News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

TibiV

Stiu...

Parlamentul nu are alta treaba decat sa atarne zurgalai/clopotei de gatul pisicii...
Ca sa stie soarecii cand pot dansa pe masa.
Sau cand pot ajunge vedete in jurnalele de la ora 17...
Toate TV-urile au sectiune asta...

De aia am si vorbit despre tarile civilizate, cu apa calda si politie rutiera PESTE nivelul la ciupeala...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Ati deviat destul de mult de la subiect: restrictiile de pe A2. :) Chiar, cat timp se mai lucreaza? Avem un termen estimat?

JohannDB

"......pe A2......cat timp se mai lucreaza? Avem un termen estimat?"

     Din date "destul de certe" (asta legat și de promisiunile făcute de "reparator"), termenul este 04/05.11.2018....
     După realitatea din teren, după devierea traficului de pe sensul București-Constanța, pe sectorul Lehliu-Drajna, respectiv Km 68+500 - Km 76, lucrările sunt concentrate pe capătul dinspre Drajna/Constanța.
     La data trecerii prin zonă, 25.10.2018, la intrarea pe zonă (dinspre Lehliu, era deja o echipă ce se ocupa cu marcarea punctelor primare pentru marcajul benzilor de mers).....
     Cu asfaltarea, erau concentrați la capătul dinspre Drajna/Constanța, la km 75, unde ar mai fi cam 300 m de asfaltat pe ambele benzi ale sensului.
     La momentul trecerii, finisorul (mașina de turnat asfalt lucra pe la km 73/74 la asfaltarea benzii de urgență, care a rămas ultima (mai în urmă)......
     Mai jos câteva imagini.......







Freza este deja pe trailer și se pare că și-a încheiat treaba.....





Bascule cu asfalt în așteptare.....














Capătul lucrării dinspre Drajna....


Atât ar mai fi de reasfaltat....


Frezare banda II, pe mijlocul autostrăzii....


Frezare banda I.....


Vedere generală a capătului frezării..... În spatele aparatului, Drajna/Constanța.



Powered by API/PUM imgur uploader

Se spune/zvonește că ar exista voiința de-a se termina cu dou-trei zile mai repede, lucrarea; să vedem, până la urmă, cum va fi!

Rapaport

Călătoresc destul de des pe A2 și trebuie să recunosc că m-a frapat un lucru legat de primul tronson al autostrăzii, cel de până la Fundulea, care e făcut din celebrele plăci de beton.
Astfel, pe calea 1 (sensul București - Constanța), banda 1, cam la 1 metru distanță de banda de urgență, se observă o fisură care însoțește acest întreg tronson. E vorba de o fisură care rămâne aproximativ la aceeași distanță față de banda de urgență, indiferent dacă autostrada e în linie dreaptă sau șerpuiește. Ca urmare, nedumerirea mea e legată de această anomalie de construcție. E cumva din cauză că inițial s-a dorit doar o șosea expres, fără bandă de urgență, pentru ca abia după ce s-a făcut fundația primelor două benzi să se fi realizat și fundația bandei de urgență?
Dacă treburile stau așa, atunci, indiferent ce soluții se vor prevedea pentru reabilitarea acestui tronson, problemele vor reapărea, deoarece pare destul de clar că este o problemă de construcție, adică de fundație, care sub nicio formă nu cred că poate fi surmontată printr-o simplă frezare a plăcilor de beton.
Mulțumesc!

JohannDB

Vești proaste pe A2 LEHLIU-DRAJNA......
     Zilele trecute, în seara lui 29 Octombrie am trecut pe A2, sectorul Lehliu-Drajna și am avut surpriza să văd că "șantierul" s-a mutat.....
     Acum semnalizarea de șantier este de la KM 72 la KM 80.....  Și de la DRDP Constanța mi s-a confirmat că s-a prelungit "prezența șantierului" până la sfârșitul lunii, din cauza vremii propice pentru lucrări.... Pe 30.10 când am revenit la București se freza la KM 78 și se asfalta la 75+500.....
     Ultima trecere a fost în după-amiaza de 02.11 și am putut vedea utilajele la lucru.... Așa că răbdare și maximă atenție, că pe restricția de 60 km/h se merge cu 95-100 km/h......

Ionut

Avem lucrări în plus față de planul inițial? Ca nu inteleg din ce spui tu. :) Dacă avem în plus zone atacate, asta e o veste buna.

tom_sawyer

^^^

Quote from: NGC on July 28, 2018, 11:12:36 AM
Quote from: Ionut on March 18, 2018, 06:32:17 PM
Trebuie sa urmarim licitatia asta.

Numar anunt: 183539 / 17.03.2018
Denumire contract: ,Acord-cadru de ,,Lucrari de reparatii sistem rutier A2 Tronson km 64+500  -96+000 Lehliu-Drajna-Calea 1 si 2"
Durata acordului-cadru: 2 ani
Valoarea estimata fara TVA: 71,103,623 RON
Perioada de garantie a lucrarilor este de 60 luni.

Contractul asta s-a atribuit saptamana asta catre OYL COMPANY HOLDING contra 51.962.817,64 RON fara TVA.

Ionut

Multumesc, nu mai stiam exact suprafata. Deci nu e nimic în plus. :)

JohannDB

Din amintiri, rețineam ceva despre un sector de reparații între km aproximativ 60 și 90, când s-a făcut referire, aici, prin iulie.... Văzând însă că la sfârșit de octombrie s-a ajuns la km 76 bănuiam că se opresc aici, până-n primăvara următoare (am căutat o reactualizare de anunț pe "cnair" la comunicate, fără să găsesc)....
  Pentru unii este un mare disconfort și generează mari probleme de logistică și financiare un ocol pe alte drumuri ale acestui sector, datorită împărțirii inegale a sensului pe care se circulă în ambele direcții (4,20m spre Constanța....6,15m spre București), limitarea fiind la 3,70m oficial....
  Dacă vremea/temperaturile permite/permit, mai este de răbdat, dar dacă-i o "lălăială" până la urmă (într-o bună și veche tradiție) atunci.....

ghrt

Într-adevăr au terminat secțiunea anterioară și acum s-au mutat spre Constanța, în continuare.
Problema mi se pare calitatea f proastă. Paharul se varsă rapid, pe sensul Buc-Cta am trecut peste 2 praguri. Pentru un astfalt nou-nouț mi se pare inacceptabil.
Cont (aproape) inactiv.

JohannDB

Un mic adagio.... Dacă se schimbă vremea brusc și scad temperaturile la limita la care tehnologic nu se mai așterne asfaltul, iar "reparatorul" este prins cu vreo 300-400m sau mai mult frezați..... Se toarnă așa ? Întreb și eu; că am mai văzut asfaltare cu baltă  pe locul de lucru și numai vreo +5 grade......


NGC

Quote from: NGC on October 09, 2018, 10:54:43 PM
Quote from: voicul on October 09, 2018, 04:53:54 PM
Eu imi rup masina in primii 30 de km o pun pe platforma si ma duc sa fac concediu la service.

Din ce am auzit, intra la anul in reparatie de la Km 12 la Km 36.

Vrabiutele au avut din nou dreptate. :D

NGC

Astazi a fost lansata licitatia "Lucrari de intretinere parte carosabila pe Autostrada A2 Bucuresti - Fundulea, Lotul 1 km 12+000 - km 24+000 Calea 1 si 2 si Lotul 2 km 24+000 – km 36+000 Calea 1 si 2".

Valoare estimata: 131,097,784.80 RON

Termen depunere oferte: 13.12.2018

Fonduri: Bugetare + venituri proprii



Ionut

In sfarsit. Va pun documentatia in acest mesaj, o puteti descarca.