Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

vancouver

Aici gasiti o harta neoficială a drumurilor din România, în funcție de calitatea lor. Voi actualiza permanent acest prim post din topic cu cea mai nouă versiune a hărții.


(click pentru imagine mare; cel mai bine descarcat fisierul pe calculator si deschis cu un viewer pentru a putea face zoom convenabil)




O harta interactiva facuta de colegul cristi5 si în care singuri puteți face modificări (open) se gaseste aici:
http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

hitsasu

Mi se pare că este nepermis de supraevaluat drumul 66A. Locuiesc în zonă, merg zilnic pe acest drum şi pot spune că este spre "acceptabil". Iar defileul Jiului este în reparaţii, aşa cum reiese din hartă. Mi se pare o idee foarte bună, poate fi consultată harta de cei care au de mers pe anumite drumuri necunoscute.

vancouver

Quote from: hitsasu on August 23, 2013, 07:57:14 PM
Mi se pare că este nepermis de supraevaluat drumul 66A. Locuiesc în zonă, merg zilnic pe acest drum şi pot spune că este spre "acceptabil". Iar defileul Jiului este în reparaţii, aşa cum reiese din hartă. Mi se pare o idee foarte bună, poate fi consultată harta de cei care au de mers pe anumite drumuri necunoscute.

DN66A - daca ințeleg bine, vrei să modific din verde în galben. La următorul update o să apară modificat.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

SILVIUFG

Cred ca si Centura de Est A Clujului e in santier. Poate stie cineva de prin zona in ce stadiu e si sa ne ofere o evaluare.

nenea_hartia

@vancouver: mulțumesc pentru ca ai deschis prăvălia și aici! E unul din cele mai utile topicuri :cheers:.
Legat de subiect, aș zice că DN1 Comarnic-Predeal (pe raza județului Prahova - aviz SDN Ploiești! :bash:) merită cel mult un verde. Dacă ar fi să mă iau după crăpături, denivelări, marcaje infecte, parapet ruginit/contorsionat/rupt/demolat/ lipsă, nu i-aș da nici verde.

vancouver

Quote from: nenea_hartia on August 23, 2013, 10:59:27 PM
@vancouver: mulțumesc pentru ca ai deschis prăvălia și aici! E unul din cele mai utile topicuri :cheers:.
Legat de subiect, aș zice că DN1 Comarnic-Predeal (pe raza județului Prahova - aviz SDN Ploiești! :bash:) merită cel mult un verde. Dacă ar fi să mă iau după crăpături, denivelări, marcaje infecte, parapet ruginit/contorsionat/rupt/demolat/ lipsă, nu i-aș da nici verde.

Se rezolvă la următorul update.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

laurashgeo

Drumul 12C Gheorgheni Bicaz este foarte prost! Am trecut acu cateva saptamani si prin cheile bicazului sunt portiuni de macadam!! Este incredibil cum un drum care traverseaza o zona atat de frumoasa poate fi lasat intr-o astfel de stare.
PS: Interesant ca atat @vancuver cat si @frunzaverde care se ocupa de harta starii drumurilor pe ssc nu locuiesc in Romania.
Ii felicit pe acesta cale pe amandoi pentru initiative!

phb2

cc : DN 12C . Entièrement d'accord ; les gorges sont majestueuses et spectaculaires ; leur traversée est inoubliable, mais l'état de la route est déplorable.

vancouver

#8
@laurashgeo

Multumesc pentru aprecieri.

Legat de DN12C, trecusem segmentul Gheorghieni - Lacul Rosu cu rosu, dar au existat voci (pe ssc) care mi-au spus ca "in nici un caz nu e de rosu", ca e bunicel drumul. De aceea am modificat in galben. De asemenea pe 21.08 @MNU a scris pe ssc: " Pe DN12C, intre Gheorghieni si Lacul Rosu se asfalta. Nu era vorba de o peticire pentru ca erau asfaltati cca 1-2 km fara intrerupere." (aici: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=106373317&postcount=1783). Deci nu stiu ce sa zic. Voi lasa deocamdata galben cu argumentul "sa nu speriem turistii". ;)
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dorinpoe

DN 76 intre Brad si Oradea este destul de prost, mai ales ca reabilitarea a fost sistata, putand fi marcat cu rosu. Exista doar portiuni de 500-2000m in zona orasului Stei unde nu exista gropi sau denivelari.

laurashgeo

Eu am trecut pe DN12 pe 06.08 si imi amintesc ca am vaut ceva indicatoare cu drum in lucru, insa desi era zi lucratoare nu am vazut nici un muncitor si nici un utilaj pe traseu. Daca @MNU a fost dupa mine si a vazut asfalt proaspat este o veste excelenta, insa la cum arata drumul chiar daca ar avea fonduri disponibile pana vara viitoare cred ca nu ar termina reabulitarea si astfel ai putea la urmatorul update indicativul de drum in reabilitare.

iuli

Eu aș pune ca Timișoara - Jimbolia DN59A ca excelent iar Jimbolia - Sânicolau Mare DN59C la acceptabil deși are unele cratere de îți rupi mașina, norocul e că sunt doar vreo 2-3 zone așa.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Quote from: SILVIUFG on August 23, 2013, 09:45:07 PM
Cred ca si Centura de Est A Clujului e in santier. Poate stie cineva de prin zona in ce stadiu e si sa ne ofere o evaluare.

La care segment te referi aici?  Zona cu alunecarile de pe "centura de diamant"?
In rest pe zona de Est nu stiu sa se lucreze.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

SILVIUFG

Exact. Stiu ca aveai si niste poze de acolo. Si se lucra. Nu stiu in ce stadiu se afla restul centurii (de la Valcele pana la iesirea spre Dej). Eu am fost exact acum un an pe acolo si erau portiuni destul de mari cu pamant. Dar probabil s-au rezolvat. Oricum voi trece joi seara pe centura Clujului. Daca e terminata abia astept sa o vad. Sper sa merite albastrul de pe harta :)

ciprebbe

S-a asfaltat zona spre Turda, sunt ramasi in urma la capatul dinspre viaduct.
Joi o sa mai gasesti pamant.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe