Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 37 Guests are viewing this topic.

voicul

Au terminat cu izborul la Ilia, deci mai au doar cateva luni (cu vreme buna) si GATA!

cris_ct

/\ Pare a nu fi gata încă, la min 3.20 se vede o motopompa ce are furtunul băgat intr-un puț .

danutzu_1069

#43262
N-ar fi exclus sa ramana un puț cu o pompa submersibila care sa traga apa care se acumuleaza.... Daca e izvor, n-ai ce-i face decat sa scoti apa tot timpul....

rocklee

acel izvor se numeste ...panza freatica .... :)

danutzu_1069

Cred ca e panza freatica crva mai speciala, daca tot continua sa scoata apa.... Si inseamna ca nu este buna pentru terasament....
Stim ce este dar nu stim cum va ramane....

flashu74

Ce frumos a ieșit în zona viaduct-debleu Brănișca.
Observ că săptămâna aceasta  s-a lucrat la panourile fonoabsorbante de la viaductul 1 și viaduct Șoimuș.
O curiozitate am. Spațiile de servicii nu sunt cam rare? E unul în zona Ilia și altul în zona Orăștie. Sunt cam 50 km între ele.

carutasul

Eu înțeleg că după ce se va face racordarea se va circula prin nodul definitiv, cu viaduct cu tot, o recepție parțială cu alte cuvinte. Sau greșesc?

Ionut

S-a mai zis. Nu se face receptie. Se va circula pe barba constructorului prin nod.

Europiu

Chiar dacă subiectul a fost discutat și răs-discutat; de fiecare dată când văd giratoriul ăla mă îngrijorează configurația finală. Cele două intrări pe autostradă, corespund la două ieșiri succesive din giratoriu... Câți oare, se vor trezi că sunt pe sensul greșit?
Singurul aspect căt de căt pozitiv: intrările sunt, de regulă, folosite de localnici, care probabil se vor obișnui după două-trei ratări...

PS: Faine filmări, faine poze. Mulțumiri Unirea și ASCORO!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

cuculean

#43269
Nu pot sa cred.... Nu se taie nici o panglica, nici o oficialitate prezenta????
Practic se dau in folosinta 200 m de autostrada :D

Ionut

Quote from: Ionut on September 25, 2018, 12:51:22 PM
Acum, (aproape) live din Comisia de Transporturi din Camera Deputatilor.
Declaratii Sova si Neaga.

PiSi. Inca o data se promite ca nu se lanseaza S2, S3, S4 inainte de emiterea AM. Sunt pregatiti cu PiSi 4 care se lanseaza imediat dupa ce iese AM. PiSi 2 si PiSi 3 mai incolo, "prin 2019". Tot sustin ca AM iese in 2018... Daca am inteles bine ar dori sa lanseze ceva studii geo pentru 2 si 3! Trebuie sa confirm, nu stiu daca am inteles corect. Ar fi o veste exceptionala si o victorie mare pentru API si pentru proiect.

Cerem niste clarificari.


dumbravaandrei

#43271
La cum arata dealul ala la ora actuala, si cu S1 2019 sunt sceptic. Stau si ma intreb daca nu era mai eficient sa fi luat o duzina de artificieri de pe la Petrila / Uricani si-l rezolvaumult mai elegant. E mult de munca...
Imi pare rau ca pe viaductul de la Soimus pun panouri. Sper sa nu puna si la lilieci. Strica frumusete de priveliste. Stiu ca e problema la rasarit/amurg ca e pe lungul vaii, dar pacat de priveliste...

flashu74

Am impresia totuși că panourile vor fi doar pe partea spre sat. Același lucru și la viaductul 1.

dumbravaandrei

Vad ca sunt montati suporti si pe partea cu Deva.

simotm

Poate ma lamuriti si pe mine, de ce e necesara legarea unei portiuni de 200-300 m la actuala autostrada la Soimus?
Din cate am vazut in filmare, ca sa intri pe autostrada venind de la Deva, in sensul giratoriu acum iesi la prima iar dupa "legare" trebuie sa faci sensul aproape complet si te mai duci un pic spre Mintia pe breteaua de urcare pe autostrada.
Pentru cei care ies din autostrada, acum cedeaza doar celor care merg spre Brad, dupa "legare" vor ceda si celor care vor urca pe autostrada spre Sibiu.
Daca e asa, se vor face cozi la iesirea de pe autostrada.
Deci asa va fi peste 1-2 luni sau mi-a scapat ceva?