News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

Quote from: ovideatza on January 07, 2020, 08:30:09 PM
Vazand DN18 pe harta iti dai seama cat de mult ar ajuta niste tuneluri in locul serpentinelor pe DN-urile montane actuale...dar asta e pt alt topic.

Initial vroiam sa las doar citatul, ca sa fiu sigur ca il vede lumea. Dar mi-am zis ca il sterge Ionut.
Dar de curiozitate ii invit pe toti astia care calculeaza de zor pe distante de 500-800 de km sa faca calculul pe distante scurte: Bretcu - Oituzul maghiar (pe DN11), sau la Vatra Dornei (pe DN17), comparand situatia de acum cu cea in care am avea un amarat de tunel, 1+1, de vreo 3-4 km plus drumurile de acces aferente. Am senzatia ca vor constata un castig in timp mai mare decat cel adus de finalizarea LD2 sau ST1 (sau cel putin comparabil).

danutzu_1069

Daca tot sunt dicutii despre drumurile din apuseni, va rog un pic de ajutor. In vacanta de paste am un mic concediu in Arieseni.
Ce drum sa folosesc pentru a ajunge acolo?
DN75 intre Campeni si Albac este distrus rau de tot sau se poate merge usor-usurel?

Io

#1262
Pai alternativa n-ai.
Daca vii dinspre Turda ai doar DN 75 care e ok-ish. Daca vii dinspre Alba Iulia poate sa se fi degradat peste iarna ceva rosturi pe unde mai e facut din placi de beton, sa fi aparut niste gropite noi insa nu e nimic de speriat, chiar nu e, relax and enjoy the view(s). :)

Opreste pentru niste virsli in Zlatna la Leul de Aur (impreuna cu Halmagiu sint punctele cele mai nordice unde poti minca deliciosii crenvursti condimentati si tari numiti virsli - initial se faceau doar din capra, acum se fac si din porc si din vinat - nu exista nici o asemanare cu kestiile invelite in plastic comestibil numite crenvursti vindute in comert) si poti lua o pauza cit sa se odihneasca motorul pentru o senzationala limonada cu menta la Steaua Ariesului, pe dreapta cum urci imediat ce iesi din Albac.
Distractie placuta.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Hercule

Totul depinde de locul de plecare. Eu folosesc foarte des DN75 Turda-Campeni, e virajat si destul de peticit. In schimb daca nu te grabesti e mare placerea sa-l parcurgi. Pe DN74 Alba-Abrud-Campeni am fost doar o data, drumul e mult prin padure, putin circulat si fara panorame largi (de aici o senzatie ciudata, neplacuta). O alta varianta foarte frumoasa dar un pic mai lunga ar fi DJ107M Aiud-Buru apoi DN75 spre Campeni. DJ107K Galda-Bucium e frumos dar nu e practicabil, mai mult de 3/4 e neasfaltat. Variante sunt dar cum am zis: totul depinde de unde pleci.
Deșteaptă-te române!

danutzu_1069

Pai plecarea este din Bucuresti - > Sibiu, Sebes, etc. Fiind prima zi, n-as vrea sa ocolesc mult...
@Io, @Hercule, thanks for tips.

Io

@ Danutzu_1069 Foarte probabil vei ajunge cu rezervorul catre gol in zona. Alimenteaza in Alba Iulia, ai Lukoil pe stinga (vezi ca stau cu radarul in zona de dupa pod) si Petrom ceva mai incolo si un OMV la iesire in zona Kaufland. Nu alimenta mai sus ca nu stii ce bagi in rezervor!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

danutzu_1069

Alimentez doar de la Petrom si il știu pe ala de dinainte de podul peste Mures, la intersecție, pe colt.

Io

Asa-i, il uitasem pe cel de dupa Lancram/inainte de pod. Cel mai comod indeosebi daca e coada de la Sebes la Alba Iulia.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

danutzu_1069

Asta ma "omoara " cel mai mult, coada Sebes - Alba

pasadia

Eh, asta depinde de ora la care ajungi acolo. Dar oricum sunt destul de sigur că vei pierde mai mult timp in Călimănești sau la Tălmaciu.

danutzu_1069

Drumul va fi facut Luni pe 20.04 (a doua zi dupa Paste), zic eu ca trafic greu nu ar trebui sa fie..., cu plecare la prima ora, din Bucuresti...

Dan74

Acum am vazut discutia, eu am parcurs tot DN75 la inceput de ianuarie iata ce am scris atunci:
- DN75 are portiuni de asfalt nou care se intercaleaza cu portiuni de asfalt vechi, denivelat si chiar cu gropi (in Bistra asfalt nou apoi pana in Lupsa asfalt vechi ca in Lupsa sa fie din nou asfalt nou). Asfaltul vechi are zone unde este peticit rezonabil iar alte zone sunt peticite prost. Zona de la barajul Mihoesti arata cel mai bine in ultimii ani, am sesizat ca fisurile dintre placi au fost plombate cu bitum, ca si calitate e undeva intre rosu si galben. In schimb portiunea din jud. Cluj dintre Lungesti si intersectia cu Moldovenesti consider ca trebuie modificata cu rosu.
Eu consider ca daca nu vrei sa vizitezi salina Turda traseul optim este pe Aiud - Buru pe DJ107M, cu mentiunea ca ultimii 2-3 km spre Buru sunt in stare mai proasta, pe acest traseu zona Valisoara - Rametea este superba.
Si varianta DN74 este ok, cu mentiunea sa mergi prin Abrud (pe centura am fost ultima data acum 2 ani si mi-a parut rau), iar drumul e foarte virajat in zona pasului Bucium.
Pentru alimentare este si in Campeni Petrom (si eu sunt client fidel Petrom).

Oprita7

Salut, a trecut cineva cu bacul/feribotul la Calarasi catre Ostrov. vreau sa merg mai departe catre DN3 (nu in BG)

Nu am mai mers niciodata in acea zona si nu prea inteleg nimic, sunt 2 variante de a trece, una cu bacul si alta cu feribotul? ca pe google maps apar 2 variante de imbarcare la cateva sute de metri una de alta.

punktnet

Se trece cu bacul, am fost acum 6 luni și era foarte ok. Plecă destul de des și faci cam 15-20 min
Just kidding.

slartibartfast

#1274
Ambele variante sunt bacuri, nu există feribot adevărat. De fapt, unul e bac în toată puterea cuvântului, celălalt e o platformă plutitoare propulsată de un împingător. Pentru siguranță și confort, recomand a merge la al doilea terminal de la Chiciu (nu primul pe stânga) - doar mergi până nu mai ai unde merge și intri printr-un terminal cu barieră, unde de obicei e cineva care colectează taxa. Arată ca un punct vamal, dar nu mai este (trecerea către Silistra direct nu se mai practică). Acolo intri pe bac adevărat, spațios și dă senzație de siguranță. Preț similar, ceilalți cu împingător și platformă oferă reduceri pentru localnici (mașini CT, CC și CL).

Pe partea cealaltă a Dunării e direct DN3 (exact punctul unde începe România pe malul drept al Dunării), ca să treci în Bulgaria trebuie după aceea să virezi dreapta. Dacă vrei să rămâi în Dobrogea românească, nu ai cum să te rătăcești. Timpii sunt cum zice punktnet, dar uneori trebuie să aștepți dacă e trafic mult spre Bulgaria (weekenduri de vară etc.)