[B] Brasov/Ghencea-Alexandriei-Giurgiului/Luica

Started by Ionut, April 14, 2019, 08:34:27 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paullie

Ops. Scuze baieti exprimare complet neclara la mine. Da Tibi stiu de acel PUZ. In mintea mea intrebarea era legata de canalizare. Un link (ca proiect sigur cer prea mult) despre canalizare nu despre proiectul bulevardului.

paullie

#47
Chiar nu putem afla nimic despre aceasta lucrare? Nebunie azi pe la 17:30 vreo 30 de veste verzi si culmea mai si munceau.




paullie

Am niste poze cu santierul "Dedeman" pot sa le postez aici?

Ionut

Poti sa le pui, mai ales daca se vede conectarea la infrastructura rutieră din zonă. Chiar sunt curios.

paullie

#50
Prima fotografie destul de aproape de intersectia Brasov cu Ghencea, stau cu spatele la intersectie, deja seamana a strada



Mergând spre Sos Alexandriei cam 100 metri de la prima poza



In lateral vreo 20 metri fata de linia primelor poze, ramificatie de canalizare catre stadionul Ghencea. Stie cineva ce este cu dungile acelea rosii pe sol?


paullie

Cu spatele la stadionul Ghencea ditamai giratoriul. Asta este unde se termina santierul strada + canalizare, distanta considerabila, mergi pe jos de te plictisesti.



La intoarcere o poza de ansamblu in departare este intersectia Brasov cu Ghencea.



Si nu am putut sa ratez o poza cu stadionul. Incremenit in timp.


paullie

#52
In Vinerea Mare erau numai mormane si destule gropi. O poza facuta pe fuga azi pe la 5PM, din intersectie.

boza.bogdanalexandru



Hristos a inviat!

Astazi, la pct. 58 de pe ordinea de zi a sedintei CGMB figureaza urmatorul proiect de HCGMB: Proiect de hotărâre privind aprobarea Planului Urbanistic Zonal Trama Stradală și închidere inel median de circulație – Zona Sud, etapa I – tronson Bd. Ghencea/Strada Brașov – Șoseaua Alexandriei, Sector 5, București Inițiator – Primarul General al Municipiului București Comisii: - Comisia de Urbanism și Amenajarea Teritoriului - Comisia Juridică și de Disciplină.

Am atasat plansa PUZ-ului cu trama stradala si rog respectuos colegii forumisti care au pregatire specifica (Urbanism/inginerie) sa comenteze solutia propusa.

Pentru cei care au timp sa parcurga cele 81 de pagini ale proiectului de hotarare, ii rog sa aceseze link-ul http://www4.pmb.ro/wwwt/institutii/CGMB/sedinte/ordinea_de_zi/ordinea_de_zi.php, pct 58


carutasul


Ionut

Eu nu am pregătire specifică. Eu nu pot sa comentez?

boza.bogdanalexandru

@Ionut Stimate Domnule Ciurea, Dumneavoastra ati facut posibila aceasta comunicare si ati reprezentat un instrument de corijare a multor derapaje/inactiuni culpabile ale MT/CNAIR in ultimii ani, iar pentru aceasta aveti parte de toata consideratia mea!

Sunteti primul la care ma gandeam ca ar fi oportun sa comentati. Sper ca nu a fost inteleasa gresit formularea mea.

Cu stima.

Ionut

Eu am terminat ASE (marketing) și nu am pus niciodată mana pe vreo carte de inginerie de infrastructură de transport sau urbanism. Totuși, cred ca inteleg mai bine fenomenul decât majoritatea CFDPistilor. Asta e o meteahnă ca doar cei cu școala formală pot intelege un domeniu. Elon Musk nu are o ora de educație formală în inginerie aerospatiala, dar a fondat SpaceX, prima companie care a reușit să aterizeze și să amertizeze prin propulsie o rachetă de clasa orbitala.

A nu se înțelege că mă compar cu Elon. Nu e termen de comparatie. E doar un exemplu "didactic", la fel ca multe alte jdemii.

Revenind la oile noastre.

As vrea:

1. Sa se gândească un bulevard modern care sa includă linie dubla de tramvai, două benzi rutiere pe sens și banda dedicata pentru transport public plus pista de biciclete și trotuare normale pentru pietoni. Stiu ca vechiul PUZ prevedea linie de tramvai dar as vrea sa ma sigur că se gândește în continuare în perspectiva, nu la nivelul piciorului broaștei.

2. As mai vrea sa se aprobe cu grija proiectele de clădiri și spații comerciale lipite de noul bulevard astfel încât să nu ne trezim că spargem asfaltul la fiecare construcție si/sau sa isi trage fiecare utilități pe unde ii convine.

3. As mai vrea și colaborare între S5 și S6 astfel încât să se facă un proiect comun pt a avea bulevardul asta in realitate în timpul vieții noastre.

4. Dacă nu cer prea mult, as vrea sa colaborati și să întrebați și Metrorex ce planuri are cu magistrala M8. Ca nu va fi realitate în 20 de ani, dar ma gandesc ca plănuim un bulevard și un inel median pentru 100 de ani. Iar când Metrorex se apuca de M8, sa nu faca varză toata infrastructura bulevardului ca in Drumul Taberei.

Mda, visez și eu cai verzi pe pereți într-o țară pestriță și condusă de idioți, hoti si leneși.

paullie

#58
Pun si eu la o rezolutie mai mare si cu ceva mai multe culori plansa pusa de Bogdan. Cu imgBB fiindca imgur a dat cu virgula la 27MB.

survola

Până la Sos. Alexandriei drumul nou va fi construit "prin câmp", dar peste șosea, spre sud (spre Luică) va fi deasemenea un drum nou, nu e așa? Aici cred că va fi mai complicat, mi se pare că sunt necesare demolări.