News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Ghicește aeroportul

Started by b1, October 11, 2021, 12:43:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

anacronox


elphax

asa pot sa va dau si eu poze mai vechi facute pe aeroporturi din Africa. doar ca nici eu nu sunt sigur care de unde e :)

anacronox

poza e din 2019 :)) ce sa fac daca nu am mai putut merge in state in 2020 si 2021  :lol: :lol: :lol:

b1

#33
Un pic de istorie 3 (un pic de istorie 2, un pic de istorie 1):


LE: Și al doilea aeroport:




Powered by API/PUM imgur uploader
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

Gendan

Cu prima poza sunt destul de sigur ca vrei sa faci trimitere la aeroportul Pipera, era cam pe unde e Muzeul Aviatiei astazi. A doua poza imi da 404 asa ca ma arunc aiurea: Cotroceni sau Chitila.


b1

Primul este fostul aeroport Pipera. El a fost închis în 1958. La 18 martie 2006 aici a fost inaugurat Muzeul Aviației. Unele dintre hangarele vechi au fost încorporate în muzeu, în timp ce pista a fost înlocuită de Bulevardul Dimitrie Pompeiu.
Ce aeroporturi au existat în Cotroceni sau Chitila? :o
LE: Al doilea nu este în București (dar este în RO).
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

tom_sawyer

#36
Coincidență. Și al doilea tot în 1958 a fost închis. :D

O chestie interesantă este că deși în imagine este un hangar de aviație, aeroportul nu a fost în acel loc. O să explic. Dar mai întâi să vedem dacă ghicește cineva.

b1

Felicitări @tom_sawyer, presupun că ai ghicit :lol:
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)


dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Cristi N

Din aeroportul Pipera a supravietuit un hangar si la nord de Dimitrie Pompeiu. Este in incinta Compil Pipera si intr-o portiune din el este un bar - Hangar by Ground Zero

b1

Al doilea aeroport este Aeroportul Dunărea de Jos Galați. Între acest aeroport și București a fost inaugurat prima linie aeriană internă din România; în acest articol puteți găsii mai multe informații, deși nu este precizat ce am spus eu.

@Cristi N: Merci pentru informații, nu am știut de existența acestui hangar :)
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

Cristi N

L-am descoperit din intamplare si eu acu cativa ani. Din pacate nu e clasat ca monument istoric si are mari sanse sa dispara atunci cand propietarul actual va vinde parcela respectiva.

b1

Primul aeroport:






Al doilea aeroport:









Powered by API/PUM imgur uploader
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

reed