Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

savagedanyro

Bună tuturor.
Trebuie sa ajung mâine din Sovata în Suceava și aplicațiile GPS se contrazic și m-au băgat în ceata.

Care ar fi varianta optima având în vedere ca sunt cu cea mica în mașină.

Nu am mai fost în acea parte de tara niciodată.

Mulțumesc anticipat. Dau o bere rece în Timisoara

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5010 folosind Tapatalk

TIMISOARA 2021 !

pasadia

Sovata - Gheorgheni - Toplita - Borsec - Poiana Largului - Târgu Neamț - Fălticeni - Suceava. Nu intra e DJ127 Ditrău - Tulgheș, din câte știu nu e asfaltat în întregime.

Totodată nu as merge pe DN12C prin Bicaz din cauza serpentinelor și nici pe DN17 din cauza aglomerației inerente din Câmpulung și Gura Humorului.

danutzu_1069

Prima optiune este prin Gheorgheni Bicaz Piatra Neamț, etc.
Apoi mai poti prin Tg Mures Reghin Bistrita Vatra Dornei Cplung Moldovenesc...
Trebuie sa vezi si starea drumurilor dar si conditiile meteo...

dr4qul4

Am stat ieri in blocaje kilometrice si la Gura Humorului si la Campulung Moldovenesc.  Asa ca nu o lua pe acolo!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

fuscobal

#1339
Salutare. Sambata dimineata (12.03) plec spre Bratislava din Bucuresti. Drumul logic este desigur pe A1 pana la iesirea din tara pe la Nadlac 2 si mai departe spre Budapesta. Waze si Gmaps imi sugereaza acest drum (11h45min acum versus 13h20min pe A1 > A10 > Oradea > Budapesta). Totusi, zilele trecute am vazut pe siteul politiei de frontiera cozi si de 180-240min la Nadlac 2 dar numai 30min la Bors, caz in care nu inteleg de ce Waze nu a rerutat pe acolo. Pentru cei ce sunt din zona sau au trecut recent pe acolo, v-as ruga frumos o recomandare intre cele 2 variante (o posibila ramificatie la Varianta 1 ar fi sa ies de pe A1 la nodul dinaintea granitei, sa ies pe la Nadlac 1 si sa revin pe M43 la nodul de dupa granita).

b1

#1340
În acest moment arată:
1. Nădlac 1: Timp de așteptare 40 min.;
2. Nădlac 2: Timp de așteptare 250 min.;
3. Borș 1: Timp de așteptare 160 min.;
4. Borș 2: Timp de așteptare 120 min.
Eu zic să alegi ramificația la Varianta 1.
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

alexandru_m

Mai poti incerca varianta Bucuresti-Pitesti-Sibiu-A1-Arad si din Arad sa iesi pe Turnu si sa revii in M43 imediat dupa granita. Ai 16 km in plus fata de varianta pe Nadlac.

Drumul este in mare parte ca in palma, doar bucata dintre intarea in Ungaria si Mezohegyes este mai prost asfaltul. Poti merge linistit cu 70 si nu ai decat vreo 20 de km cu totul. Turnu este o vama mica, fara camioane (max 7,5 tone) cu o toaleta gratuita si surprinzator de curata langa gheretele vamesilor (la intrare in Ungaria).

slartibartfast

#1342
Și eu am ieșit spre/intrat dinspre Ungaria în perioade aglomerate la Nădlac. De fiecare dată am urmărit politiadefrontiera.ro și am luat până în Arad decizia pe unde să o iau. Turnu a fost de fiecare dată cea mai bună variantă de ocolire. Mai aveam pregătită și varianta Vărșand, care e destul de OK, pentru că de la Bekescsaba până aproape de Kecskemet (M5) prin Ungaria e un drum expres, dar nu am avut niciodată nevoie să recurg la ea. Dacă vezi verde (10 min. maxim așteptare) pe politiadefrontiera.ro la Turnu, mergi cu încredere pe acolo. Am impresia că sunt vreo 20 de minute în plus de mers pe la Turnu față de autostradă (cu toate localitățile și virajele de pe parcurs), deci dacă ți se estimează 10 minute la Turnu și de la 30 de minute în sus pe la oricare Nădlac, mergi pe la Turnu.

dr4qul4

Mai e si varianta Cenad!
iti recomand ca atunci cand te apropii de kecskemet sa dai o noua calatorie pe waze si google maps catre Izvin/Recas.
Recomand in special Google Maps. Daca observi trafic cu rosu la vami, ocoleste-le pentru ca waze-ul va adauga la timpii estimati!
In Noiembrie am mers pe la Varsand (dar tind sa cred ca Nadlac vechi e o varianta mai buna)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

fuscobal

Multumesc pentru raspunsuri   :) . Am tot urmarit politiadefrontiera in ultimile zile la tot felul de ore si mereu a fost mai liber pe la Turnu sau cateodata Nadlac 1 dar pe Nadlac 2 au fost 120-240min. Cum ati spus si voi, cand ma apropiu de Arad, mai dau un refresh acolo si decid.

marinul

De luat in considerare ca zilele astea in ptf-urile din vest timpul de asteptare de pe site-ul politiei nu e neaparat real. Pentru cetateni ue sunt culoare separate si stai mai putin. Am iesit ieri dupa masa pe la Bors 2 am stat 15-20 min, pe site arata timpul de asteptare 60 min

gruiarew

Pe la Cenad știu că era destul de rău partea noastră de drum, dacă-mi poate confirma cine a trecut pe acolo dacă l-au mai reparat sau nu. Mulțumesc!
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Europiu

Salutare tuturor!
Niște prieteni germani ajung în Brașov la vară și vor să dea o tură până la Sighișoara, de acolo la Cluj. Nu sunt foarte încântați de ideea "car rental". Ce alte opțiuni ați putea recomanda, cât de cât rezonabile?

Vă întreb pentru că eu nu am mai fost în țară de 8 ani, informațiile mele sunt cu siguranță outdated. Mulțumiri anticipate!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

cezar-mario2012

Dacă nu vrea mașină și merge doar la Sighișoara poate lua trenul, face cam 3 h 30 min. iar prețul este de 57 lei/persoană/direcție.

dumbravaandrei

daca vor ceva cu adevarat frumos, exista in Brasov niste bravi aviatori care pot face un zbor de agrement care sa includa fortificatiile din zona. Nu e chiar ieftin ca trenul, dar experienta merita. Eu am avut prilejul sa fac un astfel de tur alaturi de un cercetator de la facultatea de Istorie din Cluj-Napoca, a fost un deliciu...