News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

E un singur traseu posibil, si e ok mai peste tot. Dn67-dn7-a1-dncb-dn2. De acolo o poti lua si pe Barlad si pe Bacau. E acelasi lucru. Depinde unde vrei in Iasi.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

pasadia

@dr4qul4 apropo excelent traseul prin secăria pentru a evita aglomerația de la nistorești cred că am salvat jumate de oră astăzi cel cel puțin.asta dacă compari cu varianta prin Breaza căci pe DN1 dura încă jumătate de oră în plus.

nu e genul de traseu care să facă față la volum mari de trafic dar momentan pentru mine e soluția perfectă

Io

#1292
^ Pai ce sa caute pe A1 si pe DNCB?
Dac-ar fi sa fac drumul asta as merge Ranca - Brezoi ori peste Transalpina (n-am fost anul asta, nu stiu in ce stare e de la Obarsia Lotrului la Brezoi, banuiesc un galben verzui) ori in jos Horezu - Rm Valcea (punct critic, aproape sigur cozi la intersectii si in zona Calimanesti motiv pentru care as prefera varianta Ob. Lotrului Brezoi) si dupa aia Vestem - Fagaras - Sf Gheorghe - Tg Secuiesc - Focsani - Vaslui - Iasi
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

dr4qul4

Pe ranca brezoi va merge incet. Sunt niste praguri acolo de-ti sar pietrele de la rinichi. Plus ca iesi in VO. Pe DN67 mergi fara grija. Doar la Horezu o lasi mai incet.
@Pasadia, e bine ca nu suntem multi forumisti care sa mearga Vineri/Sambata le V Prahovei. Momentan waze-ul nu ruteaza de la Câmpina, asa ca va ramane liber.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Bogdan1101

Vă mulțumesc frumos. Mă pregătesc să plec la drum cu speranța că până îmbătrânesc o sa avem și o autostradă de la est la vest și de la nord la sud.

manead

Salut,
As dori sa stiu cum se prezinta E79 intre Tg. Jiu - Deva - Brad - Stei

https://goo.gl/maps/TZnRpShUMkmL14vJ7

Thx all.

pasadia

Foarte ok de la Tg. Jiu până la Vârfurile (porțiunea Vârfurile -aionesti e posibil sa fie fara marcaje și cu încă câteva lucrări). După Vârfurile însă e șantier, inclusiv scurte porțiuni fara asfalt. Traficul e însă redus, așa că dacă mergi ziua ar trebui sa treci lejer (cu viteză redusă). După Criștioru drumul e iarăși decent.

AkaManah

Merita sa merg pe Vanataorii Mici- Giurgiu sau sa merg pe Centura Buc-Giurgiu? Ms

dr4qul4

Mai bine o iei pe centura. Acum depinde si de ora la care treci. Mai ai ca varianta sa iesi la Bolintin si sa o iei pe DJ-ul care merge pe langa Arges. Asa scapi si de podul peste Arges de pe DN5.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

BIGRED1984

Eu as zice ca nea Pitagora si bunul simt indica direct pe DN61 +DN5B, 30km/30 min mai putin conform waze, minusuri ar fi la calitatea asfaltului si intersectia cu trafic local, carute, pietoni /biciclisti turmentati sau nu. Dar si aici, ora la care treci conteaza.

interesantul

Quote from: mateisn on September 09, 2020, 05:28:33 PM
Am o nelamurire, poate ma ajuta cineva de pe aici: acum de cand s-a deschis portiunea din A3 + M4 se poate merge fara intrerupere Biharia - Budapesta pe A? Nici GMaps, nici Waze nu au facut actualizarea cu tronsoanele nou deschise si mi-e neclar. De pe filmarea (dashboard) cu loturile complete pare ca ar fi continua, dar m-ar ajuta o confirmare de la cineva de pe aici.
Multumesc!

Dinspre Cluj, cel mai bine se merge in Oradea spre Centru, se vireaza la dreapta pe centura acea din oras si se iese inaite de Biharia.
Am castigat aprox 40 min/ sens la un drum de Budapesta Aeroport. In Vama nimeni. La Borș (vechi) e coada. Nu prea utilizeaza romanii care merg in HU aceasta iesire deoarece in HU este taxa de autostrada, ce-a mai ieftina e aprox 10€/10zile.
Dar pentru Tranzit, Arroport BUD, e perfecta!
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

pasadia

Asta pentru că centura Oradea este momentan semi-blocata in zona construcției pasajului de la Universității (PORR antreprenor). Bine, și în viitor, după terminarea acestei lucrări, traficul se va aglomera in zona pasajului pe sub CF - M300.

marinul

#1302
Acolo se blocheaza des vara pe sensul Bors-Cluj, se trece de la 4 benzi(Calea Clujului / Centura) la o singura banda. Am stat o ora sa ies din oras intr-o vineri dupa-masa din august acum 2 ani. Vara asta nu a fost cazul, in plus a mai aparut o ruta care ocoleste si Osorheiu





Powered by API/PUM imgur uploader


pasadia

Vazand progresul de pe Pitesti - Craiova si luand in considerare ca in mare parte e posibil sa fie terminata in intregime pana in 2023 (stiu, depinde de tronsonul IV),  ma gandeam ca traseul Timisoara - Craiova - Bucuresti s-ar putea sa devina preferabil in fata celui pe langa Deva si Sibiu.

Acum TM - B e pe Gmaps la 6h45 de minute pe traseul A1. TM - Craiova e cam 4h45pe Gmaps, deci varianta aceasta tot ar fi ceva mai lunga ca timp. Insa functie de specificul fiecaruia (viteza cu care abordeaza diferitele sectoare de drum) dar si functie de aglomeratia de sezon a diferitelor segmente, tot tind sa cred ca pentru vreo cativa ani cele 2 variante de traseu vor fi egale ca timp.

rmx

Salut,

Fiind la primul post, tin sa va multumesc pentru activitatea depusa, urmaresc forumul in mod lurking de foarte multi ani. 

Avand in vedere ca weekendul viitor voi parcurge A1 de la Nadlac pana spre Bucuresti si masina pe care o conduc nu este adecvata parcurgerii tronsonului bombardat DN68A (Marginea - Cosevita) va rog sa ma sfatuiti care ar fi varianta castigatoare:
1. Arad - Barzava - Savarsin - Ilia, in esenta urmand DN7 pana la jonctiunea cu A1
2. Arad - Lugoj - Nod Traian Vuia - Faget - Birchis - Savarsin - Ilia, in esenta mergand pe A1 pana la primul nod cu DN68A apoi in sus pe DJ682 si DJ707B pana la DN7 si inapoi pe A1
3. Arad - Lugoj - Caransebes - Hateg - Simeria, in esenta mergand pe A1, DN6, DN68, DN66 si inapoi pe A1
4. Alta varianta la care eu nu m-am gandit

Importante pentru mine sunt calitatea drumului si intarzierile, mi-as dori o alternativa practicabila cu masina personala joasa si cauciucuri fara balon pe care sa nu pierd foarte mult timp. 

Apreciez parerile celor care au trecut prin zona si pot judeca pe baza informatiilor de ultima ora din teren.