Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

rocklee

#48150
Nimeni nu a avut curajul să-l întrebe de ecoduct. Era de fata doar presa aservită PSD. am crezut  ca Cuc e un pic mai deștept. Ca îi merge mintea si  va putea sa rezolve problema.
Dat IONUT . A avut dreptate. Cuc si înțelepciunea, baba si mitraliera.

cristi5

#48151
Gasim la vreo televiziune live-ul complet al lui Cuc de la Soimus? Ca pe Fb se taie la "receptie partiala ca sa putem da acest lot in folosinta" (3:39)

Retorica ministrului pare schimbata fata de pranz. Vorbeste in principal de remedieri, "toate", facand pe durul pt cei (majoritatea) care nu stiu de receptia cu anexa. Plus ca "antreprenorul a vazut lucrurile altfel" deci acum brusc are si antreprenorul un cuvant de spus, nu mai dicteaza doar MT/CNAIR. Neputinta mascata.

Prelungirea garantiei este mentionata doar la o intrebare de reporter,  la capitolul "CNAIR a cerut, sa vedem, daca sunt asa de buni"... Nu mai e "fara asta nu receptionam". 

Poate sunt eu prea optimist dar e posibil ca Cuc sa fie pompierul care stinge incendiul creat de CNAIR ieri. Si ca sa nu dea prost, o face cu "duritatea" binecunoscuta, dar rezultatele tot ca inainte sunt. Cum s-a mai intamplat cu ruperi de contract pe santiere dupa care continua lucrul, etc. El fireste nu s-a dus sa negocieze cu Comsa ci sa fie vazut pe santier in calitate de cpt Planet (to save the day)

Povestea cu "LD4 marti, LD3 joi" mi se pare naiva. Comsa nu va deschide acolo pana nu e gata receptia. Iar poezia cu "pe bretele nu sunt neconformitati" e pentru prosti.


cristi5

#48153
E acelasi video, lung de 3:39. Poate au televiziunile unul complet

Dominik

Dar nu inteleg ce rezolva pana Marti cand a spus ca vor da drumul la lotul 4 ? mai repara Comsa astea 5 zile si vine Marti iar comisia sa inspecteze ca sa deschida Joi si lotul 3 ? E aberant !!!
You're in Steelers Country

interesantul

O trebuit sa caute un mod de a amana putin, si pe marti sa comunice ca COMSA a remediat ceea ce era de remediat, intre timp in spate cu cutitele in mana se regleaza Ecoductul...
Partidul lui ministru are nevoie cav de aer de cei 45 de km, altfel intra mai repede in coma
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

andrei.obreja

@cristi5

Cei de la CNAIR au zis pe Facebook intr-un comentariu ca au intrerupt live-ul din cauza ca s-au incalzit telefoanele lor si toata declaratia va fi gasita la televiziuni

subway

Atunci sa le finalizeze intr-o saptamana si sa reconvoace onor comisia de receptie, mare scofala...doar sa nu fie vorba de alte alea la mijloc...

Europiu

#48158
Evident că e altceva la mijloc! Vor doar să salveze aparențele. Vine un weekend lung, oamenii au alte preocupări, noi ne rezolvăm ploile în liniște.

Să vedeți distracție dacă, Doamne ferește!, are loc o alunecare la dealul Pianu zilele următoare...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

cris_ct

@cristi5 "Poate sunt eu prea optimist dar e posibil ca Cuc sa fie pompierul care stinge incendiul creat de CNAIR ieri. Si ca sa nu dea prost, o face cu "duritatea" binecunoscuta, dar rezultatele tot ca inainte sunt. Cum s-a mai intamplat cu ruperi de contract pe santiere dupa care continua lucrul, etc. El fireste nu s-a dus sa negocieze cu Comsa ci sa fie vazut pe santier in calitate de cpt Planet (to save the day)"

Asa si e, asta-i jocul, dar cu o mica diferenta.  Si ghipsatul si onor conducerea Cnair sant numiti. Si, cine-i numeste le dicteaza scenariul. Ei piromani, tot ei pompieri. Captivii Ant3 ii vad pompieri si luptatori cu ghiaurii. Ceilalti, ii stim cine sant si ne enervam. Si pentru unii si pentru ceilalti, ei arata la cine-i decizia. Intre timp se mai asterne asfalt direct pe pamant, se mai inlocuiesc borduri puse acum 2-3 ani, panselute, chestii de gen.
PS pentru colegii care inca le mai dau credit astora, sa caute mai in spate pe topicul asta sau pe youtube faza din Las Fierbinti cu prefectul si primarul. There is 100% real life.

cristi5

#48160
Din ce am auzit nu cred ca Cuc a avut control ieri pe LD3. Vezi stergerea comunicatului CNAIR etc. Tardiva si stupida pt ca fusese deja trimis la redactii.

S-ar putea sa fi asistat la o razbunare a gruparii Ionita pt ca au fost umiliti pe ST3 si din antipatie sincera pt Comsa cu care sunt la cutite din 2017.

Tot in discursul ministrului se da de ceasul mortii sa ne asigure ca MT/CNAIR trateaza toti constructorii la fel, ceea ce nu ar trebui adus in discutie daca ar fi adevarat...

Quest

Despre scandalul LD3 Razvan Cuc apoi Ionut. Incepind cu 1:53 pina la 11:58
https://www.digi24.ro/emisiuni/jurnal-economic/jurnal-economic-13-august-13-30-1172917

Azi n-am mai vazut vorbindu-se furibund despre extinderea garantiei la 10 ani...
Common sense will get you far !

Io

Aaaa, ma iertati, executarea unei Scrisori de Garantie Bancara nu se poate face oricind i se nazare cuiva ceva. Cuc, directoru-ala nou, CNxxx/Beneficiarul (partenerul ala seriosu' in cazul nostru) poate sa se dea cu capul de biroul Directorului de banca, sau de hidrant - e la latitudinea lui, va fi trimis la plimbare. Politicos si ferm.
URDG 458 revizuita prin URDG 758 sint cit se poate de clare in privinta fondului,  formei/formelor si formalitatilor necesare pentru asa ceva. Iar banca are tot interesul ca respectiva scrisoare sa ramina pe loc la ea, banca de-acolo isi ia periodic niste bani. Pentru plata efectiva/sau pentru eliberarea SGB sint alti bani si alte formalitati complet separate.
Prelungirea unei SGB e oricind posibila daca partile accepta asa ceva. Antreprenorul insa nu are vreun motiv sa prelungeasca, el s-a angajat sa faca x lucruri si a garantat cu y bani pentru z ani. Orice prelungire in timp a garantiei inseamna bani in plus de la Beneficiar - stat sau cum il cheama pe el, de la NOI adica! - si abia apoi, DOAR APOI Antreprenorul/Constructorul poate sa accepte o prelungire a SGB. Asta pentru ca orice garantie, de orice fel e ea, costa!
Politruciile nu stiu carui stiulete-guvernant sint complet irelevante aici. E drept ca daca lucrurile nu se rezolva intre parti amiabil (si repede!) armate de avocati vor face niste gramezi de bani. Tot de la noi, ca nu vin cu ei de-acasa ...
Din doua una: ori e fanfaronada ministeriala (asta e lesne de demontat, piesa cheie e consultantul, daca el a avizat pe parcursul lucrarilor fie si cu rezervele 1,2,3 - trebuie sa existe acte nu vorbele  "analistilor") ori e un pui de santaj la mijloc. In ambele cazuri noi, cetatenii, pierdem nu doar bani ci si vieti ...

CNxxx trebuie demolata, rasa de pe suprafata pamintului, activitatea ei interzisa si contruita o alta structura pe modelul ASFINAG!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Ionut

Azi am dat multe interventii prin media - Digi24, Kanal D, Hotnews, Adevarul, Radio RFI, iar pentru B1 TV am dat si aseara si intru iar in seara asta la 8:20. Parca am mai vorbit si prin alte parti, dar am uitat. Probabil multe alte publicatii sau posturi TV/radio au preluat din pozitia API. Oricum, s-a auzit bine vocea API. Sper sa ajute, desi eu cred ca se va rezilia contractul. Sper sa ma insel. Acum, daca ar fi sa pariez pe ceva, pe asta as paria, pe reziliere, cu toate consecintele dezastruoase care ar urma (adio garantie, lotul va intra pe mana CNAIR, plus daune pe care le vom plati cu totii catre Comsa pentru reziliere facuta abuziv).

Ionut

Sper sa plateasca responsabilii pentru mizeria asta:



Nod Ilia. Azi-dimineata. Pentru ca idiotii criminali atat stiu, atat pot.