News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

La punctul 2, Făget - Săvârșin mă îndoiesc că corespunde calitativ. Iar la punctul 4 cred că poți include Caransebeș - Orșova - Craiova - Pitești ( în principiu e cam același timp că varianta 3, fiind week-end.

Dar în locul tău probabil as alege DN7.

rmx

Multumesc pentru informatii, intr-adevar din auzite si eu ma gandeam ca favorit ar fi DN7.

gruiarew

N-am mai fost de ceva vreme de la Făget la Săvârșin, dar nu cred să se fi schimbat multe. Nu știu ce mașină ai, dar cu un A-klass 195 / 50 / 15 la roată cu mai mult de 40 - 50 pe porțiunea din Timiș n-am putut merge, și cunosc drumul. Ultima dată era în lucru bucata Căpâlnaș - Săvârșin de mi-am blestemat zilele. Lăsaseră niște praguri de toată frumusețea (am mers câțiva km buni în treapta I).

Nu știu de unde vii, dar celor de lung parcurs le recomand cu tărie să evite DJ-urile și drumurile secundare / necirculate, mai ales noaptea. Sunt tot felul de surprize ascunse, gropi, chestii căzute și lăsate în drum, semnalizare inexistentă, șamd. Stați cât puteți pe DN / E-uri. În cazul de față aș zice că DN7 e alegerea cea mai bună, altfel e ocolul prea mare.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

rmx

Merci de sfaturi, o sa evit DJ-urile.
Masina pe care o conduc are rotile 225/35/19, mai in gluma mai in serios eu spun ca are roti de caruta cu cauciucul pictat pe jante.
De mers sper sa merg dimineata, sa intru in tara pe la Nadlac la 7AM si sa imi vad de drum spre capatul celalat al A1.

Se pare ca DN7 ramane varianta favorita pt acest drum, poate pana merg in sens invers se repara si DN68A


Gabriel Cupsa

Salutare! A încercat cineva ca rută alternativă la  DN 68A Margina- Coșevița ( sens spre Deva) sectiunea Făget –Căpâlnaș- Săvârșin ( DJ 682 , 707B). Știți care e starea calității acestui drum?

pasadia

Efectiv ai un răspuns cu 2 postări mai sus.

TheBoogieMan

Bine v-am gasit!

Am de parcurs Bucuresti - Slavonski Brod (Croatia). Am gasit mai multe variante de traversat Romania si voiam sa aflu in ce stare mai este pe drumul si daca recomandati vreuna in mod special. Se va parcurge Duminica. Precizez ca in 2014, in drum spre Muntenegru, am mers pe Craiova - Drobeta - partea sarbeasca a clisurii Dunarii, in acel peisaj superb dar pe un drum de o calitate neplacuta.

1. pe la Craiova - Portile de Fier 1 - Golubac  - intrare pe A1 Serbia si mai departe; sectoare cu semnul intrebarii: de la P.F.1 - pana la autostrada sarbilor cu asflat nasol si probabil coada de rigoare in Bals. Estimat la 800 km si 10h30min doar condusul.

2. pe la Craiova - Vanju Mare - Gogosu - Balta Verde - Portile de Fier 2 - Negotin - Zajecar si mai departe; sectoare  necunoscute: DJ606 Craiova - Gogosu si mai ales DJ 606G, Balta Verde - P.F.2 care pe ultima versiune a hartii apare verde dar pe proinfrastructura.ro apare rosu si bineinteles P.F.1 - Zajecar, ce pare din acelasi repertoriu cu portiunea sarbeasca a cazanelor Dunarii.
Estimat la 865 km si 11h05min.

3. pe la Craiova - Drobeta - DN 57 malul romanesc al clisurii Dunarii - vama Naidas - Uljma - E70 - ocolire Belgrad si mai departe. Necunoscute: DN57 (Orsova - Moldova Veche - Naidas), pe harta apare galben cu verde, pe proinfrastructura.ro apare albastru cu verde pana la Pojejena apoi un mare rosu pana la Naidas. Estimat la 834 km si 11h20min.

4. pe la Sibiu - Timisoara - Jimbolia - Zrenjanin - ocolire Belgrad si mai departe. Necunoscute: bucata lipsa din A1, Holdea - Cosova care ma astept sa fie ca vai de ea. Estimat 917km si 11h44min.

Va multumesc pentru orice informatii aveti!
Numai bine tuturor!

gruiarew

Vezi pe topicul de A1 e filmată fix bucata aia dintre Holdea şi Coşava.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dr4qul4

eu te sfatuiesc sa mergi pe Drobeta sau pe Calafat, insa verifica inainte timpii de asteptare la granita sarbo-croata.
In 2015 (primul an cu migranti) am stat 5 ore la dus si 3,5 ore la intoarcere.
In 2018 am stat cam 1h-1h30 la intoarcere (la dus am mers prin Ungaria). Drumul prin  cazane nu e chiar atat de rau (DN68A este mult mai rau). Nu stiu cum e cel prin Calafat si cat se sta la granitele din bulgaria (la DTS merge imediat), dar merita luat in calcul.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

pasadia

Pentru ca mesajul asta (despre timpii de asteptare la granita sarbo-croata) l-ai mai pus si in trecut, tin sa spun ca nu e cazul sa isi faca griji. Am si eu o experienta la fel de redusa la acea granita (plus HR/BIH si BIH/SRB) si niciodata nu am avut avut de asteptat mai mult de 10 minute. Probabil diferenta importanta este data de faptul ca eu am mers in mai si in septembrie (deci in afara a ceea ce e considerat sezonul estival), ceea ce cred ca va face si initiatorul topicului.

dr4qul4

De asta i-am recomandat sa o ia tot pe acolo, dar sa verifce timpii de asteptare. Vara este plin de autorulote si autoturisme care merg spre Grecia. Si au croatii de la vama un chef de munca... zici ca o fac dinadins sa ramai la ei pe litoral  :lol:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

chr

#1316
Sambata merg cu autoturismul de la Buzias la Bistrita.
Stiu de lucrarile de pe DN68A, dar nu mi-e clar daca merita sa ocolesc prin Lugoj, Caransebes, Hateg, Simeria, sau mai bine merg pe A1, asumandu-mi timpii de asteptare de pe DN68A?

De la Campia Turzii, google maps si waze imi indica DJ150 pana la Turmasi, DN16 pana la Sarmasel, DJ 151, DJ172H, DJ172E si apoi DN15A pana la Bistrita.
Sincer ma sperie atatea DJ-uri, stie cineva in ce stare sunt?

Sau mai bine ocolesc pe una din variantele:
1. Turda - Cluj - Dej - Bistrita
2. Decea - Targu-Mures - Reghin - Bistrita

gruiarew

Depinde cât ești dispus să stai. Azi am ars cca 45 minute numai în Margina că se lucrează la linia CF. Apoi mai ai o tură de stat că se lucrează între Coșava și Coșevița. Eu m-aș duce via Făget - Săvârșin - Ilia și de acolo autostradă. Sau mai ai niște variante de ocolire via niște sate, dar trebuie să treci o vale, e drum destul de rău și îngust (prin Homojdia). Dacă e mașina joasă... nu m-aș băga.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Kanesil

Ce traseu să aleg dintre:

DN25 Galați - Tecuci

DN23 Brăila - Focșani

Care dintre drumuri este mai calitativ?

paulgsm

Stie cineva o varianta de traseu intre Gura Humorului si Brasov ? Am inteles ca in zona Bicaz - Lacul Rosu sunt niste drumuri f proaste. Poate s-au mai reparat sau stie cineva un traseu mai bun, fara prea multe gropi.

Merci