Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.


boer_escu

#2881
Am fost in seara asta pana la capatul lotului IV, inspre Sibiu by-pass sa vad si eu daca au inceput sa asfalteze, asa cum se anunta prin presa locala.
Si chiar se asfalta!!!
Nu aveam aparatul la mine, asa ca trebuie sa ne multumim cu niste poze facute cu telefonul.
Se asfalteaza chiar din dreptul viitorului pod al DJ143B (aprox la 81+400) peste autostrada, catre Sebes. Cred ca sunt pregatiti pentru asfaltare, cu balast stabilizat, aproximativ 1500m in aceasta zona.
In poza de mai jos, trebuie sa ma credeti pe cuvant :) ca al treilea utilaj din dreapta este masina de asfaltat Vögele, ce aseaza asfalt pe latimea unui sens. 

By boer_escu at 2012-08-08

Apoi am ajuns cu bicicleta, mergand roata pentru a nu intra pe drumul tehnologic din cauza paznicilor, in zona din dreptul podului peste Valea Salciei, unde banuiesc ca se va asfalta zilele astea. Aici pe un sens era deja totul pregatit, dupa cum se vede:


By boer_escu at 2012-08-08

Aceasta este podul peste Valea Salciei, la aprox 80+450

By boer_escu at 2012-08-08

Si bonus, transhumanta vs autostrada... inca se poate traversa pe aici :D, sa speram ca inca nu prea mult timp...

By boer_escu at 2012-08-08

Iar dupa ora 20.00, cand am plecat eu de acolo, inca se mai lucra pe mai multe fronturi, inclusiv la asfaltare, deci lucrurile progreseaza.

Sper in weekend sa reusesc un 'reportaj' mai amplu...

boer_escu

#2882
Quote from: Ionut on August 08, 2012, 06:19:17 PM
Multumesc frumos bogdymol pentru update, foarte faine pozele!

Din asta


se vede ca mai au mult totusi la viaduct, sunt inca pile la nivelul solului...

Din cate am numarat eu, ar mai fi inca de ridicat 4 perechi de pile + inca cate una + una, deci in total 10 pile. In ritmul in care am vazut ca se lucreaza, eu cred ca pilele vor fi gata pana la sfarsitul lui septembrie.

BoGDaN

Si tot legat de viaductul de la Acilu

"Constructorii autostrăzii Sibiu – Orăștie au început montarea celei mai mari grinzi de pod montată pe cel mai mare viaduct construit vreodată în România. Viaductul de peste 1 kilometru lungime are un pilon de înălțimea unui bloc cu 20 de etaje"

sursa:
http://www.oradesibiu.ro/2012/08/08/video-foto-cea-mai-mare-grinda-tara-montata-cel-mai-mare-viaduct-romania-aciliu/
+cateva poze si o filmare video

@sof

#2884
As remarca faptul ca ultimele filme facute de bogdymol nu au primit mediatizarea cuvenita. Ma refer la filmele de pe tronsonul Nadlac-Arad.

Poate ma insel, dar in ziarele online cu acoperire nationala pe hartie nu a aparut inca nimic. Ma refer la cele din topul trafic.ro: http://www.trafic.ro/vizitatori/top-siteuri-stiri-massmedia/saptamana, de exemplu. Poate ar fi bine ca cei cu legaturi la astfel de publicatii sa incerce sa convinga vreun editor sa publice un articol.

Altfel povestim noi intre noi, iar cei responsabili de lotul 1 Nadlac-Arad, de exemplu, nu vor simti nevoia sa dea vreo clarificare.
Iar daca la fel se intampla si pentru alte loturi cu probleme, efortul apreciabil depus de cei care filmeaza nu va avea efectele asteptate.

radutm

@bogdymol: excelente pozele! am o curiozitate: crezi ca la Sebes se va pune in practica o varianta temporara de ocolire care sa degreveze traficul cat mai repede? nu am imi dau seama care e starea lucrarilor acolo, dar cred ca orice varianta - pe un singur fir, fara strat de uzura, fara parapeti - e mai buna decat ce se intampla acum.

Quote from: @sof on August 08, 2012, 10:51:55 PM
As remarca faptul ca ultimele filme facute de bogdymol nu au primit mediatizarea cuvenita. Ma refer la filmele de pe tronsonul Nadlac-Arad.

Altfel povestim noi intre noi, iar cei responsabili de lotul 1 Nadlac-Arad, de exemplu, nu vor simti nevoia sa dea vreo clarificare.
Iar daca la fel se intampla si pentru alte loturi cu probleme, efortul apreciabil depus de cei care filmeaza nu va avea efectele asteptate.
Nu are mediatizare pentru ca e pozitiv. Presa e antrenata sa fuga dupa stiri negative. Si e destul de atasata de stat: daca a publicat statul e sfant, daca nu, nu exista. E o misiune grea sa aduci infrastructura moderna cu adevarat in spatiul public, dar in ultimii ani s-au facut ceva progrese - cinste si forumurilor.
cont inchis



Ionut


mahora



mahora

pentru doritori site-ul italienilor de la MAEG este super, nu stiu de ce nu afisaza si Aciliul la work in progress
http://www.maegcostruzionispa.it/
:banana: :banana: :banana:

sebba

#2892
ii dam in judecata! noi vrem autostrada nu montagne-rousse :D
Sailing away! S/Y Haimana

isotech_ro

cred ca Maeg este subcontractor a lui Impregilo Spa in cazul Orastie Sibiu lot 3 ... oricum are site interesant