News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 27 Guests are viewing this topic.

Cetatean

Chiar acum am citit un anunt cu ceva transport agabaritic din jud Sibiu catre Bascov.

costica1234

Au sosit 5 grinzi la Bascov, hooray!  :D











Powered by API/PUM imgur uploader

mdragos

Daca ar termina nodul pana in 1 iulie ar fi frumos. Bineinteles si sa dea drumul la circulatie. Dar ma indoiesc ....

costica1234

Au pus prima grinda. Only 39 remaining.

oneLess

#60484
PiSi 2 - MAPA

Au dat AC în 3 aprilie pe un capăt de 1 Km la Boița.
Pentru viaductul mare pare, probabil  asta o să îi ajute și pe Makyol cu proiectarea restului de nod ...

Autorizatie nr. 16 - "Autostrada Sibiu - Pitești, Secțiunea 2: Boița – Cornetu, Sector 1, km 13+170 - km 14+150"

Cred că ar putea fi acum updatată și calibrată harta API cu acest kilometru.

TibiV

Quote from: costica1234 on April 08, 2024, 10:38:43 AMAu pus prima grinda. Only 39 remaining.

Si filmarea cand vine?...  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Americanu28

Cele doua firme turcesti care au castigat Sectiunea 2 din Sibiu Pitesti au capacitatea sa duca o asemenea lucrare, numai ca coruptia, prostia si amatorismul celor din MT, respectiv CNAIR au nascut toate problemele de pe aceasta sectiune de autostarda, (studiu de fezabilizate vechi cu ridicari topo gresite, lipsa studii de teren geotehnice, hidrologice, zeci de hectare de teren in fondul forestier national, traseu aprobat in cte cnair cu zona de interferenta cu DN7 pe km intregi, lipsa avizelor definitive in special interferenta viitoarei autostrazii cu raul Olt si amenajarile hidrotehnice de pe acest rau.)
Atata timp cat aceste contracte sunt derulate de oamenii din aceasta companie, aceste sectiunii de autostrada in special cu mare dificultate tehnica, vor dura ani de zile si posibil cu pierderea finantarii europeana.
Curios ar fi daca exista finantare europeana pe acest tronson de autostrada la momentul actual? O:-)

mdragos

De restu PT-ului PISI 2 - Mapa se mai stie  ceva ? Orizont de timp cand ar fi gata ...

marius.firtonea

Daca ei au facut foraje la Boita acum 2 saptamani, iti dai seama cam pe unde se afla cu proiectarea pe restul lotului.

florin74

#60489
Undeva prin toamna termina forajele - surse de la firma de foraj asa sustin-, primavara lui 2025 sa finalizeze proiectarea pe loturile unde nu au terminat studiile geo. Sunt sanse mari sa urmeze revizuirea AM, tinand cont de maculatura numita SF pe baza careia a fost emis acordul initial si de istoricul de pe alte loturi cu SF-uri aproximative. Poate prin 2026 o sa vedem activitate pe tot lotul.
Eu sunt extrem de pesimist in ceea ce priveste progresul cu acest constructor. Fata de ei, Aktor pare Usain Bolt :))))

danutzu_1069

Lotul 2 nu este usor, si nu poate fi comparat cu nimic din ceeace s-a facut pana acum. Si stim bine pe ce studii de rahat au făcut ofertarea. Si la fel de bine stim cat de greu se fac forajele acum, nu ca mu ar acmvea cu ce, ci ca nu au (avut) acces..

alexV

Din ce se aude, nici Mapa nu poate fi comparata cu nimeni din cine a mai lucrat pe la noi.

ijwtsh

Ieri dupa masa am vazut un Duster si cateva persoane pe dupa Boita. Am vazut si o foreza cocotata. Mama, nu stiu cum au dus-o acolo la ce inclinatie are drumul acela tehnologic. Abia astept sa vad mobilizarea, va fi spectaculos.

Suntem pregatiti de un Margina - Holdea v2, pe steroizi? :)

archaeus


florin74

Organizarea lor de santier dupa aproape 2 ani spune totul .... :lol:
Comparati cu WeBuild, cu contract semnat dupa ei, cred ca la vreo 6 luni.
Diferenta la OIL e de 7 luni (1 iulei 2022 vs 1 februarie 2023)