News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Brasov/Ghencea-Alexandriei-Giurgiului/Luica

Started by Ionut, April 14, 2019, 08:34:27 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

paullie

Da trebuie câteva demolari. Si mai este si ceva ApaNova nu stiu daca nu e zona de protectie sanitara in zona Str Gardeniei.

paullie

#61
Si acum sa vedem diferenta fata de ce inseamna sa freci menta la Statul român pe santierul alaturat din Prel Ghencea. Azi pe la 2:30 PM vreo 9 baieti puneau borduri. Mai erau inca 4 intre giratoriu si intrarea in Dedeman.




O poza de ansamblu mergând spre Rahova. Cred ca acum imi dau seama ce era cu dungile rosii de pe sol, cele de acum 2-3 saptamâni. In plan departat se vede sensul giratoriu ridicat la cota.





Inca o poza de ansamblu. Sunt pozitionat imediat dupa giratoriu (care este aproape gata) cu spatele la Soseaua Alexandriei.


TVlad

Multumim pentru poze! In PUZ si in celelalte planuri atasate nu apare acest giratoriu. E facut pentru a permite accesul la Dedeman? Lucrarile continua si spre Sos. Alexandriei sau se opresc deocamdata aici?

dr4qul4

Nu sunt sigur, dar cred ca e si acces la Dedeman si canalizare/acces pentru stadionul Ghencea.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

paullie

Din ce am tot studiat eu din PUZ + Google Maps + Sentinel HUB, lucrarile acestea sunt fix pâna la granita dintre S5 si S6. Clar giratoriul nu este in PUZ. Dar clar ce se lucreaza acum este "lucratura" privata. Intrebare, daca Dedeman si acest drum este proprietate privata, pe unde mai facem bulevard?

danutzu_1069

Nu cred ca este "lucratura" privata. Daca are si acces la stadionul Ghencea... este clar. Dedeman doar se "leaga" la giratoriu...
As zice mai degraba ca este "lucratura" din cadrul stadionului Ghencea....

paullie

Nu exista nimic spre stadion in afara de o bucata de teava pentru canalizare, vreo 30-40 metri, care se opreste in no man's land. In schimb se lucreaza la foc automat la accesele spre Dedeman. Cred, aproape sigur, ca este lucrarea lui Dedeman.

minisoferul

Posibil sa fie cerut acest acces prin autorizatia de constructie si sa se poata conecta la segmentul spre soseaua Alexandriei. La fel este si breteaua de coborare de pe A 1 spre DNCB , care este drum privat realizat de dezvoltatorul parcului cu Bricostore si Fashion House.

bukresh

Apare un giratoriu in PUZ-ul sectorului 6. Pare ca se lucreaza doar la ce tine de sector 6.


Un video din drona cu lucrarea:

paullie

Da, vad pe planul pus de tine intre M2 si CB3 ceva ce seamana a giratoriu. Pe plansa pusa de mine nimic.

danutzu_1069

Totusi, ma gandesc, ca stadionul are nevoie de o parcare cu acces facil. La cum va fi dupa largire, cu tramvaiul pe mijloc, cam greu sa se faca accesul din bd Ghencea...
Deocamdata nu este cazul sa se lucreze la caile de acces /amenajarea exterioara..

survola

Este aprobat și un pasaj suprateran acolo, nu?
Mulțumim pentru filmare.

carutasul

Aș avea bănuiala că Dedeman a cam fost nevoit să facă PUD-ul pe zona respectivă ca să primească aprobarea :) Nu e clar dacă fac ei și bulevardul, sau doar o parte ( două benzi de pildă), pentru accesul lor, sau e lucrarea primăriei. De când cu "companiile municipale" informația e minimă....

TibiV

@survola

Quote from: Ionut on July 27, 2019, 06:20:10 AM
PUZ-ul din zona:



Quote from: TibiV on July 28, 2019, 01:48:43 AM
Ionut,

la profilele transversale din PUZ apare profilul P_IM 2 (al doilea de sus in jos)
Arata cam ca pasajul/podul Mihai Bravu de pe Splai...
Tramvaiele raman la sol, doua benzi rutiere/sens vor supratraversa Ghencea pe directia str.Brasov-Alexandriei...
(Uita-te in PDF, se vede mult mai clar decat in captura .jpg)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

boza.bogdanalexandru

https://stb-sindicat.ro/o-noua-linie-de-tramvai-va-reduce-cu-40-de-minute-legatura-dintre-ghencea-si-rahova/

Un articol cu planse, termene estimate si perspective despre viitoarea linie de tramvai ce se va edifica pe viitorul bulevard.