să ajung in Retezat săptămână aceasta.
Ca traseu vin dinspre Alba și vreau să ajung la Poiana Pelegii
Oare care e starea drumului forestier anul acesta? Se poate practica cu un golf 5 sau nu?
Cei care a-ți fost de curând vă rog să îmi spune-ti


Sent from my D6503 using Tapatalk
On The Road

adiarc

Eu am fost ultima oara acum vreo 3 luni...era ok,dar cu ultimele ploi...poate a fost cineva mai recent
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Un coleg a fost acum 1 luna si ceva. Imediat dupa ce a plecat drumul a fost rupt de ape.
Din presa am vazut ca ar fi fost reparat cat de cat.

Colegul a fost cu un Logan si a mers foarte incet pe acolo. A zis ca drumul era nasol si inainte de inundatie.

Sfatul meu e sa incerci sa ajungi acolo pe lumina.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

marinul

#703
eu zic ca se poate. am fost la sfarsitul lui iulie, am facut o ora de la baraj/bariera pana la Poiana Pelegii
drumul intradevar e forestier dar nu ai portiuni critice unde sa-ti agheti sau sa-ti rupi ceva. Eu am urcat cu un Opel Astra iar cine era cu mine cu un Peugeot 407, masini care nu sunt prea inalte ;) Distractie, zona chiar merita acest sacrificiu

Daniel_I

Mulțumesc de informații
O să merg și o să revin cu informații și poze
Sper să nu îmi sparg Baia de ulei. Voi merge încet :-D

Sent from my D6503 using Tapatalk

On The Road