News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Cred ca asta e ok si din puncte de vedere calitativ si cea mai lejera ca trafic (Targu Neamt e cam singura zona care poate sa iti genereze 5-10 minute intarziere cand e aglomeratie).

ovicor

O lamurire va rog, cei ce cunoasteti DN1C Dej- Baia Mare. La "Placinta Creata la Vio" se poate intra cand pleci spre Baia Mare? Pe Street Wiew(2019) e linie dubla continua.

dumbravaandrei

@paulgsm Spataresti-Tg Neamt-Bacau-Onesti


am venit duminica pe malul lacului (poiana largului-bicaz). E de doamne fereste! Consolidari ale drumului facute din 500 in 500m si "golurile" sunt dezastru de praguri de nivel si gropi

staude6

#1323
@ovicor

Nu stiu daca se poate intra la stanga, dar ai o parcare destul de mare pe partea dreapta

ovicor

Merci, @staude6, nu se poate, dar am intrat la intoarcere.

makima

buna tuturor

va rog o opinie care ar fi un traseu preferabil pentru Iasi > Sighisoara > Timisoara?

dr4qul4

Nu prea ai variante. Iasi-Roman-Cheile Bicazului-Sovata.
Am fost acum 1an si 8 luni prin Cheile Bicazului si drumul e putin mai rau (dar circulabil) doar intre Lacul Rosu si Gheorghieni. Mergi incet acolo si asta e. Sper doar sa nu se fi stricat intre timp.
Nu stiu cum e drumul pe coada lacului (pe harta pare ceva mai bun) dar este mult mai lunga portiunea montana si mai obositor.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

pasadia

Nu inteleg de ce il trimiti prin Cheile Bicazului si Sovata. Iasi -> Sighisoara l-as face prin Bacau - Moinesti - Miercurea Ciuc - Odorheiu Secuiesc. Asta pentru ca calitativ e mai ok (cele mai proaste portiuni din portiunea propusa de mine, adica Comanesti - Ghimes sau Cristuru Vanatori, sunt in mod clar mai bine asfaltate decat Lacu Rosu - Ghoergheni - Praid) si ai mai putine sanse sa te blochezi (Bacaul se ocoleste prin nord, la fel si Miercurea Ciuc, Odorheiu ramand singurul potential blocaj in vreme ce pe dincolo trebuie sa traversezi si Piatra Neamt si Gheorgheni, fara optiuni de ocolire.

Sighisoara - Timisoara e clar DN14B si din Sibiu traseul starndard pe A1 si DN68A

fotoreporter

Salut, vreau să plec în R. Moldova, am căutat pe net și sunt o sumedenie de companii locale și doar sixt-ul din astea mari e prezent, însă prețurile sunt cam mari ca și comparație cu cele locale. Are cineva experiența călătoriilor acolo și mi-ar putea recomanda vreo companie locală care nu a țepuit cumva?

calatorulgeneros

Eu am inchiriat de la cei de la carsrent.md când am fost la Chișinău și am fost mulțumit. Am luat un Auris Hibrid ca să merg la consum și mi-a ieșit foarte ieftin atât chiria cât și benzina, care e mai ieftină la ei.

bogdymol

Tatăl meu are de făcut un drum Arad - Chișinău și retur. Întrebare e, pe unde e mai bine de mers?

Google dă ca cea mai bună variantă Arad - Brașov - Onești - Bârlad - vama Albița - Chișinău. E cea mai bună variantă, sau recomandați altceva?

Iar dacă e să meargă pe ruta de mai sus, în Republica Moldova, după vama Leușeni, ar trebui să meargă pe drumul național 33 (care e mai drept), sau pe E581 (care ocolește puțin, dar poate e de calitate mai bună)?

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

TibiV

E581, fara discutii.

E ca si cand ai alege la noi intre Ax si DJy...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

frunzaverde

Mergi pe drumul normal (europeanul). Spre deosebire de DN-urile romanesti, are geometrie buna, si ocoleste localitatile (intrarile in sate sunt perpendiculare pe drum, nu au sate-vagon).

R33 e virajat rau, trece prin toate satel, si Leuseni - Hancesti e in santier de reabilitare, cu portiuni reparate, si cu portiuni rupte si abandonate (s-a rupt contractul cu Azvirt in primavara, nu stiu daca a reinceput).
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

pasadia

Din tot traseul pus pe harta, calitatea cea mai proasta e pe Adjud - Podu Turcului - Bârlad. Adică în principiu as ocoli acea zonă prin Tișița - Tecuci (placi de beton sărite, lipsa marcaje, etc...).
Însă zic asta din perspectiva cuiva care nu a mai fost prin zona de câțiva ani buni. Nu am idee, poate au mai repetat câte ceva, poate e mai ok acum.

Onești - Adjud ar fi pe locul doi în cea mai proasta calitate pe traseul românesc, dar pe acolo e (era) totuși mult mai bine. Sa zic așa, e un fel de Gurahonț - Vârfurile (pentru a folosi o comparație din judetul Arad).

b1

Pentru acea secțiune eu recomand această ocolire. Faci cu 10 minute în plus, dar drumul se află într-o stare foarte bună (am circulat recent pe el). În plus ai un oraș în minus.
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.