Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 18 Guests are viewing this topic.

Fili

Multumesc Iuli, pt excelentul reportaj.
:cheers:

Multumesc UMB, pt aceste premiere absolute in Romania:
transparenta, seriozitate, profesionalism, prima firma romaneasca care termina o autostrada la timp, prima firma din tara care termina COMPLET o autostrada, INAINTE de termenul de predare, prima firma romaneasca ca publica anual toate cheltuielile, bilantul.
Felicitari sincere!
:cheers:

Mergem mai multi dintre forumisti sa le facem galerie, ca la fotbal, la licitatie?
:)

Amr 12, pana la licitatie!

lautaxi

Felicitari  UMB si de la mine!
Dar nu inteleg ce e cu parapetii aia ...cei mai urati pe care i-am vazut.

jailor

Am si eu o mica dilema: De unde au spatiile de servicii apa curenta si termoficare? Au tras cei de la UMB conducte sa se aleg locurile pt spatiile de servicii acolo unde este apa curenta?!

ciprebbe

Pai daca nu au tras exista solutia cu un put de unde scoti apa (oricum nu e potabila) iar daca ai electricitate trasa ai rezolvat si partea cu termoficarea. 
PS: oare unde umbla bogdymol?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

jailor

Pai se poate orice dar daca nu au apa curenta atunci trebuie un hidrofor si o centrala termica amplasate acolo.

iuli

Quote from: jailor on August 08, 2012, 12:09:58 PM
Am si eu o mica dilema: De unde au spatiile de servicii apa curenta si termoficare? Au tras cei de la UMB conducte sa se aleg locurile pt spatiile de servicii acolo unde este apa curenta?!

Apa curenta: se foreaza un put pe partea opusa de unde am facut eu poze. Poate se vede utilajul in poze.
Electricitate: cablarea deja era facuta de la ENEL
Incalzire: se montau acum centralele care vor fi alimentate pe gaz GPL din niste rezervoare asa cum se mai gasesc prin unele parti.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Da merge varianta cu GPL, mai era posibila si instalarea de centrala electrica.
Oricum e bine ca se face, arata ft bine, eu sper si imi doresc sa fie intretinute si sa tina cat mai mult. Imi doresc sa nu vad la stiri ca s-au vandalizat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Fili

Iuli & Bogdy
sa intelegem ca UMB, lucreaza pe datorie sau are platile la zi?
caci este foarte important cum ei reusesc mereu sa termine tot ce si-au propus, prin contracte cu MT-ul.
ce reteta au? inafara de un management de exceptie?

eu pe patronul lor il puneam sef la autostrazi!!!
il duce capul sa faca si treaba!
Impresionante pozele, le-am vz acum pe toate.
Bogdy, daca ai cateva din ceva unghiuri nesurprinse de iuli, te rugam... avem stick-ul pregatit! :)

iuli

Nu stiu de partea financiara nimic si nici nu am intrebat.
Nu stiu daca patronul are meritul cel mai mare decat poate ca a stiut sa aleaga oamenii care sa isi faca treaba si sa ii lase sa isi faca treaba.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

tonică

Quote from: Fili on August 08, 2012, 01:11:52 PM


eu pe patronul lor il puneam sef la autostrazi!!!
il duce capul sa faca si treaba!


Filli, lucrezi cumva la UMB? De vreo n-spe postari tot ii lauzi si le ridici osanale de zici ca esti mama patronului. Iti mai scrisesem undeva, pe toti ne doare prostia unora, ori ne bucura capacitatea altora de a face lucrurile bine dar cred ca nu e nevoie aici din post in post sa-i urcam in slavi de parca iau astia medalii de aur la londra zilnic. Da-le un telefon si lauda-i personal, mergi pe santierul lor si precum iuli, fa fotografii dar chiar nu isi au rostul atatea laude pe-aici caci nu castigi nici tu nici noi nimic cu asta.

Iar legat de ce ai scris mai sus...Daca ai fi facut asta erai un mic silaghi doi. Adica aceeasi ciulama. Oricum nu exista functia de care zici tu iar directuroul cnadnr nu trebuie sa fie in nici un caz implicat direct in vreuna dintre firmele carora le da apoi contracte in licitatii. Care licitatii sunt facute tocmai in numele unei democratii si a unei transparente, nu pentru a fi un mod de a face cadouri ori a oferi contracte partinitor. Tocmai de aceasta partinire sufera tara asta iar romstradeul ala atat de hulit, la o adica, tot printr-o astfel de licitatie "deocheata" si-a luat partea.
De douazeci si doi de ani se tot fac licitatii cu pile care la o adica nu au incetat nici in ultimii ani... Abia cand vor inceta de tot astfel de masluiri vor iesi la iveala adevaratii profesionisti, vor disparea santajul ori pila si indirect coruptia.

tonică

Reiau aici cu link: http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/astazi-se-toarna-primul-strat-de-asfalt-pe-autostrada-care-ne-va-scoate-din-tara-pe-la-unguri-17.html stirea postata si de boer_escu caci merita atentia celor care tocmai trec pe-acolo ori sunt prin preajma. Fireste, in special legat de Aciliu caci la ceilalti nu e asa spectaculos... :)

Ionut

Iar o luati prin balarii cu discutiile despre constructori, pro sau contra. Mai ales ca s-a mai discutat asta cu licitatiile. Mesajele viitoare pe aceeasi tema/din aceeasi zona se sterg fara alte comentarii.

E numai vina lui bogdymol ca nu mai vine cu pozele alea si voi n-aveti ce face. :zen:

bogdymol

Quote from: Ionut on August 08, 2012, 02:49:02 PM
E numai vina lui bogdymol ca nu mai vine cu pozele alea si voi n-aveti ce face. :zen:

Shame on me!

Vin si pozele mai tarziu... ca acum am un pic de treaba.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

mahora

hai cu Aciliul c-o devenit satu' mai celebru decat Poplaca lu' Traian Brad, neam de neamu' nost n-o vast grinzi puse de p-un stalp pe altu :banana: :banana: :banana:

sebba

Aciliu' Aciliu'
Vrem s-avem poze cu kilu'
Sa vedem cum sa-naltat
Betonu' pentru-alergat;

Bogdy doar ne-a-ntarat
Si la treaba a plecat
Fiindca... este ocupat
Dar se-ntoarce imediat;

Sa ne-aduca pozele
Sa vedem minunile,
Sa privim si sa oftam
S-asteptam si sa speram;

...

:D
Sailing away! S/Y Haimana