Drumul Expres DEx6 Brăila-Galați

Started by rota, August 02, 2019, 01:33:17 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

bacovia


Radu Aramă

^^^ Așa mă gândeam și eu când vedeam basculantele la coadă, cred că le trebuie un giratoriu ceva ...  O:-) :lol:

Duta C

Fratilor , zici ca e  bulevardul  Magheru la ora de varf :o :o
Multumim @Radu Aramă! :p :p

gabim

Cred ca vor sa mute cat mai mult pamant in perioada asta cand pe alte santiere nu prea se poate lucra, mai ales daca asa cum se zvoneste au adus basculante de pe A3. Cum zicea  si Ionut, drumul critic la proiectul asta ramane podul hobanat si de ala inca pare ca nu s-au apucat.
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

Skynick

In 1983 mergeam spre Bulgaria (din Tulcea) si un pod care traversa canalul Dunare - Marea Neagra era inchis. Ca sa nu ocolim 40 de km, spre Negru Voda, un baiat de la pod ne-a sfatuit sa o luam prin canalul care se construia.

Zis si facut. Am mers pe marginea canalului, a oprit o basculanta care ne-a intrebat ce-i cu noi si a spus ca ne rezolva, sa mergem dupa el.
Am mers dupa el, am intrat intr-o coloana care nu se termina, am coborat in albia canalului, prin mijlocul santierului cu zeci de basculante, sute de muncitori si un praf infiorator. A durat 15 minute sa iesim in partea cealalta.

Cand am vazut pozele astea, fix de momentul asta mi-am amintit. la fel arata doar ca basculantele nu era asa curate  :)

Ionut

Nu va speriati, nu au cum sa termine anul asta, au structura aia imensa peste Siret. Fac acum productie o luna (februarie!) pentru ca pe terasamente prin alte parti nu prea pot lucra (A3). Miscare foarte desteapta, va dati seama ce costuri aduna UMB lunar, indiferent daca lucreaza sau nu.

nirosorin

Cred ca indiferent de stadiul sau situatia din alte proiecte ale UMB, aici tot in aceasta ordine s-ar fi procedat. Structura mamut de peste Siret are nevoie de acest traseu stabilizat pentru acces in acea zona. Toate utilajele si elementele structurii trebuie sa ajunga acolo, si traseul este printr-o zona joasa, in Lunca Siretului Inferior, un loc care trebuie sa fie intai stabilizat.

ion59

Ionut, nu ne speriem, dar ne place! Asta e! La cat mai multe din astea!

Radu Aramă


Radu Aramă

Am călcat azi pentru prima dată pe pământul sfânt al DX-ului, care este la categoria miracole prin zona mea. Despre autostradă se aude că ar exista dar nimeni nu știe cum arată!  :lol: O:-)












Siciltir


tom_sawyer

#356
De sus. Vreo 170-175 de basculante.





sursa: facebook Albert Malaxa (Aerial Club Vădeni)
https://www.facebook.com/photo/?fbid=5022820084423320&set=a.577754375596602

silaghi.paul

Daca nu imi joaca ochii feste sunt 173.

fulger nc

UMB rulllzzz.
Si la propriu si la figurat.

ion59

173 basculante doar pe un santier! Sunt curios daca mai exista o alta firma in Romania cu la fel de multe utilaje. Romaneasca sau multinationala. Poate sunt persoane care pot oferi o asemenea informatie.