News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 30 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

Lautaxi felicitari....frumoase poze si frumos avans. De terminat tot pana pe 10 mai nu cred( mai sunt si spatiile de serviciu, garduri de protectie, finisaje la poduri, etc.) dar din ce am vb eu cu un inginer atunci in aprilie, e posibil sa dea drumul la circulatie. Nu stiu ce sa zic legat de impulsul lucrarilor.... conteaza filmarea lui eurocopter dar nu cred ca daca nu aparea filmarea dormeau la umbra. Si inainte ei au lucrat.

penad2007

Dorinparau multumim de poze. Impreglio se respecta , nu lucreaza duminica. Au tot timpul la dispozitie sa predea lucrarea (parca aveau termen pe 10.04.2013).
ok stim de problema de la Aciliu, dar restul lotului puteau fi mult mai avansati cu lucrarile.

dorinparau

Quote from: penad2007 on April 21, 2013, 04:36:10 PM
ok stim de problema de la Aciliu, dar restul lotului puteau fi mult mai avansati cu lucrarile.

Da...din cate am vazut, in capatul viaductului de unde am facut pozele...pamantul e uscat, nu mai sunt inundatii, vremea e buna pentru a tasa, turna beton si chiar sa astearna asfalt, dar nu era absolut nimeni acolo, doar un singur paznic... sa speram ca stiu ei ce fac...

Ionut

E duminica... nu toti lucreaza duminica... Straco-Strabag si Alpine au lucrat azi.
Super tari pozele, multumim mult! Cele doua viaducte (Aciliu si Sacel) sunt superbe.

alin_simeriaveche

Oare ce se intampla la Aciliu? Viaductul este terminat? ma refer la structura betonata( nu asfalt parapeti si alte lucrari) ca nici in filmare nu mi s-a parut ca se lucra

dorinparau

Alin, din cate am reusit eu sa vad, viaductul efectiv este ridicat complet, iar placa de beton este completa din cap in cap, deci efectiv structura este gata...

Si..imi pare rau ca nu am putut sa fac la Sacel poze mai aproape de viaduct, dar am avut parte in timp ce ne indreptam spre el , de un paznic careia i-a zis "sefu" sa vina la noi sa ne trimita de acolo, ca e santier si nu avem ce cauta, aratandu-ne frumos incotro s-o luam.

Din cate mi-a zis, dincolo vor sa faca tunel, voi ce stiti despre rezolvarea acestei probleme, cu dealul de dupa viaductul de la Sacel ?

alin_simeriaveche

Da...tunel in spre sibiu ( de vreo 800m) si un alt viaduct in continuarea actualului-spre Sebes ( de vre-un km) Deocam data se asteapta aprobarea acestor solutii de catre CANDR

Ionut

La Aciliu si mie mi se pare cam gata structura de baza. Cred ca au de facut hidroizolatia si apoi asfalt... parapete si iluminat si aia e. Dar sunt mult in urma cu restul lotului, mai ales zona cu alunecari, ati vazut si voi din avion. Multumim de poze, fooooarte bune!

dorinparau

Si asa ca putin amuzament, mi-a scapat sa pun poza asta facuta imediat  dupa ce am plecat de la viaductul de la Sacel (tot in santier). Oare ce aveau de gand cu acest utilaj...l-au trimis sa ma ameninte sa parasesc zona...ca daca nu..... ?!?! :))


teocharis

excelente fotografiile de la Aciliu!

oare nu se poate ajunge si la celalalt capat al viaductului(unde se pune problema unui tunel) ptr a avea o idee despre diferenta reala de cote dintre viaduct si varful dealului?

in studiul DIWI era vorba de un debleu de 20 m adancime , la prima vedere diferenta pare mult mai mare...

dorinparau

Din cate se poate vedea si in poze, sunt cateva poteci pe care se poate ajunge chiar si cu masina ,mai ales avand in vedere ca s'a si inceput prelucrarea delului cu utilaje, dar nici nu am prea avut timp, si consider ca nici nu prea are rost deoarece se vede bucata de deal cum sta in calea viaductului chiar si de pe DN, si e destul de....dezamagitor...

teocharis

la cat estimezi inaltimea de la cota viaductului pana sus in deal?

danutzu_2910

@lautaxi
Acei faguri de care pomeneai se numesc geocelule si au dublu rol, stabilizeaza panta, si daca sunt umplute cu pamant si apoi insamantate cu iarba, arata si bine.
Mai pot fi umplute cu pietre.
Cu cealalta nelamurie, e clar, se numesc gabioane

La Sacel, intre cele 2 viaducte, se va face tunel prin tehnologia cut-and-cover, si dupa cum se vede din filmari, deja toarna planseul, peretii find deja turnati. Pe SSC, cineva zicea ca tot planseul este turnat....
La Aciliu va fi dembleu... dar cred ca stiti aspectele astea...

user201

Super pozele și veștile asociate lor. Bine că se lucrează și în weekend!

alin_simeriaveche

Quote from: danutzu_2910 on April 21, 2013, 06:25:40 PM
La Aciliu va fi dembleu... dar cred ca stiti aspectele astea...
Danutzu nu vreau sa te contrazic....poate esti informat mai de la sursa dar dupa cum spune un articol: http://www.turnulsfatului.ro/20047/autostrada-nu-va-mai-fi-terminata-nici-anul-viitor.html  solutiile vor fi altele decat debleu