News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 51 Guests are viewing this topic.

mariansb

viaductul si tunelul de la Sacel

















[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Dupa tunelul de la Sacel spre Cristian,langa DN1 se contureaza un giratoriu la care au inceput sa asfalteze;
Acolo nu e prevazut nod...







[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

tot in acea zona se largeste DN1 pe sensul Sebes-Sibiu


[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

tonică

ahaa...deci am intuit bine... 8) Vor face giratoriu acolo, lasand insa 2 benzi directe in continuare spre sibiu pentru a deschide mai repede portiunea aceea si a degreva de trafic cristian... Probabil ca mai apoi se vor apuca si de nodul de la sibiu pana una alta preferandu-se provizoratul. Eu zic ca e o idee buna.... :)
Cu siguranta le va lua ceva timp tunelul de acolo de care nici nu s-au apucat ori viaductele care insa sunt destul de in grafic, si pe o parte si pe cealalta...
Cred dealtfel ca acesti 8 km vor fi si singurii care vor fi deschisi traficului anul acesta, poate, daca intensifica lucrul, si nodul de la orastie a lui strabag cu cei 2 km din lotul lor pana in dn.
Se mai zvonea la un moment dat ceva si despre centura sebesului pentru 2012 dar nu cred ca a mai ramas in picioare ideea, probabil era doar o intentie politica a guvernarii precedente astialaltii neluando in calcul cum ca i-ar ajuta in vreun fel ori chiar nestiind despre ea.

Ionut


MHN

Quote from: Eurocopter on July 21, 2012, 03:43:55 PM
Quote from: MHN on July 21, 2012, 02:58:14 PM
Apropos de filme, eurocopter, in cazul in care tu ai selectat ambianta sonora (si nu youtube-ul), felicitari pentru cele doua piese muzicale :cheers:
Nu m-ar deranja deloc sa ne dezvalui denumirea lor... :)

Eu am ales-o din cele gratuite pe care le ofera youtube-ul. Prima e Secrets in Stereo - Again iar a doua e Aviation Weather - 16.5.  :)
Multam pentru detalii. Chiar le consider potrivite.

Quote from: Ionut on July 22, 2012, 06:55:31 AM
Demonstratia ca se poate cita corect:
Autostrada spre Lugoj, aproape gata
Forumistii fac treaba MTI
Bravoo!

Eurocopter

http://www.finantistii.ro/transportu...goj-deva-73998  8)

Daca tot avem succes cu filmuletele iar momentan finantarea este asigurata pentru inca doua zboruri, propun sa ne gandim la urmatoarea actiune. Unul dintre colegi a venit cu ideea de a filma totusi 3C Suplacu de Barcau - Bors pentru a mediatiza faptul ca se lucreaza in batjocura, in ritm de 0,5% pe luna.

Alte idei?

mariansb

Eu zic ca prin 15-20 august ar mai merita un zbor peste Orastie-Deva si loturile dintre ORastie-Sibiu.
Daca cei din zona Arad nu ne pot ajuta cu un zbor intre Arad-Nadlac ar fi mai intai de vazut cum stau lucrurile acolo.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

lautaxi

Quote from: Eurocopter on July 22, 2012, 03:26:12 PM
http://www.finantistii.ro/transportu...goj-deva-73998  8)

Daca tot avem succes cu filmuletele iar momentan finantarea este asigurata pentru inca doua zboruri, propun sa ne gandim la urmatoarea actiune. Unul dintre colegi a venit cu ideea de a filma totusi 3C Suplacu de Barcau - Bors pentru a mediatiza faptul ca se lucreaza in batjocura, in ritm de 0,5% pe luna.

Alte idei?
E super ideea cu suplacu de barcau-bors, chiar as vrea sa vad concret la ce stadiu s-a ajuns in 8 ani ca atat parca a trecut de cand s-a inceput...

lautaxi

Quote from: mariansb on July 22, 2012, 04:02:45 PM
Eu zic ca prin 15-20 august ar mai merita un zbor peste Orastie-Deva si loturile dintre ORastie-Sibiu.
Daca cei din zona Arad nu ne pot ajuta cu un zbor intre Arad-Nadlac ar fi mai intai de vazut cum stau lucrurile acolo.
Eu cred ca si de prin 10 august s-ar putea filma Deva-Orastie-Sibiu...si o sa se vada un progres vizibil foarte mare fata de 2 iulie.

Ionut


MHN

#2576
please delete

Fili

In sfarsit, a aparut un inginer contractat de Alpine, care spune adevarul despre JAFUL de pe A1 Pecica-Nadlac. Bule Air , Nelu Iordache a primit nici mai mult , nici mai putin de 22 milioane de euro, sa zgarme putin pamantul, IN AVANS !!!

Suntem cu totii doritori de autostrada intre Constanta si Nadlac, vrea si UE asta in final, dar MAFIOTUL Romstrade se opune. Sa nu ne temem de cuvinte, ei ne sfideaza, sfideaza chiar si bunul-simt, iar noi sa fim academici cu ei, in exprimare?!

Deja sunt aproape 3 luni de zile si nimic nou, nimic licitat!!!

Asa cum forumistii strang bani, sa realizeze filmarile incepute de DOAMNA Boagiu si continuate de Nazare, dar oprite abuziv de noul ministru (pt ca perdeaua uitarii sa fie trasa, sa se poata fura in liniste), tot asa vom aduna bani sa continuam autostrazile? Caci, in cele 3 luni trecute se contureaza clar INTENTIA actualei echipe de la Minister: noi bechteli mititei si maricei, banii multi si publici in conturi si lucrari ioc.


Felicitari tuturor contribuabilor la zborurile excelentului Eurocopter si tuturor care pun aici poze si film!
:cheers: :cheers: :cheers:

tonică

Quote from: ciprebbe on July 21, 2012, 07:24:36 AM
2013 e fezabil pt Lugoj Deva...dar undeva spremijlocul anului.
E ciudat ca au facut terasamentul si au lasat la urma structurie. Sunt portiuni unde vor strica din terasament sa faca loc structurilor.....


Cred ca, contrar celor vazute in planurile postate pe siteul lor ( http://autostrada-lugoj-deva-lot1.ro/?page_id=202 ), au de gand sa faca numai poduri peste autostrada drumurilor comunale si judetene care se intersecteaza. Sase la numar. Intr-acest caz nu cred sa aiba de ce sa deterioreze terasamentul, culeele fiind pe-o parte si pe alta a soselei. Insa raman trecerea peste cf, 3 poduri peste rauri ori canale mai late unde trebuie construite pile si nu in ultimul rand 2 noduri complete, unul la balint, unul la dumbrava, apoi unul provizoriu, probabil giratoriu cu dj609a ( unde incepe lotul ) si inca un nod pe drumul de legatura spre lugoj dupa cum se vede in planuri, la ţipari.
Deci daca e sa strice cumva pe undeva terasamentul facut ar fi la trecerea peste dj si cf, aceeasi trecere, minutul 1.05 pe film. Insa nu cred ca au ajuns la terasamente pe acolo asa ca nu ar fi mari pagube. Doar ca, e adevarat, pare ciudat ca nu s-au apucat de pile decat la doua dintre cele trei treceri cu pod peste canale....

Ionut

@Fili: relaxeaza-te :) si fara politica ;)
@tonica: multumesc pentru site! Nici nu stiam ca au facut site! :D

Eu tot nu m-am prins daca drumul de legatura A1-Lugoj va fi autostrada sau nu.