News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

16 Members and 34 Guests are viewing this topic.

shamanu

Quote from: BoGDaN on June 24, 2014, 10:58:09 AM
E destul de riscant sa mergi pe autostrada. Eu nu depasesc 110-120 km/h maxim asta in conditiile in care vezi fel si fel de bizoni care alearga cu 160-180 km/h.

Chestia asta ma face sa merg mai incet... se pare ca autostrada nu e chiar asa de sigura cum te face sa crezi ca e.

AlexIP

#16291
Mie mi se par mai periculoși cei care depășesc cu 95-100 km/h camioanele care merg cu 83-86-90 km/h decât cei care merg cu 150-160. Chiar alaltăieri am prins un "dop" de șoferi de duminică pe centura Sebeș care se depășeau unii pe alții de-au ținut vreo 5 km amândouă benzile ocupate la viteze din 2 cifre, și bineînțeles țineau distanță de-o mașină de cel din față. Dacă vrei să mergi la consum, stai pe banda cu tirurile sau ia-o pe DN.

Ar fi o idee foarte bună să pună din loc în loc și la noi niște panouri cu buline sau săgeți ca cele de pe M5 din Ungaria. 2 buline ok, 1 bulină not ok. Zona ideale pentru asta ar fi pe Șibot - Lancrăm.

Oricum, în afară de problema cu câinii, pe A1 Deva - Sibiu e mult mai ok decât pe A1 Pitești - București, acolo n-am prins niciodată mai puțin de 3-4 mașini pe fiecare parte oprite la pipistop pe banda de urgență prin pădure.

P.S. Din lac în puț, l-au înlocuit pe Șova cu Rus. O să ne explică ăsta ca la listele electorale, că de fapt avem aproape 1300 de km de autostradă pe care putem circula în momentul de față, că-s cu dus și întors.

@Ionuț, ca să nu mai postez încă o dată, pe Centura Sibiului asfaltul este peticit dar la nivel. Problema mai mare e că a început să se deniveleze ușor, încă nu e prea deranjant la 130 km/h dar dacă o ține tot așa la anul ajunge la nivel de A6 (senzația că mergi "pe trepte" sau pe drumuri strategice cu tronsoane de beton, tâdâm-tâdâm) și în 2-3 ani trebuie tras un strat nou întreg.

Ionut

Vorbiti de Sova/Rus in Parcare! Multumesc.
Ca tot vorbim de starea tronsoanelor, pe Centura Sibiu cum se prezinta asfaltul? Stiu ca era destul de peticit cand am fost eu ultima data.

florin74

#16293
Relativ OK, parca nu am mai simtit asa denivelari si gropi. Duminica am trecut pe centura. Depinde si de masina  :)

Dan74

Quote from: florin74 on June 24, 2014, 03:02:51 PM
Relativ OK, parca nu am mai simtit asa denivelari si gropi. Duminica am trecut pe centura. Depinde si de masina  :)
Si mie mi s-a parut acceptabil, in schimb cred ca pe lotul Straco, pe sensul spre Deva, am dat peste o denivelare urata,  la 130 km/h Loganul s-a leganat destul de tare.

trifuhoria

Am avut ieri 30 de minute de asteptat pe un deal in apropierea Sebesului, de unde se vedea foarte bine autostrada (zona cu vie de la iesirea din Sebes spre Sibiu). Am efectuat mai multe numaratori de masini in intervale de 1 min, pe ambele sensuri. Cel mai putin 9 cel mai mult 21 dintre care 80/85 % tiruri si doar 2 autocare pe toata durata.
Calcule simple redau valori de minim 13000 de masini si maxime de 30000+ pe 24 h. Numaratoarea am efectuat-o la ora 20-20:30. Frecventa mai mare era pe sensul de "iesire" din tara.
ps. intradevar, portile de acces pe drumul tehnologic sunt deschise pe tot tronsonul.

adiarc

masina de , deep-mixing inca nu a intrat , in paine
intradevar , de dimineata , Impregilo lucra la Aciliu , dar dupa masa nu mai era nici un utilaj ( plouase hotarat )



scuzati stana  :lol:



precum si calitatea pozelor

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

fuscobal

Din cate am inteles de la o amica ce lucreaza la cei cu deep-mixing-ul, se asteapta inceperea lucrarilor in jur de 1 iulie si vor dura cam 4 luni !

stangabriel

Pai s-ar termina la fix in noiembrie...dupa cum lucreaza deja,au turnat ceva stabilizat spre Sebes, se pregateau si la Aciliu de asta, la coloanele de consolidare se lucreaza indiferent de ce se lucreaza la calea de rulare? Ei poate vor termina de asfaltat,dar pe margine si pe deal,pana in noiembrie va lucra echipa de dee-mixing.

Aveti ideea de ordinea tehnologica? sau e variabil dupa sol?

adirt69_70

#16300
 :(
Quote from: alin_simeriaveche on June 24, 2014, 09:59:09 AM
Da, aşa e, aşterne asfalt pe ploaie torentială. Nu ştiu ce să spun, cred că sunt în criză de timp. Oricum, venind duminică cu trenul am reuşit o porţiune destul de mare, să văd de aproape autostradă. Mi pe pare foarte slab calitativ. Petecită, terasament refăcut pe mici porţiuni.
Salut Aline, stratul de uzura e impecabil nu conteaza daca sunt petece dedesupt






si aici albumul din 21-06-2014 https://plus.google.com/u/0/photos/110060984273089512132/albums/6028540420771459841



stangabriel

Super album. Felicitari si spor la treaba. Informatii despre masina de Deep-mixing se gasesc pe santier?

adiarc

multumim Adi...poti sa intrebi vreun inginer , de ce nu lucreaza la cele 2 podete , la care lipseste mare parte din terasament ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adirt69_70

#16303
am pregatit drumul pe partea cealalta si o sa inceapa cu umpluturi


adirt69_70

Quote from: stangabriel on June 24, 2014, 08:50:34 PM
Super album. Felicitari si spor la treaba. Informatii despre masina de Deep-mixing se gasesc pe santier?
da lucraza la km 61 de 2 saptamani bune ma bag mine pe acolo