News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 43 Guests are viewing this topic.

teocharis

s-a creat o confuzie intre cele 2 tuneluri cut&cover:

lotul 4: la Sacel, in faza destul de avansata si agreat de CNADNR, are o lungime de 340 m

lotul 3; la Aciliu, taind deja celebrul deal de la capatul viaductului, NU a fost inceput si nu este inca agreat de beneficiar(aceiasi cnadnr); ar trebui sa aiba aproximativ 800m

danutzu_2910

Ei, eu ziceam ce se stie pana acum... Ce va fi, vom vedea. Cea mai logica solutie este cu tunel. Cut-and-cover, dureaza mult ca executie, tunel forat costa mult... si cred ca nu se poate realiza tehnic, in solul de acolo....
E pamant, stanca?

lautaxi

Poate termina Straco in 10 mai si isi duce toate utilajele la centura Sebesului ca astea sunt foarte importante,ma refer la centuri va zic in ideea in care asa trebuia facut inca de acum 10 ani .Bun nu ai bani de Bucuresti-Nadlac da fa cativa km in jurul Sebesului,Sibiului,Orastiei,Simeriei,Devei,Aradului...si se castiga ore intregi.La fel si dincolo la Bucuresti-Buzau-Focsani -Bacau-Suceava.Si la A 3 in jurul Brasovului,Targu-Muresului,Zalaului.Nu zic bine?

danutzu_2910

Ba zici bine, dar toate centurile astea la profil de autostrada trebuie sa faca parte dintr-un plan general al autostrazilor

Ionut

Zici bine. Noi vorbim despre centuri pe-aici de doi ani de zile. :) Au ramas destul de putine orase fara centura, ma refer la cele foarte tranzitate. Cred ca orasul cel mai mare fara centura este Bacau. Vai de mine acum putin timp am fost la Iasi si am facut o groaza prin oras. La intoarcere am fost pe "centura", o strada mai la periferie, si era, NU EXAGEREZ, ca dupa bombardament. Mare rusine.

Pe Coridorul IV nu prea mai sunt orase mari fara centuri (mai ales acum cu A1), insa va fi o problema zona Pitesti... e plin de localitati/comune imense pana aproape de Rm Valcea. Ar fi bine o continuare macar pana in munti... cu A1.

Goldmund

@Lautaxi,
superbe poze!

@Ionut,
am facut Pitesti-Rm. Valcea de multe ori si de fiecare data m-am intrebat cand vom  scapa de calvarul serpentinelor din zona si de  'Dealul Negru'(nu trebuie sa scriu de ce poarta denumirea de trista amintire..) Ai mare dreptate in ultima ta interventie.

Archi

cateva imagini de pe lugoj-deva la capatul dinspre sanovita . se lucra intens la overpass.
Pozele sunt facute sambata: 20.04.2013







se pare ca incurca un copac :|



Archi

si cateva poze de azi, duminica:21.04.2013









danutzu_2910

@Archi
Probabil acel copac va necesita zeci de autorizatii pentru a fi taiat.... :D

Cred ca stiti despre asta:
http://www.revistamiscarea.ro/s-a-dat-startul-lucrarilor-la-autostrada-mako-nagylak/

mariansb

Astazi dupa amiaza , pe la 17-18 m-am dat cu bicicleta pe A1 , de la vreo 2 km de nodul Pecica inspre Arad, pana la bypass.Nu am continuat la nod pentru ca  se asfaltase in cursul zilei, era cald asfaltul.Poze am multe si voi pune maine.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

udar

^^^
macar una daca se poate si asteptam maine pentru restul............ ;)

cricric

Daca le pui maine probabil nu mai vor fi actuale  :zen:

penad2007


mariansb

#6643
Hai sa va fac pofta!:)

in prima poza spre Pecica




"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

#6644
la pasajul peste calea ferata




"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell