[B] Brasov/Ghencea-Alexandriei-Giurgiului/Luica

Started by Ionut, April 14, 2019, 08:34:27 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

carutasul

Și nu numai, pentru că poți aduce și din Ghencea tramvaiul la Unirii pe un traseu mult mai scurt decât cel de acum care am văzut că nu are prea mult succes.

carutasul

Am avut un drum prin oraș și am făcut un ocol ca să fac o poză la panou. Dacă consideri util o postez, deși intră la propagandă electorală :)
Panoul e așezat acolo unde am zis eu, și e plasat cu cap, pentru că la semaforul  ăla stai in fiecare seară de 4-5 ori până depășești intersecția, sună bine să îți spună cineva că peste puțin timp o să ai un bulevard un km mai sus :)

Ionut

Poti sa il pui, macar sa avem o poza bună de poziție după ce nu face nimic.

carutasul

"publicitate" 



Powered by API/PUM imgur uploader

Ăsta e panoul. Un pic cu soarele în față, diseară va fi numai bun de apeciat de cei care stau la coadă :)

carutasul

Stai că am mai aflat ceva: pe site-ul primariei de sector scrie că s-a elaborat PUZ-ul sectorului și acolo :
"Închiderea inelului median-zona sud reprezintă cea mai mare dezvoltare urbană din ultimii 30 de ani  din România, însumând o suprafață de 1,6 milioane metri pătrați. La doar 4 km de centrul orașului, acesta este deservit de linii de tramvai și de autobuz - în sud și în nord, -  și în vecinătatea Magistralei 5 a Metroului din București. Propunerea ocupă o suprafață de 95,6 hectare și este deținută integral de Primăria Sectorului 5."
Deci deocamdată suntem la nivel de PUZ


Ionut


carutasul



Ionut


Ionut


Ionut

Chestii interesante la prima "citire" din PUZ:

1. avem linie de tramvai pe noul bulevard! (wow)
2. noul bd are 3 benzi/sens plus benzi de incadrare/acces in zona (wow)
3. statie de metrou viitoare la Antiaeriana (:lol: inaugurare in secolul 22)
4. linia de tramvai se continua dincolo de intersectia cu Alexandriei
5. intersectia cu Alexandriei este in dreptul Str. Gardeniei.

Daca s-ar face bulevardul asta nou ca in PUZ-ul asta ar fi ceva de vis. Bine, ar fi fost o idee sa avem pasaje subterane la Brasov si Alexandriei...... dar cer prea mult.

carutasul

E bine că există PUZ-ul, în tot cazul. Asta permite celor care construiesc în zonă să se orienteze ( fostul primar care nu mai este era celebru pentru că nu dădea autorizații, nu avea planuri... nu avea nimic. Cam tot ce se construia în zonă era fără autorizație, a mai apărut în public câte ceva ). E bine că nu au ieșit la rondul cu Antiaeriană cum mă așteptam eu, acolo e deja o intersecție de prea multe străzi, momentan funcționează cât de cât, dar dacă mai aduci una.. Și eu zic că ar trebui denivelate intesecțiile, dar asta se poate ajusta ulterior, la nivel de proiect, PUZ-ul e doar orientativ.  ( De când m-am mutat aici, pe Sos Alexandriei au apărut vreo două giratorii, două semafoare -la închisoarea Rahova și la Jandarmerie, zona de la ieșirea din București până la centură a devenit intravilană și s-a restricționat la 50km/h - deci viteza scade constant. La un moment dat mai trebuie și crescută :) )   
Pe partea cealaltă sunt case destul de multe - nu prea valoroase, dar sunt, un mic cartier ar trebui expropriat - bine, nu se expropriază decât lățimea străzii -ca să poți continua, e dificil....

TibiV

#27
Ionut,

la profilele transversale din PUZ apare profilul P_IM 2 (al doilea de sus in jos)
Arata cam ca pasajul/podul Mihai Bravu de pe Splai...
Tramvaiele raman la sol, doua benzi rutiere/sens vor supratraversa Ghencea pe directia str.Brasov-Alexandriei...
(Uita-te in PDF, se vede mult mai clar decat in captura .jpg)

Doar ca intersectia Bd. Ghencea-str.Brasov este in secorul 6, (cel putin conform limitei administrative a sectorului 5 care apare in PUZ) deci acolo nu depinde de ce vrea primarul de la sectorul 5.
Desi eu cred ca o astfel de lucrare este a PMB, nu a primarilor de sector....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RobertN

^

Asta mă gândeam și eu, că ține de PMB, nu de sector.

(de parcă ar fi vreo diferență la nivel de management..)

carutasul

Să sperăm că e... având în vedere că se apropie niște alegeri :)  Sectorul 5 e fără speranță, în unele domenii zici că a încremenit în 1994 ... dar la Capitală au mai fost și perioade mai "luminate" . Până la urmă nu ar fi chiar așa o mare lucrare și rezultatele ar fi spectaculoase ( dacă denivelează intersecțiile, altfel doar mai împart traficul) . Zilele astea s-au tot peticit străduțele de la "granița" dintre Bragadiru și București - așa încât s-a mai îmbunătățit puțin legătura între cele două străzi ( Alexandriei și Ghencea/Prelungirea Ghencea) dar efectul e limitat. Desigur, un alt mare pas ar fi pasajul de la Domnești ( măcar jumătatea care se poate) dar...