News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 41 Guests are viewing this topic.

mariansb

#6645


Atat pe azi, restul maine.Seara buna!
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

alin_simeriaveche

frumos mod de a face pasajele. Gata cu totul, parapeti, gard de protectie...fata de ce a facut FCC pe timisoara arad

Archi

imi place ca sau chinuit sa faca gata pasajul cu gard, parapeti etc. dar nu au facut un simplu terasament pt a putea fi utilizat

sebba

"babo, ia-ti televizorul, l-am reparat, merge perfect! dar sa nu-l mai bagi in priza ca se strica!"
asa si cu pasajele alea! ce dracu! vrei sa se crape? pff! ;)
Sailing away! S/Y Haimana

iuli

Am fost ieri pe Timisoara - Izvin. Spatiile de servicii deschise, TIR-uri stationau deja, femei de serviciu la toalete, paza asigurata in parcare.
In schimb la pasajul de la nodul de la Izvin deja a aparut un mic hop. Terasamentul se lasa la capetii pasajului. Lucru cu care ne obisnuim si de altfel normal. Dureaza cativa ani pana pamantul se taseaza ca lumea.
Cineva parca zicea de acea trambulina de la nodul de la Giarmata. Ea exista in continuare si e de competenta celor de la FCC care au facut (si inca fac) Timisoara - Arad.
Sensurile giratorii de la acelasi nod sunt finalizate. Asteptam sa apara instalatiile de iluminat mai ales ca punctul de transformare pus de Enel e finalizat.
Alunecari de teren in acel nod inca mai sunt, dar in schimb sunt facute cam toate santurile cu beton.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

trambulinele alea sunt un sistem anti-adormire, original romanesc! ar trebui sa-l brevetam! :D
dupa ce iei una d-aia cu 120 km/h... te trezesti de nu-ti mai trebuie somn pana la Berlin :D
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

#6651
:lol: Uite cine vede partea plina a paharului.

Acum pe bune, de ce nu sunt in stare sa faca acele rosturi/capete de viaduct cum trebuie?! Si mai mult decat atat, daca le repara o data, tot nu pot sa le repare cum trebuie?! Ce naiba... e totusi FCC aici, nu orice SRL. Sunt probleme de genul asta si pe A3 B-Ploiesti, insa asa mari ca pe Timisoara-Arad nu. Deci inteleg o eroare mica acolo, dar e prea de tot. Si acele crapaturi imense pe acel pasaj (vezi poza sursa secreta)?!

Intrebarea mea de fapt: e posibil sa fie din cauza ca s-a lucrat super rapid sau pur si simplu calitatea lucrarii a lasat de dorit?

iuli

Parerea mea, de neprofesionist, e ca s-a lucrat la repezeala (ne aducem aminte hei-rup-ismul din acele zile) si tasarile nu s-au facut ca la carte. De aia cred ca si crapaturile au aparut, ca o ia malul ala de pamant usor la vale. Inteleg sa se lase la capeti, ca na, e diferenta intr betonul care nu se misca si pamantul care in timp se tot taseaza si "lucreaza" dar, vorba ta Ionut, nici chiar asa. La nodul de la Giarmata e mai evident si din cauza reliefului ciudat din acea zona, oricum nu au nicio scuza fiind totusi o firma cu pretentii.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alecu26

Quote from: danutzu_2910 on April 21, 2013, 07:18:55 PM
Ei, eu ziceam ce se stie pana acum... Ce va fi, vom vedea. Cea mai logica solutie este cu tunel. Cut-and-cover, dureaza mult ca executie, tunel forat costa mult... si cred ca nu se poate realiza tehnic, in solul de acolo....
E pamant, stanca?

nu aduce nimeni masina de forat pentru distante asa mici. In cel mai rau caz...Noua Metoda Austriaca.

La TBM....cu cat mai bun terenul cu atat mai bine. Daca nu...trebuie tot felul de improvizatii pentru a echilibra presiunile si stabilitatea gaurii.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alin_simeriaveche

#6654
In seara aceasta la 22:15 pe realitatea va vorbi despre infrastructura Zeus Sovaielnicu. Am gasit cateva cuvinte cheie
Quotenu mai participa la nici o competitie electorala daca autostrada Comarnic-Brasov nu este gata pana in 2016
,
Quoteproiectul lui Sova de a se muta cu cortul pe santier pentru a-i supraveghea pe muncitori
,
Quotede cati ministri-paznici are nevoie Romania ca sa aiba sosele moderne
Deci, distractie placuta
Sursa http://www.realitatea.net/dan-sova-la-jocuri-de-putere-de-la-22-15_1164869.html


Tavi

Zeus Sovaielnicu ... sa ceri drepturi de autor pentru asta  :p

Ionut

#6657
Quoteproiectul lui Sova de a se muta cu cortul pe santier pentru a-i supraveghea pe muncitori

Nu e nevoie. E suficient sa ne dea noua cate 2-3 permise de intrare pe santier pe fiecare lot. Avem noi oameni, nu trebuie sa se mute el la cort.
Plus ca Zeus Sovaielnicu. :lol:

Poate are careva de-aici nervi tari sa se uite diseara... ramanem datori.

alin_simeriaveche

eu sigur o sa ma uit...pe mine ma distreaza Sova. Pacat ca nu se poate intrra in direct sau sa adresezi intrebari

Ionut