Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

salman rushdie

Quote from: pelan87 on September 15, 2020, 10:55:24 AM
Pe DJ103B, pe portiunea dintre DN10 si DN11 care leaga Teliu (BV) si Ozun (CV), a trecut cineva recent? Pe harta OSM apare in mare parte cu rosu, dar se pare ca n-a mai fost actualizata acea bucata de mult timp. A fost reabilitat cumva?
Am trecut eu acum 3 saptamani, e ok, ar merge un verde!

StefanCelMare

#2521
Pe jud. Cluj:

DJ 109 la nord de Cluj-Napoca, parte din drumul Bistriței, este verde tot (mai puțin vreo 500 de metri la granița cu jud. SJ care sunt drum de pământ, aparent nu fac parte din actualul proiect, deci nu se știe când vor fi făcuți de Consiliul Județean).
https://www.gherlainfo.ro/s-a-incheiat-asfaltarea-pe-drumul-bistritei-intre-rascruci-borsa-vultureni/
În plus față de link, deja e gata și spre granița cu jud. SJ după cum spuneam minus vreo 500 de metri chiar la graniță.
Mai e și un podeț parcă în lucru, dar oricum față de primăvară când am fost pe el (era chiar neasfaltat spre SJ), arată brici.
Nu știu dacă merge albastru, dat fiind că e preponderent un drum ce trece prin localități.

DJ161, altă porțiune din drumul Bistriței, e în lucru. A mai apărut asfalt, dar sunt porțiuni mari încă de drum de pământ, sunt utilaje, restricții.

De asemenea, am fost și pe DJ 107P (Gilău-Mărișel), care spre surprinderea mea era tot gata, asfalt nou până în Mărișel... de fapt până la intersecția cu DN1R. Cel puțin până la Crucea Horii era OK.
La fel, drum îngust, pe moment fără marcaje aplicate, dar mult mai bun ca înainte.

Pe jud. MM.
Un alt DJ, 109F, ce ține de jud. MM, ar putea fi afișat ca alternativă la DN18B spre Tg. Lăpuș.
https://eziarultau.ro/featured/schimbarea-la-fata-a-dj-109-f

horyatm

DJ672, Ciuperceni - Tismana verde. Marcajele nu se văd așa bine, însă șoseaua e în stare bună.

Jordan


Revin, pentru a III-a oară, cu semnalarea unui drum proaspăt asfaltat:

"Drumul județean DJ251, Tecuci-Matca-Cudalbi-Smârdan-Galați, terminat de asfaltat, marcat etc.

Propun albastru pt tot parcursul.

Observație: Ieșirea din Tecuci, respectiv, intrarea în Galați, sunt degradate, dar lucrările țin de edilii celor două orașe."

Bănuiesc că cei care folosesc de aproape un an, acest traseu, nu prea se uită "PE UNDE MERG" :)

supremealex

Sunt cateva zile de cand nu (mi) se actualizeaza schimbarile pe harta interactiva OSM. Exista vreo problema?

cristi5

^ A fost o problema tehnica, ar trebui sa mearga acum

ijwtsh

Propun niste modificari. Pe DN19E s-a asfaltat drumul intre Biharia si Marghita, desi eu personal inca n-am fost pe el. Sursa: https://www.bihon.ro/stirile-judetului-bihor/ministrul-bode-centura-sacueni-se-deschide-la-1-decembrie-3586489/.

De asemenea, pe DN19B intre Marghita - Suplacu de Barcau drumul este exercrabil, cratere mari, merita sa fie cu rosu acel drum.

alexandrusarbu

Imi cer scuze daca s-a mai discutat, sunt nou pe forum:

S-a reparat de curand portiunea Slobozia - Galati? Vad pe harta la prima pagina ca e albastru segmentul respectiv, insa pe internet sunt o multime de iteratii ale acestei harti, unele chiar foarte noi si acolo am gasit si galben si verde. Banuiesc ca aici pe forum la prima pagina este veriunea "oficiala", updatata la zi, nu? Multumesc!

dr4qul4

Mai degraba Verde. Si ala cu indulgenta. Bucata aia pe 4 benzi de langa Braila scutura bine de tot.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

vasile.silion

#2529
DN 1G între Tihău și Hida se poate colora cu albastru. Reabilitarea lui a fost deja inaugurată.

De asemenea, DJ 109 între Răscruci și Vultureni trebuie să fie albastru, și acesta a fost inaugurat de către CJ Cluj nu demult.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

vasile.silion

DJ 107M, între Buru și Rimetea, pe hartă figurează cu galben. Am fost în vara acolo, drumul e de albastru!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

Sorinus

DN3 A2-Calarasi nu mai e albastru, ci verde.

vancouver

Versiune la zi, cu noile tronsoane de autostrada deschise. Alte schimbari majore nu sunt (doar ceva mici modificari gen pe DN1G, DJ251, DJ109 etc).


(click pentru imagine mare; cel mai bine descarcat fisierul pe calculator si deschis cu un viewer pentru a putea face zoom convenabil)
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

marinul

DN19E s-a inverzit anul asta pana la Salard. E turnata uzura + marcaje. Ramane Salard-Biharia fara uzura pana anul viitor probabil

pasadia

DN73: Brasov - Bran - verde (din galben). A fost largit, e asfalt ok-ish peste tot, nu mai sunt lucrari in curs. Insa: marcaj e doar pe centru, galben/provizoriu, lipseste asfaltul de uzura si ocazuional se vede asta in preajma gurilor de canal.

DN73: Bran - Campulung - rosu (din albastru / rosu alternativ. Asta e, nu mai avem santier (nu ca am fi avut vreodata pe segmentul montan). Asfaltul are foarte-foarte multe asperitati (gropite, santuri longitudinale, margini cazute in curbe) benzi inguste, marcaje lipsa, etc... Ins ain acest context trebuie sa spun ca am fost foarte surprins de faptul ca a fost eparata aceasta zona cu alunecari. Pentru 100 de metri e asfalt nou, drum largit, parapeti, etc...