News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 34 Guests are viewing this topic.

Germany

Se cam gräbesc ästia de la UMB.... ;) Mai usor mä bäieti !

rocklee

cand vin din vacanta ...inchid ...sensul deva orastie  O:-)

luc

Înțeleg că se închide doar acest sens?

danutzu_1069

Asteptam 3 septembrie si vedem ce se inchide.
E simplu de tot...

gruiarew

Cred că era mai simplu să dea un comunicat în care să zică cât se poate de clar ce și cum. Numai că asa-i la noi...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

danutzu_1069

Comunicatul a fost dat... Dar fiecare il interpreteaza...

horatiu.cosma

"în perioada 03.09.2018 – 15.11.2018 traficul rutier de pe autostrada A1, între km 353+660 și km 368+650, pe tronsonul cuprins între nodul rutier Deva și nodul rutier Simeria va fi deviat pe Drumul Național 7 (centura Devei), segmentul Simeria-Deva – intersecție DN7/DN76."

Nu îmi dau seama ce se poate interpreta la comunicatul respectiv, dar e ok, până la urmă, din lipsă de activitate, se poate interpreta și 2+2=4  :lol: :lol: :lol:.

anacronox

#42457
zona Soimus, imagini din satelit din 25.08.2018





Powered by API/PUM imgur uploader

catalinmz

Mie nu mi se pare in regula ca inchid tronsonul de autostrada Soimus - Simeria inainte sa fie totul pregatit - exceptie facand bineinteles bucata de conexiune.
Nu sunt expert, dar trecand pe acolo vazut noile bretele si mi s-or parut intr-un stadiu destul de incipient.
Alta problema pana la urma e CNAIR-ul si regulamentul de receptie - sunt curios daca vor face receptia noului nod cand e gata sau vom avea lotul Soimus - Simeria inchis pentru 6 sau 8 luni pentru posibile probleme de rugozitate si planeitate in noile bretele.

rizzuh

O sa se dea drumul circulatiei prin nod fara receptie, pe riscul constructorului, cu avizul politiei rutiere.

AdrianB1

Asta inseamna ca exista si posibilitatea teoretica sa spuna Nu! constructorul? Daca e pe riscul lor ar trebui sa fie decizia lor.

horatiu.cosma

Trebuie asigurată continuitatea circulației pe drumurile pe care un constructor le afectează prin lucrarea lui. Poate are cineva răbdare să se uite prin caietul de sarcini să găsească exact prevederea, însă sunt 99% sigur că UMB nu poate să mențină Simeria-Deva închis pe termen nedefinit fără penalități.

danutzu_1069

Aprop de comunicat, eu inteleg ca se inchide traficul pe ambele sensuri, altii inteleg ca doar sensul spre Sibiu...
Daca ar fi scris in clar "pe ambele sensuri" nu mai era loc de discutii...

danutzu_1069

Capatul asta al lotului 3 a fost gandit/proiectat prost... Se puteau face de la inceput bretele de intrare iesire care sa "dea" in giratoriu... si nu mai era atata bătaie de cap cu intreruperea circulatiei... Mergea un giratoriu de diametru mai mare..

Ionut

S-a discutat de multe ori despre proiectarea nodului Soimus. Nu ai loc acolo! Bine, poti proiecta orice, dar la ce costuri... exproprieri și soluții tehnice scumpe și complicate. Si daca s-ar face soluțiile tehnice și complicate, se vor găsi multi să comenteze ca de ce nu s-a făcut mai simplu si mai ieftin.