Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 15 Guests are viewing this topic.

zuma80

Acest aspect l-am observat si eu, si par intradevar izvoare, sunt prelinse pana la baza. Nu par puternice dar sunt!
Pot aparea probleme din cauza lor?
Pentru A6!

Tavi

Au aparut de mai multe ori si in mai multe locuri apoi si s-au uscat. Am urmarit si eu chestia asta.
Nu cred ca sunt izvoare. Cred ca este fluidul de racire al sculei aschietoare cu care se face forarea ancorelor, ancore cu care se fixeaza apoi plasele.

danutzu_1069

Ete na, cum sa fie izvoare??? In stâncă seacă???
Si abia ce a zis Ionut ca sa fim atenti cu speculatiile... Parca si vad o "stire" de senzatie "la dealul cu lilieci s-au descoperit izvoare care vor oprii lucrarile"

Gauriera ancorelor nu se face pe uscat, ca se duce naiba varful percutant... Normal ca se foloseste apa... Intr-o filmare se vedeau undeva, pe o terasa, rezervoare din alea de 1000l... care-s pline cu apa....

aga

Am ajuns azi pe Cetatea Devei sa fac cateva poze. Din pacate vremea era chiar nepotrivita, dar daca tot am ajuns am tras cateva cadre. Cui ii plac, poate se delecteaza cat de cat.
Las pozele mai vechi in fata si apoi ale mele.









wifi

Zidul vertical de la deal, partea spre CF, este gata, s-a decofrat si ultimul element. S-a mai innaltat la viaductul 1, s-a ajuns la aproximativ 2/3 in fata culeii.
Se escaveaza mai departe la deal, preponderent in zona din mijlocul dealului, mobilizare mare.

Ionut

Acum, (aproape) live din Comisia de Transporturi din Camera Deputatilor.
Declaratii Sova si Neaga.

LD2 - se merge pe varianta tuneluri. Documentatia tehnica e pregatita, inca mai e ceva "de decis la nivel politic" (nu se stie ce). Anul acesta se scoate la licitatie LD2 Sectiunea E (tuneluri).

Holdea - pe 28 septembrie se deschid ofertele.

LD4 - isi mentin mizeria cu deschiderea a 100 km anul asta, deci e bagat aici LD4.

istvan78

^^ Daca se continua cu afirmatia ca s-ar deaschide LD4 anul asta (in pofida evidentei), ce credibilitate au celelalte afirmatii?

Ionut

Pai nu au credibilitate. Eu pun declaratiile. :lol:
Unele sunt factuale, nu doar promisiuni. Dar deh. Promisiuni... realitatea mai incolo.

Ionut

Acum, (aproape) live din Comisia de Transporturi din Camera Deputatilor.
Declaratii Sova si Neaga.

PiSi. Inca o data se promite ca nu se lanseaza S2, S3, S4 inainte de emiterea AM. Sunt pregatiti cu PiSi 4 care se lanseaza imediat dupa ce iese AM. PiSi 2 si PiSi 3 mai incolo, "prin 2019". Tot sustin ca AM iese in 2018... Daca am inteles bine ar dori sa lanseze ceva studii geo pentru 2 si 3! Trebuie sa confirm, nu stiu daca am inteles corect. Ar fi o veste exceptionala si o victorie mare pentru API si pentru proiect.

ionut73

Ai zuzit bine - așa au zis - că vor completa studiile geo pe S2 și S3. Nu am prins dacă au zis de "licitatie" pentru aceasta treaba

Ionut

Ai si tu dreptate. Daca "vor completa" cu "ajutorul" celor de la IGR... stim poezia. Si e proasta.

rizzuh

Quote from: Ionut on September 25, 2018, 12:30:07 PM
LD2 - se merge pe varianta tuneluri. Documentatia tehnica e pregatita, inca mai e ceva "de decis la nivel politic" (nu se stie ce). Anul acesta se scoate la licitatie LD2 Sectiunea E (tuneluri).

Anul acesta, ah? Iti mai amintesti ce zicea prietenul tau, Serbanescu, acum 6 luni? :lol:


Ionut

:lol: Uitasem complet. Bine, la cate promit baietii astia... nici nu are sens sa tii socoteala tuturor ineptiilor debitate pe metru patrat. Ei promit, de fapt, LD2 sectiunea E de ani de zile... ba ca semneaza/aditioneaza la contractul Salini-Impregilo (ma refer doar la proiectul tehnic, nu lucrari), ba ca se scoate la licitatie separat. Doar vorbe.

rocklee

Quote from: Ionut on September 25, 2018, 12:30:07 PM
Acum, (aproape) live din Comisia de Transporturi din Camera Deputatilor.
Declaratii Sova si Neaga.

LD4 - isi mentin mizeria cu deschiderea a 100 km anul asta, deci e bagat aici LD4.

poate din lotul 4 vor sa inaugureze ..doar nodul soimus ... :D

alin_simeriaveche

Corect 😁. Vor inaugura aproximativ 500 de m anul acesta din lotul 4, restul la anul. Este și asta o realizare marca cnair