News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Oprita7

Va multumesc foarte mult, pe internet gasesc ca este 10euro de masina o trecere. Atat este?
https://bactrecereferibot.ro/

slartibartfast

Era parcă 35 de lei acum doi ani când am fost ultima oară. Deci... pe acolo.

AvionCuMotor

La inceput de August plec spre Grecia din Cluj-Napoca. La momentul actual situatia este incerta, traseul prin Serbia-North Macedonia (pe unde am mai mers) nu este o varianta din cauza ca nu sunt in zona verde(se poate schimba). A ramas sa merg prin Bulgaria. Traseul facut de mine ar fi sa trec pe la Calafat, tin E79 pana in orasul Montana. De acolo as avea 2 variante: continui pe E79 sau aleg drumul 81 (este mai scurt dar multe serpentine iar pe streeview arata decent, in unele zone bun in altele prost) pana la Sofia, de aici continui pe E79 (care pare a fi autostrada).

1) Ce parere aveti intre 81 si E79 in Bulgaria ?
2) Recomandati un hotel/motel ? Ar fi bine sa trag si sa innoptez in Grecia sau este ok si in Bulgaria ? Am gasit ceva hoteluri dupa granita, pe langa orasul Serres. Altfel pe langa Sofia, as face 10/11 ore.

pasadia

Eu am parcurs 81-le in 2013 (deci a trecut ceva timp). Nu am avut probleme deosebite pe parcurs cu calitatea asfaltului dar:
- sunt foarte-foarte multe viraje (cam ca un traseu prin Apuseni, sus-jos, stanga-dreapta incontinuu pentru multi kilometri. Practic nu ai cum sa realizezi o viteza medie de peste 50-60km/h dar ai sanse sa provoci rau de masina pasagerilor mai slabi de inger)
- are zone in care nu e foarte larg (platforma de 5 metri, efectiv reduceam viteza spre 20-30km/h cand vedea cineva din contra-sens)
- putin trafic spre deloc (era duminica dupa-masa, mai degraba era trafic spre Sofia, dar si ala in prima parte a traseului)

Dan74

Eu am gasit pe internet o harta a calitatii drumurilor din Bulgaria, poate te ajuta:
http://www.roads-bg.eu/#10/43.2847/23.4201

marinero

Buna ziua,
stie cineva cel mai bun traseu, Satu Mare - Tulcea.

Multumesc.

Ionut


pasadia

Buna întrebare. Dar din ce punct de vedere "cel mai bun"?
Durata in timp, calitate a asfaltului, șanse de a da ocoli zone aglomerate in trafic?

Așa, la prima privire pe GMaps, as inclina spre Satu Mare - Dej - Toplița - Ciuc - Onești - Focșani - Galați - Tulcea, pe ideea e că drumul pe care ai cea mai.mica șansă de a da de "dopuri".
Pe distante mari traseul e decent că asfalt (exceptăm semi-centura Baia Mare și bucățile proaste dintre Miercurea Ciuc și Adjud.

Altfel, dacă vrei traseu cu autostrada, mergi spre Gilău - Campia Turzii - Ungheni - Brașov - Ploiesti - DNCB - A2. Dar ai zone cu dopuri (mai ales valea Prahovei și DNCB, la anumite ore și în anumite zile)

marinul

Eu am facut Oradea - Murighiol pe la Gilau- Aiud, Valea Oltului, DNCB Sud - A2 in 13 ore. Dopul cel mai lung a fost pe A2, cred ca am stat o ora dar se lucra la acea data. Pe DNCB am prins 3 dopuri mai scurte, la Domnesti am stat cel mai mult cam 10 min. Toate astea intr-o zi de sambata


TibiV

Sambata este bine pe DNCB.
Nu au voie (toate) camioanele, doar cele cu "livrare/aprovizionare locala"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dan74

Trebuie sa ajung in Slanic Moldova din Oradea in week-end si singura alternativa la DN11 (pasul Oituz) este DN12A Miercurea Ciuc - Comanesti. Dar acesta e chiar e de rosu?

pasadia

DN11 e ok. L-au asfaltat in cursul stării de urgență, e marcat în totalitate, e verde cu albastru deocamdată. In locul tau eu l-aș folosi fără probleme.

In plus îți recomand DJ116, Oituz - Tg. Ocna. Scurtezi drumul și eviți aglomerația din Onești provocată de reparația podului.

Dan74

Multumesc pentru informatii, de scurtatura pe DJ116 stiam, am mai mers pe acolo acum 3 ani.

Bogdan1101

Va salut! Îmi puteți recomanda un traseu cu asfalt bun din Rânca spre Iași? Mulțumiri.

TibiV

Din Rânca de Transalpina spre Iași?!?!...

Jesus...

Se pot scrie romane gotice pe subiectul asta...

(Imi cer scuze, dar raman mereu surpins cand aud de oameni care nu prea stiu....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)