[B] Brasov/Ghencea-Alexandriei-Giurgiului/Luica

Started by Ionut, April 14, 2019, 08:34:27 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Intrebare: stie cineva daca exista niste planuri, fie ele si vechi, de prelungire a Str. Brasov si strapungere spre Sos. Alexandriei in ideea de inchidere a Inelului Median pe zona de vest/sud-vest? Ca mai departe spre Salaj/Giurgiului nu apuc in viata asta... Stiu ca am desenat doua linii rosii drepte ca ghiolbanul, dar nu e SF aici, vorbesc doar ca idee ca sa ma fac inteles:


Cristi N

Cei de la USR Sector 6 au depus la PMB doua proiecte de HCGMB pentru SF-ul prelungirii strazii Brasov pana in sos. Alexandriei si a str. Valea Cascadelor de la blvd-ul Timisoara pana in prelungirea Ghencea.
In afara de cele 2 de mai sus au propus si o strapungere din Blvd-ul Giulesti prin spatele Lacului Morii spre noul drum expres care va ajunge la A1 intr-un viitor nedefinit.

Link

Ionut

Merci frumos de info! O sa ma interesez mai departe, mai ales de proiectul Brasov-Alexandriei. ;)

Cristi N

Cu placere.

Cu ocazia asta mi-am adus aminte de doua filmulete facute pe tema asta: link 1 si link 2

dr4qul4

Se discuta de ani buni pe metrouusor despre Strapungerea Brasov-Alexandriei. Ar trebui sa iasa exact pe langa Penitenciarul Rahova.
Probabil un user mai activ de acolo sa faca un rezumat al discutiilor.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nirolf

Ce mă îngrijorează e că pe planul de la supralărgire Prelungirea Ghencea apare în prelungirea străzii Brașov un drum numit "acces Dedeman". Sper totuși că nu trântesc magazinul fix în mijlocul viitoarei străpungeri.

Nu înțeleg de ce nu s-a făcut până acum străpungerea, pare ușor de făcut și un tramvai separat de trafic din Rahova spre M5 și M3 ar fi tare bun, ținând cont că Rahova n-o să aibă prea curând metrou.

carutasul

Azi când veneam spre casă am observat că domnul primar de sector 5 a pus un panou care zice "construim un nou bulevard între Ghencea și Cora. Închidem inelul median" . Există ceva pași concreți în direcția asta sau e doar 'campanie ante portas?"

Ionut

Nu cred ca sunt pasi concreti, dar daca tot avem afis, zic sa avem si thread dedicat. Unde era pus panoul?

carutasul

#8
Dacă îmi amintesc bine, la intersecția Drumul Sării cu Ghencea. ( eu eram în troleibuz, deci undeva pe traseu :) )
Speram ca acum cu lucrările la stadion să se fi făcut și ceva activități auxiliare...
Pe panou era desenată (tot cu roșu) exact partea desenată de tine pe harta din poză, doar cea dintre Ghencea și Alexandriei.

Ionut

Drumul Sării cu Ghencea?! WTF. :o Păi ce treaba are Drumul Sării? Sau o fi doar asa, de publicitate. Dacă era o harta pe panou... poate poate au ceva în cap. Poate ajung in zona sa caut. Mă interesează foarte tare acest proiect.

carutasul

Păi nu era panou de "șantier în lucru" ci unul de propagandă, puteau să îl pună și lângă Patriahie unde e tot sector 5 :)  Doar că avea informația concretă, de asta mi-a atras atenția, că dacă ar fi fost cu "am modernizat 10 locui de joacă" îi dădeam cu ignore ...

LittleWanderer


Ionut

^^ Nici nu ma gandeam ca e panou de santier. :)

Un alt lucru important este sincronizarea cu proiectul de largire a Bd. Ghencea/Prel. Ghencea:


La intersectia Ghencea-Brasov in plansa de mai sus (proiectul de largire 2x2 + tramvai pe Ghencea pana la Domnesti) apare ceva: "Corelare cu investitia DEDEMAN". Ce treaba are Dedeman? Vor sa faca un nou Dedeman prin zona?! Si apare punctata noua sosea/noul bulevard, 3x3, spre Alexandriei.

carutasul

Da, știu că "în principiu" există acest proiect doar că pe panoul de propagandă are și niște lozinci de genul "Fapte. Construim un nou bulevard" , adică e prezentat ca și cum s-ar lucra la el. Sunt în general imun la propagandă dar mă gândeam că dacă n-ar fi început ceva ( măcar niște aprobări, discuții de principiu) parcă ar fi exagerat, chiar și pentru ei :)  Presupun că o parte din teren aparține armatei pe acolo. Eu speram că o dată cu lucrările la stadion ar putea fi cumva eliberat și amplasamentul pentru drum.

Ionut

#14
Si pun o intrebare intrebatoare, de inocent/naiv: nu este o oportunitate GROZAVA ca noul bulevard (intre Brasov si Alexandriei) sa aiba si linie de tramvai pe centru? Sa avem conexiune intre linia lui 32 si cea a lui 41?! Nu de alta, pana se face M8 (semi-inelul de sud de metrou Crangasi-Rahova-M4/M2), ne vor creste mari nepotii... Asa conectezi foarte bine Rahova de Piata Presei/Victoriei/zona centrala nordica...