News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 29 Guests are viewing this topic.

iuli

#2835
Acelasi pasaj in 17.07





Nu e nicio problema cu expropierea, este un drum comunal. Intre timp s-a apucat sa se puna doar un strat mic de pamant fata de acel poze de acum o luna si au trecut peste el acel utilaj compactor care incadreaza camionul din ultima imagine. Acel utilaj nu are roata comapctoare din fata neteda ci cu striatii, acele striatii au afanat asa pamantul.
Se vede diferenta daca te uiti atent la nivelul pamantului de la fundatia capului de pod. vreo 50 de cm. Probabil au abandonat aceasta lucrare considerand ca au altele prioritate.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

udar


multam iuli de explicatie , dar la nodul de la Giarmata ceva miscare mai serioasa............

get

Quote from: iuli on August 07, 2012, 06:38:53 PM
Si pentru ca cei la UMB ne prezinta mereu premiere va arat si voua o premiera: primul spatiu de servicii care va fi gata in momentul inaugurarii autostrazii!!!  :o

Am putea îndrăzni să observăm că va fi primul de la Pecica până la Ianova până una alta ? :headache:

radutm

Excelent material! Multumim iuli!

Quote from: iuli on August 07, 2012, 08:05:15 PM
Nu e nicio problema cu expropierea, este un drum comunal.
Acel drum comunal duce de la Giarmata la Bencecu de Sus si e inclus intr-un proiect de modernizare-asfaltare. Din cate am auzit ar trebui sa inceapa lucrul la el anul asta.
cont inchis

iuli

Quote from: udar on August 07, 2012, 08:14:53 PM

multam iuli de explicatie , dar la nodul de la Giarmata ceva miscare mai serioasa............

Din fuga am vazut utilaje care... stateau, ce altceva sa faca? Nu am mai indraznit sa ma duc sa vad ce se petrece acolo, nu vroiam sa imi stric feng-shui-ul si karma  O:-)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


MHN

iuli, multumim pentru imagini. dam o bere reprezentatilor constructorului pentru amabilitate si deschidere...
Pe langa spatiile de servicii, stii daca vor fi instalate si componente ITS (senzori, camere, ecrane pentru mesaje variabile, etc) tot in faza asta?

BoGDaN

Iuli chiar daca mai tarziu mii de multumiri pentru fotografii. Imi place UMB. Este adevarat si tronsonul este mic, dar imi place transparenta lor. Asa da.

iuli

Quote from: MHN on August 07, 2012, 08:51:10 PM
Pe langa spatiile de servicii, stii daca vor fi instalate si componente ITS (senzori, camere, ecrane pentru mesaje variabile, etc) tot in faza asta?

Nu stiu, dar promit sa intreb data viitoare...  8)

Quote from: BoGDaN on August 07, 2012, 08:58:08 PM
Iuli chiar daca mai tarziu mii de multumiri pentru fotografii. Imi place UMB. Este adevarat si tronsonul este mic, dar imi place transparenta lor. Asa da.

Nu am intalnit probleme cu constructorul nici la FCC legat de transparenta.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

boer_escu

Quote from: anacronox on August 07, 2012, 07:46:48 PM
@boer_escu
cand am trecut saptamana trecuta spre sibiu mi s-a parut ca am vazut pe autostrada in zona dealului din spatele Cristianului stratul de binder pe o portiune. se poate sa ma fi inselat si sa fi fost doar balast stabilizat.

@anacronox
Din pacate nu am ajuns chiar langa zonele in cauza pentru a-mi da seama daca e binder sau balast stabilizat. Dar se pare ca asfaltul va urma de maine: tocmai am gasit urmatoarea stire: http://www.turnulsfatului.ro/16384/vreti-vesti-bune-miercuri-e-ziua-autostrazilor.html
Asadar se pare ca maine e ziua cea mare...

In weekend trebuie sa ajung la Aciliu sa vad si eu grinda  :D

bogdymol

Multumim de poze baieti! Atat de la Aciliu, cat si de la UMB.

Doar o intrebare: eu ce sa fac cu pozele facute azi de mine la Aciliu? :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tonică

bogdymol, acus acus ma apuc sa bat cuie-n pereti tocmai pentru a avea unde sa le atarni...:))
Abia ce-astept sa vaz mai pe'ndelete...

Anca_Emanuel

bogdymol, pune ce ai că nu se supără nimeni.

p.s. E primul meu post aici, așa că bine v-am găsit !

Ionut

@Emanuel: bine ai venit! :cheers:
@bogdymol: pai ce faci?! Ne faci pofta si dupa aia fugi? Hm. :nono:

Legat de Aciliu tin minte ca dupa viaduct, spre Sebes, urma o alta vale destul de adanca. Acolo stie cineva cum stau lucrurile? Este foarte greu segmentul pana in Sebes... sper ca nu au lucrat doar la viaduct.

anacronox

iuli, din tren/ de pe drum se vede ca s-a lucrat mai mult la by-pass-ul Sebes. Mai au mult de umplut la terasament cel putin in zona unde DN1/DN7 e paralel cu autostrada.
am vazut ca in zona Cut la fundatie au pus resturi de beton de la constructii demolate la fundatii si un buldozer nivela de zor, chiar si duminica la pranz.