News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut


Ionut

Se lucreaza 6 cu 6 km (ambele loturi au in total 12 km), primavara si toamna. Nu se lucreaza vara.


TibiV

Quote from: NGC on November 10, 2018, 07:45:32 AM


Seamana cat de cat cu solutia propusa in 2015, doar ca au redus numarul de straturi de asfalt de la 4 la 2 (au renuntat la AB2 si binder)...
Si au devenit mai realisti privind durata de executie.
Quote from: TibiV on February 26, 2015, 08:34:19 PM
Amanunte de la CNDNR.

S-a facut expertiza tehnica inca in 2012, expertiza in care au fost analizate 4 variante:
   A. Ranforsare cu 2 straturi de asfalt peste beton
   B. Realizarea unui tratament (tip slam)
   C. Frezare de 9 cm si realizarea unei succesiune de 4 straturi asfaltice de 20 cm
           - un strat mortar asfaltic 3 cm sa impiedice transmiterea fisurilor din beton spre suprafata
           - 3 straturi asfalt (AB2, binder si MASF12 armat cu fibre ca strat de rulare /uzura)
    D. Ranforsare cu inca un strat de ciment de 20 cm

A fost aleasa anul trecut varianta C (Frezare 9 cm + 4 straturi asfalt)
Finantarea este din fondurile CNADNR.
Licitatia se va face in martie-aprilie.
Durata de executie conform proiectului este de 6 luni numai imbracamintea, 8 luni celelalte lucrari (parapeti, ceva lucrari la poduri/podete/pasaje). Totul ar trebui sa fie gata pana la sfarsitul anului 2015.
TAG: reabilitare A2 Bucuresti-Fundulea
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Skynick

Sper ca in timp ce noi vorbeam aici, ei au tot incercat solutii tehnice pe peticele alea pe care le-au facut, au tras concluziile si au ales cea mai buna combinatie astfel incat sa nu se strice dupa un an, si de aia s-a tot amanat reparatia asta  :-[

Skynick

Am fost astazi pe portiunea reparata pe A2 si concluziile sunt ca au facut lucrarea la misto. Nu exista nicio planeitate, se simt clar imbinarile portiunilor lucrate.
Mi se mai pare ca au invatat din mers. Prima parte (cea dinspre Bucuresti) este mult mai proasta decat partea dinspre Constanta. Se pare ca au schimbat ceva tehnologie.

Oricum, lucrare de drum local..

adiarc

Ma bucur ca au stipulat in mod f.clar ca nu se poate lucra in perioada estivala
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Earthchild

@Skynick
Reabilitarea a fost facuta parca cu o firma locala (Slobozia), Oyl Company Holding. O fi vre-un Teldrum ialomitean.

JohannDB

Cine a mai fost recent (în ultimele zile) spre Constanța ? S-a ridicat șantierul de pe A2 km 72-80 (respectiv sectorul Lehliu-Drajna) ??
  Am căutat anunțuri pe site-ul CNAIR, dar nu am mai găsit nimic....

cezar-mario2012

 Nu se mai lucrează. Se circulă normal pe ambele sensuri.

JohannDB

@cezar-mario2012, mulțumesc pentru informație și răspuns...
Eu am trecut ultima dată pe data de 08.11.2018 și mai era șantierul... Până la primăvară, avem liber....

Sorinus

#1150
Atentie mare pe A2 la iesire din Bucuresti, pe banda 1 cea carpita e plin de gropi adanci. Sensul spre Bucuresti e intr-o stare mai buna, gropile sunt mici.

Portiunea asfaltata in toamna e cum ziceau mai sus, cam prea valurita pentru asfalt nou.

tom_sawyer

Quote from: NGC on November 10, 2018, 07:45:32 AM
Astazi a fost lansata licitatia "Lucrari de intretinere parte carosabila pe Autostrada A2 Bucuresti - Fundulea, Lotul 1 km 12+000 - km 24+000 Calea 1 si 2 si Lotul 2 km 24+000 – km 36+000 Calea 1 si 2".

Valoare estimata: 131,097,784.80 RON

Sunt 12 ofertanti: http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/procedure/statement/view/100036686


Ionut

Inclusiv TEL DRUM. Ceva fin. Vad eu bine sau Alpenside este în două asocieri?! :o

florin74

Vai ce ofertanti. In afara de PORR, numai unul si unul.

Alpenside nu e ofertant, ci tert sustinator.

adi

Portiunea proaspat asfaltata de la km60 pana la aprox 70, pe sensul Bucuresti Constanta a fost receptionata? Caci este tare valurit covorul asfaltic, era mai plan inainte sa il frezeze.